rozwiń zwiń

10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: fantastyka i horror

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.10.2020

Jesień trwa, ale przed nami wciąż jeszcze mnóstwo ciekawych premier. Do tej pory zaprezentowaliśmy zestawienia z literaturą faktu i biografiami, z literaturą dla dzieci i młodzieży, literaturą obyczajową i romansem, literaturą piękną oraz kryminałem, sensacją i thrillerem. Dziś zapraszamy do zapoznania się z najbardziej interesującymi zapowiedziami z kategorii fantastyka i horror.

10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: fantastyka i horror

W ostatnich tygodniach zaprezentowaliśmy specjalnie dla naszych użytkowników kilka zestawień z najciekawszymi naszym zdaniem zapowiedziami wydawniczymi na nadchodzący sezon jesienny. Zaczęliśmy od kryminałów, sensacji i thrillera, potem przyszedł czas na literaturę piękną. Następnie przedstawiliśmy najbardziej interesujące premiery z literatury obyczajowej i romansu, literatury młodzieżowej i dziecięcej oraz literatury faktu i biografii. Dziś kończymy nasz cykl z przytupem - oto najciekawsze nadchodzące premiery z literatury fantastycznej i horroru. 

 

Science fiction, fantasy i horror

 

„Wędrująca Ziemia”, Liu Cixin
Wydawnictwo Rebis
Data premiery: 27 października 2020

Liu Cixin to jeden z najważniejszych głosów w światowej literaturze science fiction. Problem trzech ciał jest pierwszą zagraniczną powieścią uhonorowaną Nagrodą Hugo, trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a twórcy Gry o tron tworzą na jej podstawie serial dla Netflixa.

Wędrująca Ziemia to pierwszy zbiór jego opowiadań, z których pięć zdobyło Chinese Galaxy Award za najlepsze opowiadanie roku w Chinach . Klasyczne tematy, jak inwazja obcych, pierwszy kontakt z cywilizacją pozaziemską czy globalna katastrofa, ukazane są poprzez doznania ludzi i nawet w obliczu zagłady dają powiew nadziei i optymizmu. Autor zabiera czytelnika na krańce wszechświata i czasu, na spotkanie z najdziwniejszym przeznaczeniem, jakie można sobie wyobrazić. To hołd dla mistrzów SF, jak Clarke czy Asimov, a zarazem pełne melancholii i przesycone pragnieniem zrozumienia ludzkiej natury, napisane w niepowtarzalnym stylu opowieści. Na motywach tytułowego opowiadania w 2019 r. powstała chińska kinowa superprodukcja, dostępna na platformie Netflix.

„Ja, ocalona”, Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 28 października 2020

Akcja powieści zostanie osadzona kilka – kilkanaście lat później po wydarzeniach z „Ja, potępiona”. Wiktoria będzie musiała się zmierzyć nie tylko z Belethem, z którym uwaga – już nie będzie się spotykała z powodu zdrady, ale także z depresją Lucyfera, który postanowi przyspieszyć nieco apokalipsę. Czy poradzi sobie sama? A może ktoś jej pomoże? Jeśli martwicie się, że to będzie odgrzewany kotlet – spokojnie. Oprócz akcji prowadzonej z punktu widzenia głównej bohaterki zamierzam znacznie więcej miejsca poświęcić Azazelowi i reszcie diabelskiej kompanii. Czas opowiedzieć ich historię.

„Mrok nad Tokyoramą”, Robert J. Szmidt 
Wydawnictwo Znak Horyzont
Data premiery: 28 października 2020

Śmierć. Zemsta. Przeznaczenie

Ziemia, rok 2077. Globalne ocieplenie i zatrucie środowiska doprowadziły do szeregu katastrof naturalnych, życie jest możliwe tylko tam, gdzie wkracza technologia.

Zdecydowana większość tych, którzy przetrwali, zamieszkuje gigantyczne metropolie, gdzie wszystko jest wytwarzane i kontrolowane przez rządzącą w danym regionie korporacje, które przejęły role państw. Współpracują one z gangami, które są równie okrutne i bezwzględne jak oficjalni rządzący.

Zmieniła się także globalna rozrywka; teraz na ekranach holo królują krwawe zmagania współczesnych gladiatorów. Najtwardsi z najlepszych mierzą się na gigantycznych stadionach-szachownicach w rozgrywce, która jest połączeniem szachów i sportów walki.

