SybirPunk Vol.3

Okładka książki SybirPunk Vol.3
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: SybirPunk (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
cyberpunk sci-fi science fiction Rosja Syberia

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Ostatnia z tej trylogii.
Ocena 5/10 - niektóre wątki pozamykane, pewne jak z Mykołą otwarte. Mocno w dół w ocenie dla niektórych może być język prostacki, którym się autor posłużył. Dla mnie ten użyty język plus opis świata przedstawione tj. NeoSybirsk - cyberpunk + typowe rosyjskie/sowieckie memy+specyfika życia na Wschodzie Europy stanowi dobry klimat.
Czasami miałem wrażenie, że autor zbyt dokładnie opisuje pewne rzeczy, które można byłoby zostawić w domysłach np. przy potrzebach fizjologicznych.

Ostatnia z tej trylogii.
Czasami miałem...

Trylogia, od której nie można się oderwać. Fajny pomysł, żywi bohaterowie, poczucie humoru i ciągła akcja.

Los go zbytnio nie rozpieszcza. Zamiast dać mu chociaż chwilę wytchnienia, rzuca Saszą w każdą możliwą stronę - i każda z nich oznacza problemy. Musiał pozbyć się wszystkiego, co miał, a na dodatek jest psychicznie i fizycznie poobijany. Trudno w takich chwilach myśleć pozytywnie i spoglądać z nadzieją w przyszłość

Kilka słów nie o samej książce, ale o całej trylogii. Mam wrażenie, że Pan Gołkowski z premedytacją pisze celując w możliwe szerokie grono czytelników, dyplomatycznie sprawę ujmując. Mimo, że stać go na dużo więcej.

Świat Sybirpunka zbudowany jest wyśmienicie. Jest żywy, autentyczny i wciągający. Pełen szczegółów i smaczków. Niektóre postacie są wiarygodne i ciekawe, inne od sztancy, niczym prosto z akcyjniaka anime. Sama intryga budowana jest dobrze. Rozwija się powoli, przerywana pobocznymi wątkami.

Niestety, to co jest atutem tej trylogii, zanika z każdym kolejnym tomem. Im dalej, tym więcej akcji, mniej kreacji świata, i mniej autentycznych sytuacji, relacji między postaciami.

Końcówka drugiego tomu jest straszna, odechciało mi się po niej sięgać po tom trzeci. Jednak po jakimś czasie, pomyślałem, że nie zobaczyłem jeszcze śniegu w tym całym Sybirpunku, a po zimowe klimaty cyberpunkowe tu w ogóle przyszedłem. No i ciekaw byłem, jak to wszystko się skończy.

Sięgnąłem po tom trzeci, i przez pierwsze 100-200 stron cieszyłem się, że dałem Sybirpunkowi kolejną szansę. Świat wzbogacił się, gonitwa zwolniła, a Chudy znowu stał się bohaterem, a nie superbohaterem. Czytało się świetnie. Tak gdzieś do połowy. Potem, niespodziewanie książka zamieniła się w ciąg nieustającej kanonady, eksplozji i "one-linerów" na koniec walk z minibossami. Fabuła spłyciła się do siarczystego wygrzewu, z krótkimi przeskokami do kolejnych lokacji. Na sam koniec, książka zarzuciła nas jeszcze strumieniem tandetnych, nieautentycznych, miejscami wręcz głupich twistów. No wymęczyło mnie to zakończenie, zostawiając cierpki smak w ustach po całej trylogii.

Szkoda, ponieważ widać było, że mogło być dużo lepiej.

