Strapiony

Profil użytkownika: Strapiony

Lothorien i Shire, najczęściej. Czasem Hogwart a innym razem Barcelona Zafóna. Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
1 484
Przeczytanych
książek
3 068
Książek
w biblioteczce
178
Opinii
541
Polubień
opinii
Lothorien i Shire, najczęściej. Czasem Hogwart a innym razem Barcelona Zafóna. Kobieta
Dodane| 1 ksiązkę
Infj Wiecznie przejęta niedolą i nieczułością świata, kochająca różnorodność, wolność słowa. Żywy przykład franciszkanizmu, tonącego z miłości do wszechświata. Mimo bardzo czułego serca, lubi izolować się, aby oddawać się stanom fantazji i ucieczkom w fikcję, bo znajduje w niej mądrość, pocieszenie i siły na ciężkie i pełne trwogi chwile. (Lista przeczytanych ksiąg nie jest kompletna - oznaczanie ich przychodzi mi w tępie wygłodzonego żółwia)

Opinie


Na półkach: , , , ,

Chyba nigdy nie przeczytałam tak przekombinowanej książki. A zapowiadało się całkiem nieźle. Język przystępny, postaci, którym mniej czy więcej się kibicuje, a przynajmniej współodczuwa się ich smutek i żal. Autorka poruszyła przykry i bolesny temat - zdrady. Laurie będąca główną bohaterką wraz ze swoją matką próbują zrozumieć dlaczego mężczyźni, których pokochały, postanowili szczęścia szukać w ramionach innej kobiety. Każda z nich odbywa podróż w nowe miejsce, do obcego kraju, miasta. Nowe okoliczności mają im pomóc wejrzeć wgłęb siebie i podbudować nadszarpnięte poczucie własnej wartości. Obie kobiety reprezentują inny system wartości, jednak odbyta wyprawa, pomaga córce zrozumieć często niezrozumiałe dla niej zachowanie matki i tym samym, zaczyna doceniać jej obecność w swoim życiu. W historię matki jestem w stanie uwierzyć, tak losy Laurie to istna bujda. Tak porąbanego plot twistu nie spodziewałam się...nie mówiąc o odrazie wobec masy postaci, które nie znają pojęcia moralności, jak i ostateczne postanowienie Laurie co chce zrobić ze swoim zyciem. Wcześniej byłam zdecydowana ocenić ją na 6, ale po zwieńczającym zabiegu autorki daję 4 lub 5. Sama ze sobą wciąż się gryzę.

Chyba nigdy nie przeczytałam tak przekombinowanej książki. A zapowiadało się całkiem nieźle. Język przystępny, postaci, którym mniej czy więcej się kibicuje, a przynajmniej współodczuwa się ich smutek i żal. Autorka poruszyła przykry i bolesny temat - zdrady. Laurie będąca główną bohaterką wraz ze swoją matką próbują zrozumieć dlaczego mężczyźni, których pokochały,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

"-Jeszcze jedno misterium natury(...) To, że ścinasz gałązkę szlachetnej odmiany jabłoni i trzymasz ją rok w piasku gdzieś w piwnicy, a kiedy ruszą soki we wszystkich drzewach, to w rozszczepiony pień dzikiej jabłoni wsadzisz swoją gałązkę i ta przyjmie się, zakwitnie, okaże się silniejsza niż źródło jej życia, niż jej pień! Wyrośnie nie dzika, ale szlachetna jabłoń odporna na mrozy..."
Powyższy fragment pokazuje hart ducha Sybiraków, którzy nie tylko potrafili przetrwać, ale i zaaklimatyzować się na obczyźnie. Piękna i sroga Syberia okazuje się nie tylko więzieniem, ale i drugim, pełnym błogosławieństw domem dla głównego bohatera - Bronisława Najdarowskiego. W tej niezwykłej i groźnej scenerii, obserwujemy jak Bronisław próbuje zapomnieć o wcześniejszym życiu w Polsce pod zaborami, równocześnie stara się ułożyć swój los na nowo. Jest to podróż przez majestatyczną faunę i florę, obce kultury, wierzenia, plemiona. Ta ogromna różnorodność współistnieje w jednej przestrzeni tworząc symbiotyczny organizm. Mimo politycznej banicji, Bronisław jak wielu Sybiraków, nie potrafi rozróżnić Rosji od Polski. Na Syberii nie jest u siebie, równocześnie już nie należy do Polski. Emocjonalna, od razu widać, jak ogromną wrażliwość posiadał jej autor. Przed przeczytaniem tej książki nie znałam Igora Newerly. Teraz już wiem, że chętnie poznam jego pozostałe twory.

