Ja, ocalona

Okładka książki Ja, ocalona Katarzyna Berenika Miszczuk Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Ja, ocalona
Katarzyna Berenika Miszczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Wiktoria Biankowska (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiktoria Biankowska (tom 4)
W.A.B.
2020-10-28
2020-10-28
fantasy fantastyka polska
Inne

Okładka książki Wigilijne opowieści Tomasz Betcher, Jacek Galiński, Karolina Głogowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Milena Wójtowicz
Ocena 6,9
Wigilijne opow... Tomasz Betcher, Jac...
Okładka książki Gorąca gwiazdka Joanna Dubler, K.A. Figaro, Maya Frost, Elżbieta K. Kozłowska, Alexa Lavenda, Kaja Łęcka, Katarzyna Mak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jagna Rolska, Alicja Skirgajłło, Małgorzata Oliwia Sobczak, Patrycja Strzałkowska
Ocena 6,3
Gorąca gwiazdka Joanna Dubler, K.A....
Okładka książki Cyberpunk Girls Krystyna Chodorowska, Magdalena Kucenty, Gabriela Panika, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Agata Suchocka
Ocena 6,8
Cyberpunk Girls Krystyna Chodorowsk...

Wyróżniona opinia i

Ja, ocalona

przeczytanych książek 135 napisanych opinii 94

Na półkach: , , , ,

Na moją niską ocenę dla tej książki złożyło się z pewnością wiele czynników - na pewno na mój odbiór miał wpływ brak czasu i swego rodzaju zastój czytelniczy, czytałam tę książkę z doskoku, bo miałam ochotę na coś lekkiego podczas sesji. Niestety, źle trafiłam, nie czytało się jakoś szybko i płynnie, powieść nie utrzymywała mojej uwagi, często zamykały mi się nad nią oczy. Akcja wydawała się dosyć rozwleczona, dopiero pod koniec naprawdę zaczęło się dziać. Sam pomysł z Apokalipsą może i był niezły, ale niestety ten książkowy powrót do zaświatów nie okazał się udany. Pewnie to także kwestia tego, że od poprzednich tomów minęły lata, ja sama czytałam je w liceum i teraz już chyba zupełnie inaczej odbieram tego typu książki, a nawet inne wybieram do czytania. Tylko tak jakoś mnie skusiła ta książka z półki w bibliotece, bo znane nazwisko, znana seria. Jednak często mam tak, że kolejne tomy dopisywane po czasie, niejako na siłę, na prośby fanów, nie podobają mi się tak, jak te pierwsze.

Kiedy zaczynałam czytać ostatnią część tej serii wydawało mi się, że jest niepotrzebna, że ta historia powinna zakończyć się na trzeciej części. Jednak z każdą przeczytaną stroną opowieść wciągała mnie coraz bardziej i po przeczytaniu muszę przyznać, że to na prawdę ciekawa historia i miło wrócić do ulubionych bohaterów.

Słabsza część serii. Dopiero pod koniec coś zaczyna się dziać. Plus dla lektorki Anny Szawiel.

Cała seria dosyć fajna. Na luzie, lekkie czytanko. Ostatni tom zbyt naciągany i przez to nudny.

Nadchodzi Apokalipsa….

„Ja, ocalona” to powrót po latach do historii Wiktorii, która, przedwcześnie umierając, najpierw stała się diablicą, później anielicą, by w końcu zostać potępioną. Tym razem, w czwartym już tomie serii, Wiktoria wraz ze znanymi postaciami z poprzednich części – diabłami Belethem i Azazelem, a także nowymi, takimi jak cherubin Uzjel, próbują zapobiec Apokalipsie. Czy uda im się osiągnąć cel?

Lata temu polubiłam historię Wiktorii. Ciekawa byłam, jak autorka poradziła sobie z kontynuacją, powracając do niej po jakichś 10 latach. I… wyszło ciekawie. Miszczuk ma specyficzne poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada, a do tej historii pasuje wręcz idealnie. Nie sposób podczas lektury tej serii chociaż się nie uśmiechać :). Ogromnym atutem są też świetnie wykreowane postacie z diabłami Belethem i Azazelem na czele, poprzez Szatana, diablicę Kleopatrę, anielskich urzędników puttów, aż po samą Wiktorię, która zmieniła się na przestrzeni tych czterech tomów. W kwestii ograniczenia nazywania swojej ziemskiej miłości Piotrusiem, jak i powstrzymania się od licznych ochów i achów nad urodą jej ukochanego diabła Beletha, które to rzeczy mocno irytowały mnie w poprzednich tomach.

Pióro autorki jest bardzo przyjemne, dialogi dowcipne, całość szybko się czyta. Mam tylko wrażenie, że na tle poprzednich części dynamika akcji w „… ocalonej” spadła. Być może to kwestia jej rozciągnięcia na 430 stron, a być może samego mniejszego natężenia istotnych zdarzeń. Jednak czy to minus? Każdy sam powinien ocenić.

Ja bawiłam się przy niej bardzo dobrze.

Nadchodzi Apokalipsa….

