Dygot

Nominacja w plebiscycie 2015

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Dygot istnienia

108 Link do recenzji

Wybitne przedstawienie namacalności wspomnień, rodziny i życia. Zdecydowanie polecam każdemu, kto lubi niepokojące skręty w brzuchu podczas czytania

Bardzo lubię książki Pana Jakuba Małeckiego. Ale jakbym miała powiedzieć, dlaczego, nie byłabym w stanie chyba tego uzasadnić logicznie. One pozostawiają trwały ślad w mojej duszy. A „Dygot” moją duszę całkowicie rozdygotał.
„Dygot” to saga rodzinna, wielopokoleniowa, z wieloma bohaterami, wielowątkowa. Z niezliczoną ilością problemów, nieszczęść. Niby takich zwykłych,...

Bardzo dobra książka. Chociaż nie przepadam za powieściami obyczajowymi sięgnęłam po nią z ciekawości skuszona bardzo dobrymi opiniami i tym, że Jakub Małecki pochodzi z tego samego miasta co ja. Na początku czytało mi się dziwnie, ale jak się wkręciłam to już było coraz lepiej. Ogólnie książka o życiu, którą z całego serca polecam i jednak sięgnę po następne.

Proza Jakuba Małeckiego z jej subtelnością nastroju, wrażliwością uczuć i wnikliwością wchodzenia w ludzkie losy ściska serce i otwiera umysł. Nie umiem tego wyrazić. Nawet jeśli chciałbym mniej niezwykłych bohaterów, mniej zawikłanych splotów zdarzeń ... za każdym razem daję się ponieść. Czar i osaczenie

Pisarstwo Małeckiego fascynuje mnie od czasów lektury psychodelicznego "Dżozefa". Kolejne powieści: "Przemytnik cudu", "W odbiciu" czy "Odwrotniak" zaintrygowały mnie i przeraziły jednocześnie.
"Dygot" to na ich tle jednak zupełnie inna literacka jakość: połączenie zanurzonej w nurcie "wiejskim" powieści obyczajowej z mroczną baśnią. Opowieść o losach dwóch rodzin...

Jeden z niewielu polskich pisarzy mlodego pokolenia z tak lekkim piorem. Mam wrazenie, ze w Polsce wydaje sie zbyt wiele slabych ksiazek. Tym trudniej wylawia sie takie perelki

W całości recenzja dostępna na: https://czytadlapegrota.blogspot.com/

Książki Jakuba Małeckiego to literatura ambitna i dotykająca trudnych tematów. To jednocześnie literatura bardzo potrzebna. Cieszy mnie bardzo fakt, że tak trudnych tematów podejmuje się nasz rodzimy pisarz.

Tytułowy „Dygot” to powieść o polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. To historia...

Jeżeli ktoś szuka literatury optymistycznej, to tutaj jej nie znajdzie. Książka wytarmosi czytelnika, sponiewiera, i wypluje nie proponując nawet jakiegokolwiek światełka w tunelu. Ktoś powie - realizm, kto inny - dekadentyzm, a następny zamyśli się tylko i podsumuje mówiąc - no cóż, takie jest życie. Wszystko kołem się toczy, historie ludzkie wciąż się powtarzają i tylko...

Brak mi słów. Mistrzostwo świata. Przejmująca, pełna bólu tego duchowego, jak i życiowego. Do tego ten głęboki obraz przemijania. Wszystko niezwykle dopracowane. Historia dwóch rodzin, które z biegiem lat łączą się w jedną. Straszna historia, której długo nie zapomnę, a wam polecam.

Skończyłam czytać tę książkę dwa tygodnie temu i od tej pory zastanawiam się, jak ją ocenić. Wcześniej przeczytałam genialny "Horyzont" tego samego autora i podświadomie spodziewałam się równie dobrej lektury.
Niestety, książka nie wywołała we mnie tytułowego dygotu. Męczyłam ją. Próżno tu szukać jakiejś konstrukcji, logiki i spójności tekstu. Zabrakło mi przewodniego...

Dyskusje

4 121