Wzgórze Błękitnego Snu

Wydawnictwo: Czytelnik
7,83 (226 ocen i 39 opinii) Zobacz oceny
10
35
9
48
8
52
7
51
6
24
5
10
4
2
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-07-01369-0
liczba stron
502
słowa kluczowe
powieść, newerly
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Jola_St

Ostatnia powieść wybitnego pisarza, osnuta wokół niezwykłych losów Bronisława Najdarowskiego, zesłanego w 1905 roku na Syberię za próbę zamachu na cara. Po czterech latach katorgi, Najdarowski rozpoczyna tam nowe życie... Uczy się myślistwa, buduje w tajdze dom, poznaje wspaniała kobietę i - cały czas tęskni za ojczyzną. Newerly opisuje życie Polaków na Syberii, opowiadając zarazem o...

Ostatnia powieść wybitnego pisarza, osnuta wokół niezwykłych losów Bronisława Najdarowskiego, zesłanego w 1905 roku na Syberię za próbę zamachu na cara. Po czterech latach katorgi, Najdarowski rozpoczyna tam nowe życie... Uczy się myślistwa, buduje w tajdze dom, poznaje wspaniała kobietę i - cały czas tęskni za ojczyzną. Newerly opisuje życie Polaków na Syberii, opowiadając zarazem o przyjaźni, męstwie, miłości, honorze i wielkiej, choć przymusowej przygodzie na tle wspaniałej, dzikiej przyrody.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (551)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 970
Alicja | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Przepiękna powieść o polskich i rosyjskich katorżnikach i zesłańcach, oparta na pamiętnikach i badaniach faktograficznych. Prawdziwe losy polskiego rewolucjonisty, który za sprawą prowokacji służb carskich zostaje oskarżony o domniemany udział w zamachu na cara i skazany na katorgę i wieczne osiedlenie. W Syberii poznaje życie na nowo, ucząc się wielu rzeczy by przetrwać w życzliwym mu gronie mieszkańców.Żyjąc tam wraca wspomnieniami do wcześniejszego okresu, przybliża nam obraz Warszawy, początki i rozwój ruchu rewolucyjnego. W powieści występuje wiele znanych postaci historycznych i przybliżone są autentyczne wydarzenia, które miały miejsce w tym czasie. Syberia przedstawiona przez Autora jest zupełnie inna od tej, okrutnej i złowieszczej, którą znamy.Syberia piękna, jeszcze nieujarzmiona i bogata, zamieszkała przez prostych i życzliwych ludzi.Zesłańcy poznają realia nowego życia ucząc się okiełznać przyrodę i wydobyć z niej co najlepsze do godziwego życia. Mieszkańcy próbowali...

książek: 6843
allison | 2018-05-25
Przeczytana: 22 maja 2018

Na pewno jedna z najlepszych i najwybitniejszych powieści Igora Newerly'ego - może właśnie dlatego, że ostatnia, a więc bardzo dojrzała, dopracowana, przemyślana...

Poznałam "Wzgórze Błękitnego Snu" w formie audiobooka, rewelacyjnie czytanego przez Henryka Machalicę. I na pewno ten fakt ma duży wpływ na moją ocenę.

Książka towarzyszyła mi przez kilka ostatnich tygodni. Zrobiła na mnie duże wrażenie i na pewno trwale zapisała się w mej pamięci.
Osią akcji są losy spiskowca, niedoszłego zamachowca na cara, Polaka-patrioty, który po czterech latach katorgi zostaje skazany na zesłanie na Syberię. Tam uczy się nowego życia, poznaje różnych ludzi, stara się budować swoją przyszłość.

Bronisław Najdarowski to postać niemal idealna, ale i - patrząc obiektywnie - człowiek pełen sprzeczności, bardzo zależy mu na tym, by nie został uznany za zdrajcę czy człowieka niegodnego szacunku, z drugiej strony jednak nie zależy mu na opinii postronnych ludzi.
Jego pobyt na Syberii to proces...

książek: 331
Gapcio | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Znakomita powieść. O pięknie przyrody, a przede wszystkim o sile ducha. Jakimś cudem potrafi Newerly nawet zesłanie na Syberię przekształcić w fascynującą przygodę, nie stroniąc bynajmniej od spraw nieprzyjemnych.
Jest jednak "Wzgórze" - czego nie sposób w nim wyczytać bezpośrednio, ale co ujawnia się z dopiero z dalszej perspektywy - również traktatem o cykliczności dziejów i nieuchronnym wykoślawianiu kolejnych ideologii, których wzniosłe hasła pozwalają obalać ideologie stare, by następnie powielać ich błędy z jeszcze większą gorliwością.
Mały dysonans wywołał u mnie tylko bohater powieści. Jest mianowicie Najdarowski postacią bez skazy, w którą trochę trudno uwierzyć. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, iż ten brak wiary jest prawdopodobnie przypadłością ludzi mojej, ale przecież powszechnej dziś miernej kondycji, którzy nie widują bohaterów ani w swoim otoczeniu, ani w lustrze. Pozbawieni ekstremalnych wyzwań, które były do niedawna Polaków chlebem powszednim, rozpieszczeni...

książek: 2754
Koronczarka | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 28 marca 2015

Tak miło poczytać, jak buduje się Arkadię. Choć los dla głównego bohatera nie był łaskawy, bo zaprowadził go na syberyjską katorgę, a potem na wieczyste zesłanie, to jednak dzielność i dobrzy ludzie pomogli mu znaleźć miejsce, gdzie i on i jego bliscy mogli być szczęśliwi. A dla czytelnika opisy budowania pięknego domu, myśliwskich przygód, zaprzyjaźniania się z ludźmi i zwierzętami, pięknej miłości zawsze będą miały nieodparty urok. Taka książka - balsam dla duszy.

książek: 422
jousna | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Dla mnie DOSKONAŁA! Jest w niej wszystko, czego oczekuję od dobrej książki:
- wątek historyczny (uwielbiam!)
- przepiękny wątek miłosny
- prawdziwa, bezinteresowna przyjaźń
- przepiękna przyroda Syberii, jednocześnie tak niebezpieczna i nieobliczana (mrozy Syberii, ataki watah wilków)
- znalezienie swojego miejsca na ziemi - Wzgórza Błękitnego Snu (tam gdzie miłość i przyjaźń tam dom twój).