W tej rzeczywistości żyje Rafał Tymura, Polak o japońskich korzeniach, były żołnierz sił specjalnych, pracujący jako ochroniarz podrzędnego polityka. Gdy ludzie jednego z lokalnych oligarchów mordują jego żonę, Tymura rusza mroczną ścieżką zemsty.

Nowa tożsamość, cyborgizacje, zejście do przestępczego półświatka Tokyoramy to środki, które mają zaprowadzić go do celu. Jednak to arena okaże się miejscem, gdzie będzie mógł dokonać zemsty i dowiedzieć się, kto tak naprawdę stoi za morderstwem jego żony.

„Odrobina czarów”, Michelle Harrison
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 28 października 2020

Zaginiona siostra, stara legenda i ... odrobina czarów ✨

Autorka porywającej Szczypty magii zaprasza na kolejną zapierającą dech w piersiach przygodę sióstr Wspacznych, która sprawi, że nawet największy niedowiarek, uwierzy w czary.

Rodzinna klątwa została zdjęta. Charlie, Betty i Fliss nareszcie mogą swobodnie opuścić mroczny Wronoskał. Marzy im się wakacyjna wyprawa w nieznane, a czeka je szalona, magiczna przygoda, w wir której wciąga siostry Wspaczne tajemnicza uciekinierka z Udręki...

Błądka umie oswajać budzące grozę ogniki znad bagien, w potarganej, znoszonej sukience ukrywa starą mapę oraz wiedźmi kamień i ściąga na rodzinę Wspacznych nowe kłopoty.

Czy los przypadkowo przywiódł uciekinierkę tej wypełnionej melodią dzwonów nocy właśnie do Kieszeni Kłusownika? Kto stoi za zniknięciem małej Charlie i ukochanej Buni? Czy uzbrojone jedynie w odrobinę magii Betty i Fliss odnajdą siostrę i babcię? Czy dane im będzie odkryć tajemniczą wyspę, ukrytą przed laty przed wścibskimi oczami gapiów, przez starą wiedźmę?

„Sybirpunk 3”, Michał Gołkowski
Wydawnictwo Fabryka Słów
Data premiery: 28 października 2020

Nigdy nie ma tak dobrze, żeby się wszystko nie rypło. Zmuszony z własnej woli oddać to, co nigdy mu się nie należało, oszukany przez samego siebie, ze złamanym sercem i żebrami, Saszka zwany Chudym musi wziąć się w garść i spróbować odpowiedzieć na pytanie: co się, do ciężkiej Anielki, w ogóle stało?!


Bez pieniędzy, bez czasu na złapanie oddechu i bez kolejnej działki synty, nasz bohater, o którego nie prosiliśmy, ale na którego zasługujemy, rusza w zasypany śniegiem NeoSybirsk, aby skrzyknąć tych, na których jeszcze może liczyć i wreszcie zobaczyć, ile warte są kordialne zapewnienia o przyjaźni, wierności i braterstwie. To jest ten moment, kiedy człowiek dotyka nogami dna, odbija się mocno i zaczyna płynąć ku powierzchni w nadziei, że starczy mu powietrza... Albo, że w najgorszym razie zdąży złapać za nogi tego, który może nie do końca jest wszystkiemu winien, ale i tak zasłużył na los, który go czeka. Wstawiajcie popcorn i szykujcie fajerwerki, bo będzie naprawdę grubo.

„Cud Miód Malina”, Aneta Jadowska
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 31 października 2020

Mówią, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu… Nie z tą!

Zresztą spróbujcie ustawić klan Koźlaków do fotografii. Powodzenia!

Koźlaczki – wiedźmy, kobiety magiczne i sarkastyczne, nie poprzestają na półśrodkach i kiedy trzeba, idą na całość. Są nieobliczalne, ale mieszkańcy Zielonego Jaru wiedzą, że zawsze mogą na nie liczyć. 
A każda z nich może liczyć na resztę rodziny. Na dobre, złe i to szalone pomiędzy.

Do kogo zadzwonisz, gdy twój krewny na łożu śmierci wyzna, że przegrał duszę w szulerni demonów?
Jak zmienić chłopaka w kozę i z powrotem? Jakim cudem ogar piekielny reaguje na „kici, kici”? 
Czy w tej rodzinie „i żyli długo i szczęśliwie” jest w ogóle możliwe bez małej katastrofy?

