El Aleph
randhir

"Alefa" wraz z wcześniejszymi "Fikcjami" sam Borges zaliczył po latach do swych najważniejszych książek. Wszystkie jego późniejsze opowiadania, szkice lub wiersze są w istocie wariantem, modyfikacją bądź wstępnym zarysem - fabularnym, eseistycznym czy poetyckim - wątków, idei i symboli zawartych w obu tych zbiorach opowiadań. Albowiem, jak pisał: "liczba fabuł i metafor, do jakich zdolna jest ludzka wyobraźnia, jest nieograniczona". W opowiadaniach pojawiają się prawdziwe niekiedy postaci i nierzeczywiste sytuacje, a świat tam przedstawiony to jakby zwielokrotniony koszmar senny, natłok lustrzanych zjaw, przywidzeń i niematerialnych obrazów. ?Alef? to fantazje na temat czasu, wieczności jako zastygłej teraźniejszości, człowieka jako mikrokosmosu, symbolicznego zwierciadła wszechświata, fascynującego labiryntu snów i nieskończoności.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Voudini | 2015-09-14

Nasza cywilizacja zna pismo od co najmniej trzech tysięcy lat; przez ten czas zdołano nim wyrazić mnóstwo pytań i dać na nie jeszcze więcej odpowiedzi. Wiele spośród tych pytań i odpowiedzi jest Borges zdolny zawrzeć na kilku stronach tekstu, używając niewielu słów i wręcz brzydząc się dosłownością. Rzecz jasna, wśród pytań interesują go te trudne i złożone, a spośród odpowiedzi zwykł sięgać po te oryginalne i ambitne.
Śledzenie zabaw Borgesa z literaturą i filozofią to czysta przyjemność. Czytelnik, podobnie jak bohaterowie tych opowiastek, błądzi w labiryntach, śni i jest śniony, powtarza czyny, których kiedyś dokonał już ktoś inny. Argentyński pisarz, operując pozornie prostymi środkami, bez trudu wmawia nam, że to, co nazywamy rzeczywistością, jest jedynie ułudą pewności, stabilności, a tuż za rogiem czają się tajemnice wypowiedziane i niewypowiedziane, czyhają siły niepojęte i nieprzebłagane.
Borges to poeta prozy, mistrz kreowania nastroju przy użyciu kilku rekwizytów, wśród...

Anna | 2013-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2013

Byliście kiedyś zafascynowani? Nie chodzi mi tutaj o szczególne zainteresowanie jakąś niezwykłą osobą, a raczej specyficznym sposobem władania słowem pisanym, który uzależnia i intryguje czytelnika. Osobiście, jestem niezwykle czuła na tym punkcie. Czasem czytam tekst wyłącznie z powodu odpowiadającej mi stylistyki. Jeśli jakiś autor zauroczy mnie swoim warsztatem, może być niemal pewien, że pochłonę wszystko, co wyda. A jeśli do formy doda intrygującą treść, to pozostanę mu wierna na lata. Takim właśnie twórcą jest w moim przypadku Jorge Luis Borges. Po lekturze „Fikcji", długo nie mogłam zapomnieć o książce. Kwestią czasu było, kiedy przeczytam inne utwory tego niezwykle utalentowanego Argentyńczyka.
Po opowiadania czy eseje sięgam niezwykle rzadko. Dla tych gatunków mam niezwykle wygórowane oczekiwania, którym mało kto potrafi sprostać. Krótka forma wymaga od autora wyjątkowego kunsztu. Nie można przecież zatuszować swoich warsztatowych niedoskonałości rozbudowaną fabułą....

PMat | 2013-03-28
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2013

Jedne z najbardziej oryginalnych historii, jakie będziecie mieli okazję przeczytać.
W epilogu autor pisze, że poza dwoma przypadkami opowiadania te należą do gatunku fantastycznego. Jeśli tak, jest to fantastyka nietypowa, pełna odniesień do filozofii, mitologii i legend. Jednak to nie przysłowiowa erudycyjność Borgesa jest według mnie główną zaletą tego zbiorku, ale efektowność, która nawet przy powierzchownej lekturze daje frajdę obcowania z czymś egzotycznym, magnetyzującym, może nawet unikatowym. Głębia niektórych utworów tu zamieszczonych jest nieco złudna, efektowność i chaotyczność całości może nazbyt ostentacyjna. Borges chyba nawet zdawał sobie sprawę z potencjalnych zarzutów z jakimi mogą się spotkać jego opowiadania, tworząc przekornie w tytułowym "Alefie" karykaturalną postać Carlosa Argentino Daneri piszącego absurdalnie erudycyjne dzieło mające na celu "zwersyfikowanie całej planety", co dla Borgesosceptyków będzie pewnie celnym podsumowaniem jego twórczości.
Pomimo...

