Wędrówka Nabu

uchodźcy
literatura dziecięca
uchodźcy
Inne

Nie wiem jak dzieci odbierają te opowieść ale warto im przeczytać po to aby porozmawiać o poruszanym problemie.

Na półkach: , , , , ,

Ściana która nie istnieje, a mimo to powoduje rany. Drut kolczasty, którego nie można ominąć, a spotkanie z nim sprawia, że krwawimy. Morze z łodziami, które widzimy, a które nie unoszą się na falach. Przynajmniej dla niektórych. W końcu życie ludzkie, które powinno być wartością, a jest nią dopiero wówczas, gdy można je przehandlować. Dla niektórych to 500 tys, 200 kóz lub...

Ogromnie mnie poruszyła. I cały czas przed oczami mam zdjęcie zabitych syryjskich dzieci :(

Dla niecierpliwych:
Ta książka to metaforyczna opowieść o poszukiwaniu miejsca „gdzie domy nie płoną” i nadziei. Odrealniona historia, uciekająca od historycznej i geograficznej dosłowności, staje się fantastyczną relacją małej dziewczynki – Nabu z wędrówki „nie wiadomo gdzie”… Po murowany dom, który nie spłonie, spokój, bezpieczeństwo i nadzieję na lepsze życie, na ŻYCIE....

Chociaż jest to książka dla dzieci to porusza ważny i aktualny problem społeczny na świecie. Oczywiście książka nie była by tak dobra, gdyby nie ilustracje Joanny Rusinek, które nadają opowieści niesamowity charakter.

„Połowa tłumu wskazywała domy, połowa morze. A raczej nie wskazywała, tylko wskazuje, Teraz. Bo to jest właśnie ta chwila. Kiedy minie ta właśnie chwila, Nabu pójdzie się ogrzać i wypocząć. Albo znów wejdzie do wody”.

Tak kończy się książka „Wędrówka Nabu”. Nabu nie wędruje w poszukiwaniu przygód, lecz by ocalić życie swoje...

• 2019
  • Dla dzieci