Długo wyczekiwana książka o nietuzinkowym klanie Koźlaków, znanych z opowiadań w antologiach Dynia i jemioła, Harda Horda i Idiota skończony. W Zielonym Jarze nie zdołacie się nudzić. Narcyza Koźlak nigdy na to nie pozwoli.

„Nawałnica mieczy: krew i złoto”, Edycja ilustrowana, George R.R. Martin
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 10 listopada 2020

Ilustrowane wydanie najpopularniejszej sagi fantasy na świecie.

Dwóch pretendentów do władzy nie żyje, a trzeciego wyjęto spod prawa, ale zaciekłe walki nie ustają. Joffrey z rodu Lannisterów niepewnie zasiada na Żelaznym Tronie, a jego najbardziej nieprzejednany rywal, lord Stannis, pokonany i zhańbiony, ulega wpływom zazdrosnej czarodziejki.

Tymczasem wygnana królowa Daenerys, pani ostatnich trzech smoków na świecie, wędruje przez krwawiący kontynent, zbiera siły i gromadzi sojuszników, pragnąc odzyskać koronę, którą uważa za swoją.

Gdy wrogie armie przygotowują się do decydującego starcia, zza granic cywilizacji przybywa armia dzikich - barbarzyńców pragnących podbić Siedem Królestw. Za nimi maszeruje horda mitycznych Innych, prowadzących armię żywych trupów...

„Cyberpunk Girls”, Krystyna Chodorowska, Magdalena Kucenty, Gabriela Panika, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Agata Suchocka
Wydawnictwo Uroboros
Data premiery: 12 listopada 2020

"Cyberpunk Girls. Opowiadania" to zbiór opowiadań cyberpunkowych polskich autorek. I tych znanych, i docenionych, i tych jeszcze nieodkrytych. Poznaj zawiłe ścieżki wyobraźni cyberpunk girls i wybierz świat dla siebie.

KEIRA

Pandemia wcale się nie skończyła. Półżywa po zakażeniu koronawirusem, spłukana, bez jakichkolwiek perspektyw na legalne zatrudnienie czy opiekę medyczną kurierka walczy o każde uderzenie serca.

RITA

Po odparciu inwazji Termeszów świat zmienił się na zawsze – pozostały po nich nie tylko tajemnicze struktury Kopców. Kiedy w Des Moines dochodzi do masowych porwań małych dzieci, sprawę przejmuje inspektor Rita McGee. By namierzyć sprawców, nagina procedury i decyduje się skorzystać z pomocy soreniczki – osoby posługującej się technologią obcych?

TYANA

Dziewczyna w króliczej masce jest kurierka, najczęściej nielegalnie przekazuje informacje, sama będąc ich nośnikiem. Pewnego dnia podczas zlecenia odkrywa dziwne załamanie i podąża jego tropem. Czy każda tajemnice zawsze należy odkryć?

AMBER

Obszar Europa, 2121 rok. Amber mieszka na wyspie odciętej od świata po wielkim tsunami, które zatopiło pół Europy. Zdobycze współczesnej cywilizacji są tylko nic niewartymi artefaktami wyławianymi spod wody niczym cudowne skarby. Czy Amber pisane jest szczęście u boku Milana?

RUBBLE

Zakazany świat podziemnych gangów i wyścigów motocyklowych. Rubble, należąca do gangu Chimer, zaryzykuje wszystko, by wygrać Dobówkę. Wszczepi sobie nawet niedozwolony dopalacz, byle tylko stać się legendą.

„Piknik na skraju drogi i inne utwory”, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data premiery: 12 listopada 2020

Arkadij i Borys Strugaccy to klasycy radzieckiego science fiction. Ich powieści doczekały się miana kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, są regularnie wznawiane na całym świecie. Do Polski twórczość Strugackich dotarła w latach 70. XX wieku i szybko zyskała grono zagorzałych fanów, ze Stanisławem Lemem na czele.
Ich powieści dotykają zagadnień, które od wieków nurtowały ludzkość - Strugaccy pisali o roli człowieka w społeczeństwie, o tym, skąd się bierze zło i dobro, o mechanizmach władzy i jednostkach sprzeciwiających się totalitaryzmom. Ich powieści traktowały o absurdach biurokracji, cenie rozwoju cywilizacyjnego i sensie ludzkiego istnienia.
Opublikowany w 1972 roku "Piknik na skraju drogi" miał ogromny wpływ na popkulturę. Na podstawie powieści powstał film Andrieja Tarkowskiego "Stalker", później książka stała się inspiracją dla twórców gier komputerowych.
Powieści Strugackich weszły na stałe do kanonu fantastyki. Dziś, cenione przez krytykę oraz uwielbiane przez miliony czytelników, należą do klasyki literatury światowej.

