Dygot

Jakub Małecki Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna
Sine Qua Non
2015-10-07
2015-10-07
Poznań Armia Czerwona groteska II wojna światowa ironia klątwa literatura polska międzywojnie obsesja PRL przeznaczenie rodzina tajemnica uczucie wieś
Inne

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Dygot istnienia

Pochłonięta na dwa podejścia, dzień po dniu, choć początkowo wciągnęła mnie bez reszty, to pod koniec liczyłem na jakieś zawiązanie akcji (którego niestety się nie doczekałem).

Niesamowite tempo zdarzeń. Materiału jest tyle, że innym autorom starczyłoby go na całą sagę, jednakże Pan Jakub uczciwie wobec czytelnika podaje wszystko na tacy, bez owijania fabuły w kłębowiska zbędnych rozdziałów. Jakbym czytał streszczenie jakiejś pozytywistycznej powieści.

No i tutaj pojawia się pytanie: czym w zasadzie jest ta książka? Powieść panoramiczna a'la Reymont, a może historia obyczajowa w stylu Lalki? Literatura piękna?
Nie wiem. Wydaje mi się, że Pan Jakub nie zastanawia się nad ramami, w które ubiera słowa własnych dzieł, tylko po prostu sobie pisze i albo się to komuś podoba, albo nie. Lubię styl Pana Małeckiego, ale w Dygocie zabrakło mi jakiegoś głębszego sensu. Przeczytałem powieść i nie wiem po co ją przeczytałem. Nawet rozwikłanie ostatniego pytania pod koniec książki było takie... meh.
Generalnie nie żałuję lektury (szczególnie że długość książki szanuje czas czytelnika),ale z rozczarowaniem przyznaję, że Dygot mnie nie porwał, mimo obiecującego początku.

Hipnotyczna opowieść, bardzo przemyślana i dobrze poprowadzona. Żałowałem gdy się kończyła.

Ciężko mi ocenić, bo sam styl pisania autora bardzo lubię.. tyle, że czegoś mi tu brakowało...chyba drugiego dna... Nigdzie mnie ta historia nie zaprowadziła, nie skłoniła do przemyśleń. Niby szokująco, ale głupio i płytko.

Krótko i zwięźle: Nie.
Nieco dłużej: ależ się umęczyłem tą książką :/ I to nawet nie dlatego, co jest jej w większości zarzucane, czyli że same nieszczęścia albo że nierealistyczny opis polskiej wsi, bo aż tak zacofana być nie mogła ;) Tych rzeczy akurat za bardzo nie zauważyłem... bo tak mnie przytłoczył okropny język. Czyli to co większość chwali :D Dla mnie: NIE, to znowu jest ta jakaś taka upoetyczniona narracja. Na przyszłość będę wiedział, że jak widzę opinie o wzniosłym stylu pisarskim, to ja mam sobie odpuścić (ktoś napisał: "Styl pisarski z lat 60-70" - o, dobrze powiedziane :D ).
W bohaterach nie mogłem się połapać niemal do samego końca książki (tzn. o którym jest akurat mowa),ale to też ktoś wyłapał, że to taki styl pisania, że na początku nie wiadomo o kim - nie wiem po co takie kombinacje, ale kiedy się książki słucha, to jest tym bardziej trudno.
Plus jest tylko taki, że w sumie mnie ciekawiło jak potoczy się ta historia dalej, ale końcówka tez mnie rozczarowała.
Cała historia nie dość, że nie wniosła nic do mojego życia (ale to jeszcze można wybaczyć, bo to powieść, a to się czyta dla rozrywki),to jeszcze okropnie ciężko się tego słuchało, a końcówka jest taka... że jej nie ma wcale - po prostu się urywa albo ja to tak odebrałem, bo to co niby mogło być kulminacją jest jakoś tak opisane, że właściwie nią nie jest, historia toczy się dalej i zaraz się urywa.

(słuchana: 10-17.02.2024)
2/5 [4/10]

Krótko i zwięźle: Nie.

Ciekawa lektura, mocna. O życiu, śmierci, odrzuceniu i miłości. Losy rodzin bohaterów książki przeplatają się w zaskujący sposób, prowadzą nas i docieramy do zakamarków, do których wcale niekoniecznie mamy odwagę pójść. Jednocześnie ciekawość wzbiera we mnie z każdą że stron... i tak aż do końca.

Drganie, drżenie, trzepotanie. Opowieść, która mocno rezonuje.

Drganie, drżenie, trzepotanie. Opowieść, która mocno rezonuje.

Nie oceniam. Przerwałam w połowie. Nie wciągnęła mnie. Powieść typu "człowieczy los" ale wydawała mi się wtórna i męczyłam się niestety. Ponieważ życie za krótkie by czytać coś co "Nie zachwyca" - dałam spokój.

No, proszę, i to jest prawdziwa literatura piękna! Kawał wspaniałej, "mięsistej" prozy. Kocham książki wymagające zastanowienia, zatrzymania się na chwilę, a przede wszystkim wsłuchania się w język, by w pełni docenić jego melodię i bogactwo. W jakiś sposób styl pisarski autora "Dygotu" przywodził mi na myśl prozę Wiesława Myśliwskiego, choć nie chcę przez to powiedzieć, że jest podobny. Małecki ma swój odrębny styl, podobna jest tylko ta "pełność" tekstu, uroda zdań i umiejętność wciągnięcia czytelnika w wykreowany świat i opowiadaną historię, tak żywą i prawdziwą, która zarazem wydaje się chwilami tylko jakąś bajędą, zmyśleniem, snem może. Opowieść piękna i okrutna równocześnie, której nie da się szybko zapomnieć.
Z radością wpisuję Jakuba Małeckiego na listę moich ostatnich "odkryć" literackich.

Dobrze napisana, charakterne postacie, przeplatające się historie i nawiązania do wielopokoleniowych tendencji.

Majstersztyk, reweacyjnie się czytało, do ostatniej strony.

Majstersztyk, reweacyjnie się czytało, do ostatniej strony.