Nakarmić kamień

2015-06-29
56 min.
proza poetycka
Inne

Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (25) / styczeń 2020 Magdalena Gorlas, Salcia Hałas, Sylwia Jaworska, Karolina Jonderko, Zuzanna Kowalczyk, Julia Lachowicz-Nowacka, Matlak Michał, Bronka Nowicka, Kacper Pobłocki, Piotr Polak, Adam Robiński, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Katarzyna Szymielewicz, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Magdalena Gorlas, S...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (22) / październik 2019 Tomek Bagiński, Tadeusz Dąbrowski, Franklin Foer, Paweł Garwol, Karol Grygoruk, Elizabeth Hoover, Urszula Jabłońska, Agnieszka Karacz, Andrzej Leder, Andrzej Muszyński, Julia Niedziejko, Anna Nowakowska-Wierzchoś, Bronka Nowicka, Adam Robiński, Filip Springer, Justyna Suchecka, Piotr Tracz, Marcin Wicha, Tomasz Żukowski
Pismo. Magazyn... Tomek Bagiński, Tad...

Intrygujące, niepokojące obrazy.

Intrygujące, niepokojące obrazy.

Słowa bolą. Zaskakują. Wywołują zadumę. Słowa rebusy. Kamienie. Przebłyski. Przypływy i odpływy. Słowa jak krzyk. Jak szept. Aż po płacz.

Osobne. Bezbronne. Pisklęta, które wykluć się nie chciały. Lecz nie miały wyboru.

Dla mnie zbyt efemerycznie. Na pewno pisana emocjami. Jest w tym dużo ujmującej spostrzegawczości, wrażliwości estetycznej, czułości. Forma na wstępie intrygująca, potem jak worek rozsypanych przedmiotów. A że w poszczególnych rozdziałach też się od nich roi, to sam koncept traci, nie spina ani nie zostaje ostatecznie niczym spięty poza osobą narratorki. Nie powiem, miałam momenty zachwytu, lubię prozę literacka. Jednak lubię przez nią płynąć i te krótkie rozdziały widziałabym jako wstępy. Tymczasem czytało mi się w sposób szarpany zdanie, kropka, nowe, kropka, kolejne. Szybko też wpada się w rutynę- to nie my przedmioty, istoty świat, a one nas - odwracane sensy w końcu przestają działać. Tematyka wpisującą się w trend, rozumiem potrzebę, widoczną traumę, żałobę, pragnienie tego, co przedmioty dla bohaterki znaczą, ale czym nie są. I w drugą stronę - pragnienie zachowania wspomnień w tych przedmiotach, ale też czasem lęk przed tym co symbolizują i chęć schowania tych lęków w przedmiotach. Zastanawiam się, czy to już nurt nurt charakteryzujący moje millenialskie pokolenie? Nie mam nic przeciwko. Najwyraźniej tez trzeba te znane juz motywy przepracować w słowach. Ostatecznie w moim odbiorze ksiazka daje zbyt wiele i zbyt mało jednocześnie. Być może właśnie w tym dla wielu tkwi jej urok.

Bardzo wymagająca lektura. Książka porusza tematykę traumy, przemijania i warto czytać ją powoli, na raty.

Tak to prawda, że wody nie można się złapać, ale z drugiej strony,
stare czasy zalegają w człowieku jak fusy na dnie szklanki,
więc znacznie lepiej jest tę szklankę wciąż napełniać czystą wodą.
Napełniać, na świeżo wypijać i pamiętać, że kula smutku pasie się na mroźnym słowie „niemożliwe”.

O niedzielnym poranku poezja Bronki Nowickiej trochę mnie przygnębiła, więc postanowiłem ulepić z niej taki eklektyczny i z lekka kiczowaty, ale jednak pozytyw - żeby czuć się z nią w głowie dobrze, przez cały dzień:)

Tak to prawda, że wody nie można się złapać, ale z drugiej strony,
stare czasy zalegają w człowieku jak fusy na dnie szklanki,
więc znacznie lepiej jest tę szklankę wciąż napełniać czystą wodą.

O niedzielnym poranku poezja Bronki Nowickiej trochę mnie przygnębiła, więc...

Bardzo niepokojąco ukazana jest cielesność w tej książce. Powieść jakby mająca być dziecinnie ciepła, ale dojrzale twarda, a przez to jak przedstawiana jest fizyczność porażająco nieprzyjemna. Ogólnie ciężkie to jest. Jeden człowiek napisał że to pensjonarskie, chyba nie można się bardziej mylić.

Skomplikowana treść. Pewnie, gdyby nie NIKE nigdy bym po nią sięgnął.

Skomplikowana treść. Pewnie, gdyby nie NIKE nigdy bym po nią sięgnął.

Rzeczywiście autorka kierowała się sobie tylko znaną logiką. Jaj jej jednak znalazłam. Może to wina pogody, może nastroju, jednak książka do mnie nie przemówiła. Tak bywa.

To naprawdę poezja wysokich lotów. Autorka jest doskonałym obserwatorem życia, które nie zawsze usłane jest różami. Mamy tu dużo surrealizmu tańczącego na przemian z naturalizmem. Co do wydania książki brakło choćby jednej ilustracji.

Przedmioty codziennego użytku przedstawione jako czas, który przemija. Dla mnie tak. Okładka przedstawia gałganek, który zrobiła prababcia. Książka jest mi bliska ze względu na osobę starszą (wiem co potrafią zrobić osoby z Alzheimerem oraz demencją) więc mamy tutaj rozważania autorki na ten temat jak również śmierci. Pisząc tą recenzję nigdy nie znajdę tak poetyckich słów, których użyła autorka, żeby opisać nam rzeczywistość
"Zanim prababka zagnieździła się w szafie, znosiła tam wykradane jedzenie. Po jej śmierci znajdowaliśmy w ubraniach kaszę i orzechy, w czubkach butów wypchanych gazetami - gruby cukier kryształ do posypywania ciast".
Jakie to prawdziwe słowa. Książkę polecam, ale trzeba się w nią wgryźć. Warta nagrody Nike!

• Poezja
  • Nike