Barbara - Opowiadania szwedzkie

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Barbara
Ania

Książka składa się z dwóch opowiadań: 1. Birgitta Trotzig: "Barbara" 2. Lars Görling: "Przygoda w branży wydawniczej" Opowiadanie "Barbara", choć bardzo proste i o bardzo nieskomplikowanej akcji - główny motyw: stary mąż i młodziutka żona - jest do głębi przejmujące. Jego urok leży może w tym, że jest nieco staroświeckie, bardzo skandynawskie, ale przede wszystkim w tym, że jest bardzo...

Książka składa się z dwóch opowiadań:

1. Birgitta Trotzig: "Barbara"
2. Lars Görling: "Przygoda w branży wydawniczej"

Opowiadanie "Barbara", choć bardzo proste i o bardzo nieskomplikowanej akcji - główny motyw: stary mąż i młodziutka żona - jest do głębi przejmujące. Jego urok leży może w tym, że jest nieco staroświeckie, bardzo skandynawskie, ale przede wszystkim w tym, że jest bardzo poetyckie. Dramat rozgrywający się między pastorem i jego młodą żoną Barbarą, dramat zamordowanej miłości, opowiedziany jest w sposób tak prosty, a równocześnie tak poruszający, a forma jest tak poetycka, że pozostawia niezatarte wrażenia.

Opowiadanie Larsa Görlinga "Przygoda w branży wydawniczej" jest oparte niewątpliwe w dużej mierze na własnych przeżyciach - rzecz dzieje się w więzieniu, a autor był długoletnim pensjonariuszem więzień. Zawiera ono duży ładunek goryczy, ale zaprawionej humorem.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1974

źródło okładki: zdjęcie własne

Ozinka | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Bardzo dobra przez opowiadania Larsa Görlinga - zabawne i świetne!
Na pewno warto zainteresować się bliżej twórczością człowieka, na podstawie którego książki powstał legendarny "491".

wiedzima | 2012-06-01
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2012

Kto zestawił razem te dwa opowiadania?! Jedyne, co je łączy, to fakt, że są szwedzkie. Poza tym odbiegają od siebie zarówno pod względem treści (i to jak!), jak i stylu.
Jednak oba warte przeczytania. Nie polecam tylko czytać jednego za drugim, warto zrobić sobie przerwę. Tytułowe opowiadanie wprowadza w nostalgiczny, rozmarzony nastrój, a drugie brutalnie sprowadza na ziemię.

nulla | 2016-03-23
jaca | 2015-12-20