W tomie znajduje się pięć utworów:
"Piknik na skraju drogi"
"Poniedziałek zaczyna się w sobotę"
"Żuk w mrowisku"
"Trudno być bogiem"
"Miliard lat przed końcem świata"

„Manuskrypt”, Wojciech Uszok 
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 25 listopada 2020

Dziejąca się na przestrzeni 400 lat historia, w której główne role odgrywają: pradawna księga i tajemniczy spichlerz. Co łączy starego żydowskiego alchemika, radzieckiego kawalerzystę i podstarzałego rolnika z małej wsi pod Jelczem?

Pośród sinej mgły pragmatyzmu, pośród oparów prawdopodobieństwa gdzieś wśród ideałów zdrowia i higieny, gdzieś pomiędzy tym wszystkim niczym zapomniane słowo, jak cień pośród nocy ledwo słyszalny głos. Wciąż tląca się nadzieja nieśmiertelności. Wyśmiane i odrzucone, mordowane na nowożytnych kartach rozpraw naukowych przez ludzi opętanych zdrowym rozsądkiem. Przebijane sztyletem rozumu, wciąż żarzy się jej kryształowe jądro. W złogach rezygnacji, pośród zmarszczek, jako odbicie w starych oczach, w siwych włosach i w drżeniu dłoni tli się ostateczne marzenie. Pośród kukieł i strachu niedoczytane słowo zagubionego manuskryptu. Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość zderzają się w pogoni za nieśmiertelnością. Co kryje tajemnica manuskryptu za którym podążają ludzie, którzy zdawałoby się, od dawna już powinni leżeć w grobach.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
aklekot 20.10.2020 21:07
Czytelnik

Czyli standard, sporo książek wychodzi, ale sama chałtura, z wyjątkiem 1 reedycji klasyki. Opinia subiektywna i bez zamiaru obrażenia osób o innych gustach :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 19.10.2020 00:00
Bibliotekarz

Świetnie, trzy książki trafiają na moją "Listę życzeń":

„Mrok nad Tokyoramą”, Robert J. Szmidt
„Sybirpunk 3”, Michał Gołkowski
„Cyberpunk Girls”, Krystyna Chodorowska, Magdalena Kucenty, Gabriela Panika, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Agata Suchocka

Dzięki :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ali99 17.10.2020 18:03
Czytelniczka

Czytałam główne opowiadanie z "Wędrującej Ziemi" i poza tym, że jest świetne, jest także doskonałą alegorią do obecnie panującej sytuacji - ludzie, którzy nie wierzą naukowcom, nie wierzą dowodom, tworzą teorie spiskowe i ufają własnej, mylnej logice niestety wygrywają ilością. Bo prawda jest tylko jedna - a kłamstw na jeden temat może być milion.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EsterilThyssen 17.10.2020 08:15
Czytelnik

Może Mrok nad Tokyoramą ale macie błąd przy SybirPunk Vol.3 bo na stronie tej książki pokazuje iż premiera miała miejsce 9.10.2020 a nie pod koniec października. Plus to co Drageus przygotuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mrok nad Tokyoramą  SybirPunk Vol.3
Brzoza 16.10.2020 22:18
Czytelnik

Moja własna, subiektywna lista jesiennych zapowiedzi z fantasy, S-F i horroru.

1) Gertrude Atherton - "Dzwon we mgle" (C&T)
2) Ursula LeGuin - "Księga Drogi i Dobra" (Prószyński)
3) Strugaccy - "Piknik na skraju drogi" (Prószyński)
4) Grady Hendrix - ""Moja przyjaciółka opętana" (Vesper)
5) Wojciech Uszok - "Manuskrypt" (Vesper)
6) Tomasz Sablik - "Winda" (Vesper)
7)...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aksamitt 16.10.2020 16:30
Czytelniczka

Najbardziej przemawia do mnie Manuskrypt

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Manuskrypt
Beliza 15.10.2020 21:32
Czytelniczka

No cóż czekam na Ja ocalona ;) i oczywiście ciekawa jestem co wymyśliła pani Aneta Jadowska :))))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 15.10.2020 20:02
Czytelniczka

Czekam na Jadowską :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 15.10.2020 17:40
Czytelnik

Ja Ocalona,jak kupi biblioteka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.10.2020 10:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post