Wiktoria jak to ona ma zawsze czas na wpadanie w coraz to większe kłopoty. Choć tym razem sama się do nich zgłosiła. Choć to samo było oczywiście podyktowane kolejnym pomysłem jednego z diabłów przez których, cóż, pożegnała się z życiem ziemskim.
Minęło trochę czasu od ostatnich wyczynów znanego wszędzie tria. Dokładnie mija 10 lat od wydarzeń przedstawionych w "Ja, potępiona". Wiki prowadzi do spółki z jednym cherubinem przygotowania do "Top Angel" i szkoli przyszłe anielice do pracy w targach o duszę. Jednak materiał na agentki jest mało podatny na wiedzę, z małym wyjątkiem. Jednak kiedy dochodzi do plotek i diabłów, to przyszłym anielicom się oczy świecą. Niczym Belethowi. Tak czy inaczej od takiego właśnie obrazka i obowiązku odrywa Azazel, który jak to zawsze ma coś w planach.
Autorka mimo dość dużej przerwy od przygód naszej potępionej bohaterki dobrze przemyca przypominajki o tym co było, a co nie. Jakby było mało, to powieść nadal jest dowcipna słowem i nie straciło swojego uroku jaki został nam czytelnikom przedstawiony w pierwszym tomie. Bardzo miło się czytało i co ważne szybko. Odpowiednia długość rozdziałów oraz dobre tempo nie powodowały znużenia, a jedynie chęć przeczytania jeszcze jednego rozdziału.

Szczerze mówiąc, tom ten zdecydowanie nie należał do najlepszych. Sama nie bardzo wiem, w jaki sposób mogłabym opisać, co tam się właściwie działo. A działo się niewiele. Na początku dowiadujemy się, że Lucyferowi nie podoba się nuda, która wkradła się do jego życia, jednak przez bardzo długi czas zupełnie nie ma żadnej akcji. Mimo że bohaterowie są starsi o całe 10 lat, miałam wrażenie, że wcale nie wydorośleli. Szczególnie zachowanie Wiktorii mi się nie podobało. Ciągle była z czegoś niezadowolona, nienawidziła Beletha za rozpad ich związku, mimo że sama dość mocno się do tego przyczyniła. Przez większość czasu upijała się z Uzjelem, by potem ich spotkania kończyły się w łóżku. Gdy dochodziło do spotkań z diabłem, robiła wszystko by był o nią zazdrosny.Azazel natomiast przez wiekszość czasu rozpaczał lub czegoś się bał, całe jego szaleństwo i zadziorność, za które został przeze mnie pokochany, gdzieś wyparowało. W "Ja, ocalona" mieliśmy do czynienia ze znanymi już nam bohaterami, jednak w tej części każdy z nich został pozbawiony "tego czegoś", co sprawiało, że był wyjątkowy i wyrazisty. W moim odczuciu stali się oni całkowicie bezbarwni. Książka zapowiadała się naprawdę dobrze - moim zdaniem miała duży potencjał, który niestety został zmarnowany. Jednak nie można powiedzieć, że cała była tragiczna. Czytało się ją szybko i całkiem przyjemnie - została napisana w humorystyczny sposób tak samo jak poprzednie części. Podobały mi się barwne opisy, które mocno pobudzały wyobraźnię. Ostatnie rozdziały również nie należały do najgorszych. Pewnie ze względu na to, że w końcu rozpoczęła się długo wyczekiwana Apokalipsa i pojawiły się zwroty akcji.
Jednak to nie było to, czego oczekiwałam po całej serii. Mam wrażenie, że "Ja ocalona" została napisana trochę na siłę - pomysł dobry, ale wykonanie kiepskie. W epilogu dostajemy namiastkę czegoś, co może być zapowiedzią kolejnego tomu, bądź czymś powiązanym ze znanymi już nam bohaterami i zaginionym ifritem (być może historia o nim samym). Natomiast ja prawdopodobnie zakończę swoją przygodę na tym tomie.

Nie wiem co mam myśleć o tej części... Raczej nie była potrzebna... Chyba napisana na siłę... Nic ciekawego i wnoszącego w poznaną już historię....

No, nareszcie! Doczekałam się w końcu kontynuacji najlepszej serii mojego dzieciństwa. Cóż, może nie jest dokładnie taka jak oczekiwałam, ale ta książka to absolutny miód na me serce do głębi zakochane w przystojnych diabłach :D

Wiktoria Biankowska powraca w świetnym stylu i przypomina o sobie w bardzo przyjemny i komfortowy sposób. Polecam tę książkę i całą serię. Czy za kolejne 10 lat znowu możemy liczyć na aktualizację?

Cała seria bardzo przypadła mi do gustu i żałuję że to już ostatnia część. Chociaż może będzie następna, kto wie. Cieszę się też że trafiłam na te książki teraz, kiedy została wydana też czwarta część, po 10 latach przerwy i nie musiałam aż tyle czekać na ciąg dalszy. Fabuła jest bardzo ciekawa, ciąg przyczynowo-skutkowy logiczny a dialogi bohaterów pełne sarkazmow są mi bardzo bliskie, poza tym przyjemnie wszystko się czyta. Polecam na poprawę humoru i oderwanie się nieco od rzeczywistości.

Video

Video