Super zakończenie bardzo fajnej serii! Jeszcze do tego dochodzi ekstra frajda jeśli ktoś jest fanem Cyberpunka bądź ogólnie lubi takie klimaty.
Trzecia część kontynuuje znane nam wątki. Akcja ma stałe - szybkie tempo. Choć muszę przyznać, że było parę momentów, że było zbyt szybkie i zbyt fajerwerkowe, ale taki moment był jeden i nie będę robić spoilerów!
Gołkowski cały czas w formie, jeszcze nie spotkałem się z jego książką, która by mi się nie podobała. Podczas czytania będzie się śmiać, wstrzymywać oddech, ale też zdarza się że łzy w oczach mogą się zaszklić ;)
Zakończenie jest dla mnie satysfakcjonujące, zostawia oczywiście pewne furtki, ale dostajemy odpowiedzi na które czekaliśmy przez całą serię :)
Ogólnie bardzo na plus i jeśli komuś podobała się część 1 i 2, to 3 też na pewno wciągnie!

Gołkowski cały...

Przekokoszona jak wszczepy od NovaTeku. Filmy sensacyjny ze stanów to mogą Saszce buty pastować i to jak im pastę da. Spodziewaj się niespodziewanego, szalonego i zupełnie innego tomu niż poprzednie. Odpalamy co się da i lecimy na pełnej mocy gu samozagładzie.
Polecam

Polecam

Seria skończona. Mogę napisać krótkie podsumowanie.
Będę zupełnie szczery, nie każdemu się to spodoba.
Ale jeśli chodzi o mnie, to była to najlepsza przygoda jaką przeżyłem od czasów Harrego Pottera. To jak Michał Gołkowski łączy wszystkie sytuacje i elementy w jedną spójną całość, to jest po prostu mistrzostwo. Zwłaszcza, że książka jest wielowątkowa, złożona i pełna akcji.
Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to to, że w całej serii były 2 duże Plot Twisty i oba przewidziałem. Nie dlatego, że mam szklaną kulę i potrafię wróżyć, ale dlatego, że autor pozostawił za dużo poszlak i sugestii, po których nie sposób było nie skojarzyć faktów. Jeden plot twist zakończył się pod koniec drugiego tomu, drugi zaś pod koniec trzeciego. Kto przeczyta, będzie wiedział. Sądzę, że lepiej by to wyszło, gdyby te poszlaki były bardziej subtelne, bo wówczas może byłbym bardziej zaskoczony. Niestety, niespodzianek nie było, bo czułem to już z daleka.
Co wcale nie oznacza, że sama powieść nie zdołała mnie zaskoczyć! Wprost przeciwnie! Było dużo niespodzianek! Banan nie znikał mi z twarzy, kiedy czytałem rozdział po rozdziale, zachwycony tą wartką akcją, która z tomu na tom przyspiesza i nie zwalnia ani na chwilkę. Momentami musiałem nawet robić przerwy w trakcie rozdziałów, żeby odsapnąć i złapać oddech.
Dlatego, mimo iż te dwa plot twisty nie wyszły tak jak powinny, całość jest dla mnie po prostu ARCYDZIEŁEM!
Jestem przekonany, że do serii wrócę jeszcze nie raz! Dlatego czekam ze zniecierpliwieniem na (wspominaną w wywiadach) kontynuację z Mykołą.

Michał Gołkowski swoim stylem i strukturą powieści zdobył moje serce.
Już w trakcie drugiego tomu zamówiłem kilka kolejnych serii spod jego pióra i już nie mogę się doczekać, żeby zacząć je czytać!

Ale najpierw muszę trochę odsapnąć, bo to była ostra jazda bez trzymanki!

Tak jestem stronniczy, bo czuję, jakby to było wręcz pisane pode mnie, dlatego dla mnie to zdecydowanie 10/10

Seria skończona. Mogę napisać krótkie podsumowanie.
Będę zupełnie szczery, nie każdemu się to spodoba.

"Panowie, bo tutaj mówią że Wy powinniście mieć pozwolenie 21JP37"

"Panowie, bo tutaj mówią że Wy powinniście mieć pozwolenie 21JP37"

Bardzo fajne zakończenie. 0 nudy, nie ma pisania o niczym. Polecam

Bardzo fajne zakończenie. 0 nudy, nie ma pisania o niczym. Polecam

Najlepsza część.... moim zdaniem.

Najlepsza część.... moim zdaniem.

Michał Gołkowski SybirPunk Vol.3 Zobacz więcej