10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: kryminał, sensacja, thriller

LubimyCzytać
23.09.2020

Początek jesieni to świetna okazja, by zaprezentować zapowiedzi nowości książkowych. Wybraliśmy 10 kryminałów i thrillerów, na które redakcja lubimyczytać.pl czeka najbardziej. Wśród nich są nowe powieści czołowych polskich pisarzy – Marka Krajewskiego, Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja – i zagraniczne książki popularnych twórców.

10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: kryminał, sensacja, thriller

Dziś pierwszy dzień jesieni, dlatego zacieramy ręce z radości! To ulubiona pora roku wielu czytelników – do księgarń trafia mnóstwo nowości, które można czytać pod miękkim kocem i z kubkiem parującej herbaty w ręku. W oczekiwaniu na te chwile lektury redakcja lubimyczytać.pl poleca waszej uwadze 10 kryminałów, których nie można tej jesieni przegapić. Ich premiery zaplanowano na październik i listopad 2020 roku.

Co dwa dni będziemy publikować zestawienia nowości z różnych gatunków literackich. Kolejne już w ten piątek!

Przy okazji zapraszamy także do sprawdzenia zapowiedzi wydawniczych na wrzesień, wśród których znalazło się wiele świetnych książek, po które powinni sięgnąć miłośnicy opowieści z dreszczykiem. Kryminałów i thrillerów nie zabrakło również w zestawieniu premier 2020 roku.
 

Jesienne zapowiedzi – Kryminał, sensacja, thriller

Inni ludzieC. J. Tudor 
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 14 października 2020

Gabe, wracając pewnej nocy do domu, tkwi w korku za pordzewiałym starym samochodem. Nagle w tylnej szybie widzi twarz dziewczynki. Z jej ust wydobywa się tylko jedno słowo: „Tatusiu”.

To jego pięcioletnia córka, Izzy. Nigdy więcej już jej nie zobaczy.

Trzy lata po zaginięciu córki Gabe spędza dni i noce podróżując po autostradzie, szukając samochodu, w którym widział Izzy, i nie tracąc nadziei, choć większość ludzi uważa, że dziewczynka nie żyje.

Fran i jej córka Alice również przejechały wiele kilometrów autostradą. Ale nie poszukując. Uciekając. Starając się wyprzedzić ludzi, którzy chcą ich skrzywdzić. Ponieważ Fran zna prawdę. Wie, co naprawdę stało się z córką Gabe’a. Wie, kto jest odpowiedzialny. I wie, co zrobią, jeśli kiedykolwiek dogonią ją i Alice…

Autorka bestsellerowych „Kredziarza” i „Zniknięcia Anne Thorne” wciąga czytelników w nową pasjonującą intrygę.

Reklama

„Prosta sprawa”,Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 14 października 2020

Pełna zwrotów akcji powieść sensacyjna mistrza kryminału.

Młody mężczyzna pewnego dnia przyjeżdża do Jeleniej Góry, gdzie zamierza odwiedzić swojego przyjaciela Prostego i spłacić dawno zaciągnięty dług. Kiedy jednak dociera na miejsce, zastaje zdemolowane mieszkanie. Puste, bez Prostego. Pojawiają się za to dwaj umięśnieni bandyci, którzy zaczynają zadawać dziwne pytania. A że zachowują się nieuprzejmie, wkrótce w ruch idą pięści, leje się krew. I tak mężczyzna zostaje przypadkowo wplątany w niebezpieczną grę. Nie zna jej zasad ani uczestników, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest znacznie wyższa, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Kluczem do wszystkiego okazuje się Prosty, którego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czeska mafia. W środku tego chaosu pojawia się także mafia romska, którym co rusz ktoś wstępuje na odcisk. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, bohater będzie musiał im wszystkim stawić czoła. A pomoże mu w tym pewna analityczka z ABW.

„Prosta sprawa" to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.

„Rebeka”Daphne du Maurier
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 14 października 2020

Ekranizacja z Lily James, Armiem Hammerem i Kristin Scott Thomas od 21 października 2020 roku tylko na Netflix.

Powieść nagrodzona National Book Award.

Książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga. Ten drugi otwarcie przyznaje, że to jedna z najważniejszych książek w jego życiu.

Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley – rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa pani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna…

Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki – która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley…

„Służąca”Alicja Sinicka
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 14 października

Miała być pomocą domową. Stała się służącą samego diabła.
Julia chciałaby otworzyć firmę sprzątającą. Trafia do domu Państwa Borewskich, w którym ma za zadanie dbać o porządek. Maria jest zadbaną kobietą po czterdziestce, a Mikołaj atrakcyjnym adwokatem zafascynowanym okresem średniowiecza. Ich syn Kacper zajmuje się pisaniem.

Już pierwszego dnia Julia otrzymuje propozycję przeprowadzki do ich domu, lecz stanowczo odmawia. Podczas sprzątania otwiera starą szafę na poddaszu. Znajduje rząd zakurzonych czarnych sukienek z białymi mankietami.

W trakcie kolejnej wizyty w domu Borewskich Julia traci przytomność. Gdy otwiera oczy, czeka na nią koszmar. Będzie musiała podjąć nierówną walkę o sprawiedliwość. I życie.

„Wachmistrz”Krzysztof Bochus 
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery: 14 października 2020

Krew, zdrada i tajemnica.

Pierwsze wspólne śledztwo radcy Abella i wachmistrza Kukułki.
Grudzień 1929, czas Wielkiego Kryzysu. W Wolnym Mieście Gdańsku bez śladu znikają młode, atrakcyjne kobiety. Wszystkie są biedne i pochodzą z nizin społecznych. Śledztwo prowadzi młody radca Abell. Kierownictwo Kripo do pomocy przydziela mu doświadczonego policyjnego wygę - wachmistrza Kukułkę. Obaj policjanci są tak różni od siebie jak woda i ogień. Początki współpracy nie są więc łatwe. Zwłaszcza, że w tym śledztwie nic nie jest oczywiste, a pytań jest więcej niż odpowiedzi. Chodzi o obsesyjny seks, seryjne morderstwa, handel żywym towarem - a może o coś więcej?

Gdzie szukać klucza do rozwiązania zagadki? Członkowie tajnej sekty, oszalali naukowcy eksperymentujący z ludzkim ciałem, zakonnice, które minęły się z powołaniem, szmuglerzy trzęsący gdańskim portem… Kto skrywa prawdę? A może jest ona bardziej okrutna niż podejrzewa Abell? I czy może w pełni zaufać Kukułce?

Na drugim planie sugestywny obraz miasta walczącego o przeżycie oraz pieczołowicie oddany klimat tamtych niezwykłych lat.

Reklama

Moloch”, Marek Krajewski 
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 26 października 2020

Najmroczniejsze śledztwo Mocka.

Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz ze swą dawną kochanką. Jej córka i syn zostali porwani, a ślad po nich zaginął. Od śmierci ukochanej Sophie nic nie wstrząsnęło Mockiem równie mocno jak to spotkanie. Hedwig postradała zmysły: o morderstwo dzieci oskarża własnego męża.
Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok.

Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. Czy istnieje granica, której Mock nie przekroczy?

„Szóste dziecko”J.D. Barker 
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 28 października 2020

Kolejna powieść porównywanego do Stephena Kinga autora „Czwartej małpy” i „Piątej ofiary”.

Książki o detektywie Samie Porterze odniosły międzynarodowy sukces, prawa zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów. Wyczekiwana finałowa część niesie ze sobą nieoczekiwane zwroty akcji.

Detektywowi Samowi Porterowi słowa „Ojcze, wybacz mi” przywołują dawno zapomniane wspomnienia; celowo pogrzebaną przeszłość. Dla Ansona Bishopa stają się pomostem łączącym dzieciństwo z teraźniejszością i powodem do ujawnienia ukrytej od dawna prawdy. Kilka słów, zapisanych obok każdego ciała, łączy ofiary z nieuchwytnym mordercą, w tym samym momencie pozostawiającym po sobie trupy na przestrzeni całych Stanów Zjednoczonych. FBI wpada w panikę – tym bardziej że w jego szeregach szerzy się korupcja. Kiedy Anson Bishop, główny podejrzany w sprawie Zabójcy Czwartej Małpy, ujawni swoją historię, zmieni zupełnie nie tylko kierunek śledztwa, ale też życie wszystkich zaangażowanych.

„Szybki szmal”Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo Muza
Data premiery: 28 października 2020

Wronki, 1984 rok. Pewnej grudniowej nocy w miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wykazuje, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.

„Złoty Róg”, Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński)
Wydawnictwo Znak Literanova
Data premiery: 10 listopada 2020

Profesorowa Szczupaczyńska i sensacja na słynnym weselu.

Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem profesorowej na św. Jana tłoczno od gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało mężczyzny! Jednak Zofia Szczupaczyńska tylko rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie ma teraz czasu rozpocząć śledztwa – pędzi do bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu: ślub poety Rydla z chłopką!
Ale potem na weselu w wiejskiej chacie nieoczekiwanie wpada na trop wydarzeń, które pokazują morderstwo na św. Jana w nowym świetle.

Czy przenikliwa detektywka amatorka odkryje w Bronowicach coś, czego nie dostrzegł Wyspiański?

Reklama

Krakowska panna Marple – spostrzegawcza, inteligentna i dociekliwa (tylko nieżyczliwi nazwaliby ją wścibską) – na tropie afery rodem z sensacyjnego serialu.

Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze „Przekroju” i królową pischingera, powołali do życia Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Ten niezwykły duet to mariaż wielkiego talentu literackiego i niezrównanej wiedzy o życiu codziennym Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Gwarantuje pasjonującą podróż w czasie z detektywką, która wie, że tajemnice same się nie rozwiążą.

Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów.

„Niespokojna krew”, Robert Galbraith 
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery: 25 listopada 2020

Gdy prywatny detektyw Cormoran Strike odwiedza rodzinę w Kornwalii, kontaktuje się z nim kobieta prosząca o pomoc w odnalezieniu swojej matki, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach w 1974 roku.

Strike nigdy dotąd nie pracował nad nierozwiązaną sprawą sprzed niemal 40 lat i jest zaintrygowany. Mimo małych szans na powodzenie dopisuje zlecenie do długiej listy dochodzeń, które prowadzi ze swoją wspólniczką Robin Ellacott.

Z kolei Robin boryka się z trudnościami w życiu prywatnym. Odtrąca niechciane zaloty i zmaga się z uczuciami do Strike’a.

Badając okoliczności zaginięcia kobiety, Strike i Robin stają w obliczu piekielnie skomplikowanych tropów, wśród których są karty tarota, psychopatyczny morderca oraz nie zawsze godni zaufania świadkowie. Okazuje się, że nawet sprawy sprzed dekad mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

[ec]

Reklama

komentarze [27]

Sortuj:
4070
823
16.10.2020 16:46

Co ta Czarna Owca wyczynia! Jeszcze nie przeczytałam poprzedniej książki Tudor, a już kolejna się zapowiada:P


5628
575
01.10.2020 18:03

No i zwiększyła się lista zachcianek :)


791
0
29.09.2020 11:50

Bohus :) Ale czekam na Śreżogę Puzyńskiej.


532
81
29.09.2020 11:07

Czekam na Ćwirleja i jego milicjantów z Poznania, ale Szymiczkowa i jej "Złoty róg" też może być ciekawe.


1274
121
27.09.2020 15:32

Sorry, ale Rebeka to wznowienie dobrej książki, a nie nowość


200
177
25.09.2020 12:14

ja mam przed nosem na kartce wypisane z zapowiedzi w Empiku takie:
30.09:
Sophie Hannah - Morderstwo w Kingfisher Hill (kolejny sequel o Poirocie)
Karolina Morawiecka - Zagadka drugiej śmierci
Mary Lou longworth - Tajemnica odnalezionego płótna Cezanne'a
Ken Follett - Niech stanie się światłość (to nie kryminał, ale na pewno trupy będą się ścielić gęsto)

14.10
Leszek...

więcej

1395
51
24.09.2020 09:16

Ostatnio chcialam kupic Rebeke i nie bylo gdzie, fajnie ze bedzie wznowiona, o filmie nie slyszalam. Kolejna czesc o Cormoranie tez bedzie moja:-)


196
181
24.09.2020 11:39

Ja mam jeszcze stare wydanie Rebeki. Ona już była sfilmowana


196
181
24.09.2020 08:16

Rebeka świetna. Pozostałe propozycje też zapowiadają się interesująco. Tylko czy wystarczy życia aby przeczytać wszystko, co by się chciało? ;-)


410
165
24.09.2020 12:00

nie starczy :-(


535
3
24.09.2020 19:00

Też borykam się z tym dylematem :)


899
109
23.09.2020 23:17

„Inni ludzie”, C. J. Tudor
„Służąca”, Alicja Sinicka
„Moloch”, Marek Krajewski


556
459
23.09.2020 22:41

Starzy znajomi ;):)


zgłoś błąd