"-Jeszcze jedno misterium natury(...) To, że ścinasz gałązkę szlachetnej odmiany jabłoni i trzymasz ją rok w piasku gdzieś w piwnicy, a kiedy ruszą soki we wszystkich drzewach, to w rozszczepiony pień dzikiej jabłoni wsadzisz swoją gałązkę i ta przyjmie się, zakwitnie, okaże się silniejsza niż źródło jej życia, niż jej pień! Wyrośnie nie dzika, ale szlachetna jabłoń odporna...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

Jednym z najbardziej zachwycających elementów tej serii jest sposób, w jaki Lewis wykorzystuje Narnię jako alegoryczną reprezentację biblijnego świata. Od stworzenia Narnii przez Aslana, który przypomina stworzenie świata przez Boga, po walkę dobra ze złem, odnajdujemy liczne paralele z biblijnymi opowieściami - dzieci Adama i Ewy, pokusy, syn marnotrawny, odkupienie winy przez niewinną ofiarę, zmartwychwstanie, innowierstwo, demoniczne byty, antychryst, apokalipsa etc. Przez całą serię, Lewis subtelnie wplata moralne przesłanie, ukazując siłę wiary, odwagi, miłości i przebaczenia.
Choć "Opowieści z Narnii" mogą być odczytywane jako alegoria chrześcijańska, są również pięknymi i uniwersalnymi opowieściami, które mogą przemawiać do czytelników o różnych przekonaniach. Opisane w nich emocje, przygody i wyzwania dotykają serca każdego czytelnika, niezależnie od jego wiary.
Wszystkie siedem książek w serii oferuje czytelnikom niezwykłą podróż przez lądy, wyspy i morze Narnii, zaskakującą różnorodność postaci oraz pełne napięcia przygody. Każda kolejna część dodaje nowe aspekty do świata stworzonego przez Lewisa, rozwijając historię i wprowadzając nowe wyzwania dla bohaterów.
Jednakże, seria "Opowieści z Narnii" nie jest pozbawiona mrocznych momentów, które mogą przestraszyć niektórych czytelników, przede wszystkim tych młodszych. Lewis zręcznie balansuje między pobożnym lękiem a zatrważającą trwogą.
Żałuję, że nie przeczytałam całości cyklu jako dziecko. Zastanawia mnie, czy zakończenie tej historii wybrzmiałoby tak samo gorzko jak odczuwam to teraz.

Jednym z najbardziej zachwycających elementów tej serii jest sposób, w jaki Lewis wykorzystuje Narnię jako alegoryczną reprezentację biblijnego świata. Od stworzenia Narnii przez Aslana, który przypomina stworzenie świata przez Boga, po walkę dobra ze złem, odnajdujemy liczne paralele z biblijnymi opowieściami - dzieci Adama i Ewy, pokusy, syn marnotrawny, odkupienie winy...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Strapiony Marzyciel

z ostatnich 3 m-cy
Doktor Bogumił Ałbena Grabowska
Średnia ocena:
7.3 / 10
1388 ocen
Cień i kość Leigh Bardugo
Cykl: Grisza (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
7948 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-05-04 19:28:14
2024-05-04 19:28:14
Alicya Patrick Senécal
Średnia ocena:
7.5 / 10
104 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-05-04 12:47:11
2024-05-04 12:47:11
Krzyżacy Henryk Sienkiewicz
Średnia ocena:
6.3 / 10
7 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-05-04 12:40:20
Strapiony Marzyciel oceniła książkę Każdemu jego raj na
4 / 10
i dodała opinię:
2024-05-04 12:40:20
Strapiony Marzyciel oceniła książkę Każdemu jego raj na
4 / 10
i dodała opinię:

Chyba nigdy nie przeczytałam tak przekombinowanej książki. A zapowiadało się całkiem nieźle. Język przystępny, postaci, którym mniej czy więcej się kibicuje, a przynajmniej współodczuwa się ich smutek i żal. Autorka poruszyła przykry i bolesny temat - zdrady. Laurie będąca główną bohaterką...

Rozwiń Rozwiń
Każdemu jego raj Christine Arnothy
Średnia ocena:
5.5 / 10
31 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-04-28 17:41:52
2024-04-28 17:41:52
Zwierzęta w okopach Éric Baratay
Średnia ocena:
7.7 / 10
20 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-04-27 14:48:39
2024-04-27 14:48:39
Sunstone 6 Stjepan Šejić
Cykl: Sunstone (tom 6)
Średnia ocena:
7.8 / 10
8 ocen

ulubieni autorzy [27]

Ursula K. Le Guin
Ocena książek:
7,1 / 10
103 książki
11 cykli
Pisze książki z:
964 fanów
Katherine Arden
Ocena książek:
8,6 / 10
8 książek
3 cykle
144 fanów
Kaori Yuki
Ocena książek:
7,0 / 10
26 książek
3 cykle
Pisze książki z:
35 fanów

Ulubione

J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Insygnia Śmierci Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 484
książki
Średnio w roku
przeczytane
114
książek
Opinie były
pomocne
541
razy
W sumie
wystawione
657
ocen ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
4 824
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
9
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]