Niebiańskie pastwiska

Nominacja w plebiscycie 2015
Paweł Majka Wydawnictwo: Rebis Seria: Horyzonty zdarzeń fantastyka, fantasy, science fiction
Rebis
space opera
fantastyka, fantasy, science fiction
Horyzonty zdarzeń
space opera
Inne

Okładka książki Mars. Antologia polskich opowiadań Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Piotr Gociek, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski
0,0
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Świętologia Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Katarzyna Koćma, Katarzyna Ophelia Koćma, Paweł Majka, Monika Nowak, Aneta Pazdan, Krzysztof Rewiuk, Artur Siwek, Michał Sosiński, Michał Tomczyk, Carmen Widomska, Marek Wygnany, Ewa Zwolińska
7,0
Świętologia Lech Baczyński, Agn...
Okładka książki Terra Nostra: Legendy (Wydanie: I) Marcin Bałczewski, Piotr Burzyński, Recenzje Bułek, Roman Gajewski, Marta Gulińska, Konrad Guliński, Kyosuke Hikan, Radosław Kamiński, Mateusz Kluska, Paweł Koller, Anna Kucharska, Mateusz Kurczoba, Marcin Kułakowski, Krzysztof Leszczewski, Edward Lutczyn, Paweł Majka, Tomasz Mering, Michał Olech, Marcin Opiłowski, Katarzyna Poterek, Mateusz Smoter, Bartłomiej Sztobryn, TOMXYZ, Roch Urbaniak, Katarzyna Witerscheim, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński, Zvyrke, Adam Święcki
7,3
Terra Nostra: ... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Legendy (Wydanie: II) Marcin Bałczewski, Piotr Burzyński, Recenzje Bułek, Romek Gajewski, Marta Gulińska, Konrad Guliński, Kyosuke Hikan, Radosław Kamiński, Mateusz Kluska, Paweł Koller, Anna Kucharska, Mateusz Kurczoba, Marcin Kułakowski, Krzysztof Leszczewski, Edward Lutczyn, Paweł Majka, Tomasz Mering, Michał Olech, Marcin Opiłowski, Katarzyna Poterek, Mateusz Smoter, Bartłomiej Sztobryn, TOMXYZ, Roch Urbaniak, Katarzyna Witerscheim, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński, Zvyrke, Adam Święcki
8,5
Legendy (Wydan... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Antologia polskiego cyberpunka Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner
7,3
Antologia pols... Paweł Majka, Łukasz...
Okładka książki Legendy Marcin Bałczewski, Piotr Burzyński, Recenzje Bułek, Roman Gajewski, Marta Gulińska, Konrad Guliński, Kyosuke Hikan, Radosław Kamiński, Mateusz Kluska, Paweł Koller, Anna Kucharska, Mateusz Kurczoba, Marcin Kułakowski, Krzysztof Leszczewski, Edward Lutczyn, Paweł Majka, Tomasz Mering, Michał Olech, Katarzyna Poterek, Mateusz Smoter, Bartłomiej Sztobryn, TOMXYZ, Roch Urbaniak, Katarzyna Witerscheim, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński, Zvyrke, Adam Święcki
8,8
Legendy Marcin Bałczewski,&...

Oficjalne recenzje i

Wypasiona space opera

[ 13 ] Link do recenzji

Za krótko. Świat był intrygujący A część bohaterów naprawdę dała się lubić. Ale to za mało. Majka stara się stworzyć epicką opowieść na miarę Hamiltona czy Simmonsa. Ale objętość która u nich była ledwie prologiem, u Majki jest całością opowieści. Wszystko potoczyło się za szybko, za łatwo, a przy tym nie pozwoliło w pełni zrozumieć otaczającego świata. Szkoda.

Panie Majka, zrób pan coś ludzkości. Przestań pisać.

Moje wrażenia - takie pół na pół - ta część powiedziałbym "boska" no mocno taka sobie, ale autor w moich oczach bardzo mocno nadrabia tą częścią klasyczną sci-fi.

Tyle dobrego słyszałem o tej książce. A tu bardzo nierówno. Sam pomysł z mieszaniem sf z boskimi bytami całkiem ciekawy, ale intryga zawiła, nierówna, chaotyczna. Fragmenty znakomite, fragmenty ciężkie do przeczytania. Wątek, że tak to nazwę, „zaświatowy” najgorszy. Ciekawszy z flotą poruszającą się na tradycyjne napędy. Łącznie rozczarowujące.

Nie trafiła w moje gusta, pierwsze strony w kosmosie, a potem nagły zjazd do okopów planetarnych zmagań, a w międzyczasie rozważania o społeczności arystokratycznej. Ciężki początek, trudne rozwinięcie i w konsekwencji odrzucona przeze mnie jako literatura dla niewymagającej młodzieży grającej w gry komputerowe typu Gears, a może i Warhammer.

Nie ma to, jak okręty kosmiczne, które palą do siebie salwami burtowymi.
Czy to jakiś sekretny wymóg, że w space opera nawet niegłupi autor musi wyrobić punkty w kategorii idiotyzm?
A poza tym, całkiem całkiem. Takie Ogrody Księżyca w kosmosie i wersji dla mniej wymagających.

Space opera. Wystarczy, że usłyszę to określenie i od razu czuję przyjemne mrowienie na skórze. Wyobrażam sobie również kolejną romantyczną, międzygwiezdną przygodę, w której będę mogła uczestniczyć oraz zastanawiam, jak będzie wyglądać moja nowa kosmiczna wyprawa. I właśnie z takim nastawieniem sięgnęłam po książkę Pawła Majki pod tytułem Niebiańskie pastwiska.

Wielka...

Na pierwszy rzut oka, wszystko jest na miejscu: niesztampowy pomysł na fabułę space opery, dynamiczne opisy scen akcji, wreszcie ciekawie zarysowane świat sci-fi.

To wszystko jednak mnie nie kupiło. Przy całej mojej sympatii do autora, muszę stwierdzić, że tym razem się wynudziłem.

Paweł Majka to dla mnie nowy autor, nie miałem pojęcia czego się po nim spodziewać. Pozytywna recenzja powieści w moim ulubionym miesięczniku skłoniła mnie do nabycia i nie jestem zawiedziony. Dość szybka akcja, ciekawi bohaterowie i intryga. Wszystko pisane łatwym w odbiorze językiem. Widać nawiązania do fantastyki pokazującej wojnę w stylu Glena Cooka i Stevena Eriksona,...

Trudna do oceny i nierówna książka.
Autor ma naprawdę dobre pomysły, jednak wydaje mi się, że jest ich trochę za dużo. Pierwszą połowę czytało mi się dobrze, potem zaczęły się dłużyzny przeładowane tłumaczeniem świata i rozterkami bohaterów. Uniwersum jest dość spójne i ciekaw, ale opisane nudno i bez polotu.
Mimo to, pozycja zaciekawiła mnie na tyle, że na pewno przeczytam...

Dyskusje

• Chcę w prezencie