biedronkax | 2012-06-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Wybitne
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Delektowałam się tą książką. Śniłam na jawie, lawirowałam między rzeczywistością, a fikcją. Podróżowałam po niepoznanych krainach.

,,Tak, miejsce, w którym, nie łącząc się ze sobą, każde z osobna, znajdują się wszystkie miejsca świata widziane ze wszystkich możliwych punktów. Nikomu nie powiedziałem o moim odkryciu, ale wróciłem tam...''

Już nie mogę doczekać się ,,Fikcji'' :)

MarioPierro | 2011-05-13
Przeczytana: kwiecień 2011

Do "Alefa" podchodziłem z pewnym dystansem. Sądziłem, że jest to dziełko mimo wszystko coraz bardziej odchodzące w przeszłość, że podzieli los dzieł Joyce'a, o których dyskutuje się już głównie "na salonach". Z takim wahaniem zacząłem - dość niechronologicznie - przerabiać kolejne kawałki, by stopniowo obalić wszelkie uprzedzenia. "Alef" pokazał mi świat, albo raczej wszechświat(to słowo, tak ludzkie, nie oddaje boskiej treści) którego nie znałem, a z którego wielu rozmaitych pisarzy czerpało i długo będzie czerpać pełnymi garściami.

Marysia | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Tu mieszkają gotowe sny; nic nie trzeba wymyślać. Jestem wśród tych słów jak w wodzie co zatrzaskuje mi się nad głową.

marcinb | 2013-01-07
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Borges uważał ten zbiór opowiadań za jedno ze swoich najlepszych dokonań. Dlatego jestem troszkę zakłopotany. Galanteria nakazywałaby wyklikać trzy, maksymalnie cztery gwiazdki, na własny użytek otagować tę pozycję jako "literaturę nieważną" albo "literaturę, do której się nie wróci" i dać spokój. Jednak bezczynność (która zawsze jest miła diabłu) oraz chęć wprawiania się w szarganiu świętości inspirują mnie do tego, aby poświęcić temu zbiorowi kilka cierpkich słów, niczym po chuligańsku szczający na pomnik kundel-miniaturka, któremu ze złości i zaciekłości oczy wychodzą z orbit.

W tych mikroopowiadaniach Borges bierze naprawdę ogromny zamach, zupełnie jakby chciał przerzucić swoje pióro nad całym wszechświatem. Olaboga, czego tu nie ma! Nieśmiertelność, czas, mit, poznanie, władza. Tematy, które aż się proszą, żeby je pisać z dużej litery. I gdzie to się nie dzieje! Bliski Wschód, Ameryka Środkowa, Anglia, Indie, Europa. (Oszczędzono oba bieguny oraz odniesienia do wierzeń i...

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 sierpnia 1973

Pierwszy mój "klasyczny" Borges, po którym zacząłem tworzyć eseje, m.in. "O cykliczności czasu"...

Katarzyna Palimąka | 2012-04-05

Ulubiony autor, jedna z ulubionych książek. Przeszukujemy kolejne labirynty czasu i przestrzeni, spraw przyziemnych i duchowych oraz te erudycyjne, stanowiące niekiedy intrygują zagadkę: Czy świat przedstawiony to literackie odbicie rzeczywistości czy może fikcja?

leonid | 2015-12-28

Niektórzy , jak np. Tokarczuk, piszą 1000 stron i nic z tego nie wynika. Nie wali w czerep. Borges na 30 stronach potrafi ścisnąć nie tylko żołądek, ale i jelito grube ( przepraszam tych, którzy akurat to przeczytali przy jedzeniu).

117 urodziny bibliotekarza

Jorge Luis Borges zaliczany jest do najważniejszych i najbardziej innowacyjnych pisarzy XX wieku. Dziś przypada 117 rocznica jego urodzin. Z tej okazji przedstawiamy Wam pokrótce jego osobę i twórczość.