Molloy

Molloy
Róża_Bzowa

źródło okładki: http://ftpmirror.your.org/pub/wikimedia/images/wik...»

maszynistaGrot | 2016-03-18

Powieść porusza podstawowe problematykę jaka może dotyczyć człowieka : nieporadność życiowa, zaburzenia psychologiczne, brak umiejętności nawiązywania i rozwiązywania kontaktów międzyludzkich, wyobcowanie, samotność.

Książka jest przepełniona zgorzkniałością, pesymizmem, wulgarnością momentami zgrabnie połączonymi z poczuciem humoru. Przykładem tego może być fragment w którym tytułowy bohater w sposób nadzwyczaj dosadny i przepełniony goryczą, czarnym humorem wypowiada się o swojej matce jako o tej osobie, która "mnie wydała na świat przez dziurę w dupie, o ile mnie pamięć nie myli".

W drugiej części książki tematem przewodnim jest trudna relacja ojca ze swoim dorastającym synem. Tu również silnie obecne są motywy alienacji oraz dehumanizacji czyli zaniku cech ludzkich. Starszy mężczyzna z gorzką satysfakcją stwierdza w pewnym momencie iż "jeżeli mój syn zdechnie w czasie podróży nie będzie to moja wina. Każdy ma swój zakres odpowiedzialności".

Pod koniec mamy wątki...

Rafał | 2014-08-15
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Wspaniała. Zarówno jeśli chodzi o strukturę, treść i przesłanie. Fragment dotyczący kamieni i ich ssania, wspaniały. Jak również setki innych. Przeczytana raz, nigdy Cię nie opuści.

Karol | 2014-07-11

Molloya zaczyna się ciężko, przytłacza. Ten cuchnący starością świat, strasznie męczy. Jednak po kilkunastu stronach nowela zaczyna wciągać i pojawia się smutek, że zaraz się skończy.
Nigdy nie udało mi się jej przeczytać po raz wtóry, jednak dokładnie pamiętam odczucia przy czytaniu, sprzed kilkunastu lat.

aga_piet | 2016-02-18

Jedna z najbardziej dołujących powieści, jakie udało mi się przeczytać. Mistrzostwo gatunku. Kwintesencja beznadziei.

Safinator | 2016-12-03
Na półkach: 6 i pół, Przeczytane, Posiadam
tendrzeryja | 2016-12-01
Nalikka | 2016-09-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
non | 2016-08-10
krupka1 | 2016-02-10
Pisarze na i o rowerach

Nie od dziś wiadomo, że istnieje silna zależność między chodzeniem a pisaniem – autorzy lubią wybierać się na długie, samotne spacery, w czasie których wpadają na najlepsze rozwiązania fabularne. Innym służy do tego bieganie. A jeszcze innym – jazda na rowerze. Dziś o nich. I o jednośladach w książkach.