Szkoda, że ta powieść jest tak mało popularna wśród czytelników i zapomniana przez wydawców.
Polecam! Polecam! I jeszcze raz polecam!

książek: 1766
Renax | 2014-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2014

Wspaniała książka. Dziesiątą gwiazdkę dodałam jej za to wrażenie po przeczytaniu, za ten żal za światem przedstawionym książki, za to że nie chcę jej zamykać...
Igora Newerly dawkuję sobie, jedną książkę rocznie. To wspaniały pisarz, choć, jak sam pisze, napisał 'tylko' 10 książek. Ale za to jakich! Jego język, fraza to dopracowane całostki. Już początek brzmi pięknie. Weźmy na przykład opis kupowania kubka. Pięknie, powoli, dopracowanymi zdaniami. Wiele fragmentów książki czytałam ze wzruszeniem. Najbardziej: opis wigilii i opis płynących wiewiórek oraz uratowanej wydry. W ogóle to książka odrywała mnie od mojego tu i teraz na tyle, że kilkakrotnie przyłapywałam swoje myśli powracające z 'Wzgórza Błękitnego Snu'.
Osobiście wybrałam audiobook, w wykonaniu pana Henryka Machalicy, który czytał również 'Katedrę Marii Panny'. Piękne wykonanie, piękny głos pana Machalicy przypomina mi mojego dziadka, wielkiego fana książek.
Gatunkowo i budową jest to powieść, tradycyjna powieść z...

książek: 1886
Agnieszek | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Piękne.
Piękne opisy z detalami pozwalającymi smakować syberyjską codzienność.
Piękne portrety bohaterów - dobrych ludzi, wierzących w moc dobra .
Ludzi po prostu, nie przedstawicieli narodów, poglądów, stronnictw... (Bez obaw, zło istnieje i ma się nieźle.)
Piękne portrety zwierząt. Brysiek, niedźwiedzica, Radunia...
Piękny język. Soczysty, liryczny, trafiający w sedno.
Piękno prostoty wreszcie: nic tu nie jest wymuszone, nic nieprawdopodobne. Cóż bowiem wiem - tak z ręką na sercu - o realiach życia sprzed ponad stu lat?

I piękne zakończenie - arcypolskie.
Naprawdę - piękne pisanie.

książek: 1480
magdalena | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2015

Mam bardzo wyjątkowy stosunek do Syberii. Po pierwsze z racji studiów historycznych, a po drugie bo Syberia na 15 lat stała się domem dla moich dziadków, których połączył tam los, i węzeł małżeński, tam też urodził się mój tata już pod koniec lat 50. Syberia to dla mnie miejsce magiczne, chciałabym tam kiedyś pojechać. Babcia opowiadała mi o nim nie tylko od tej złej strony,widziała tam też dużo piękna. I to piękne ujrzałam kolejny raz czytając książkę Wzgórze błękitnego snu. Przepiękna, napisana w sposób bardzo plastyczny-miałam wrażenia bycia z autorem w samym środku tajgi.
Ta książka to oda do polskości, książka, która w prostych słowach, prostych czynach pokazuje wielki patriotyzm, ale i wielką tęsknotę. Ale to też książka o wielkim człowieczeństwie, które rozwijało się niemal na końcu świata.
Wzruszyłam się nieraz i nie dwa. Cudowna książka, przepiękna historia, którą każdy powinien poznać. Oby więcej było tak mądrych książek, które w tak zachwycający sposób potrafią...

książek: 0
| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Historia polskiego socjalisty, który na początku ubiegłego wieku za udział w niedoszłym zamachu na cara zostaje zesłany na wschodnią Syberię na wieczne osiedlenie. Niewiele czytałem powieści o tak znakomicie prowadzonej fabule, a przy tym tak rzetelnie i starannie napisanych. We „Wzgórzu Błękitnego Snu” jest wszystko, czego oczekujemy od dobrej epiki, a nawet więcej. Aż trudno uwierzyć, że Newerly stworzył takie dzieło po osiemdziesiątce. I że nadal, pomimo wszelkich walorów potencjalnego międzynarodowego bestsellera, jest to powieść tak mało znana.
Polecam audiobook w znakomitym jak zwykle wykonaniu Henryka Machalicy.

książek: 987
Mario | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane

Zadziwiająca rzecz. W trakcie lektury nie wiedziałem, czy to połączenie Harlequina i Rodziewiczówny w wydaniu męskim, czy fabularyzowana proza wspomnieniowa najwyższych lotów - i sądzę, że to mieszanka jednego i drugiego. Biorąc bardzo poważnie ten tekst, będziemy rozczarowani płaską psycho- i socjologią, bo bohater to archanioł Gabriel o marksistowskich przekonaniach, Rosjanie poza nielicznymi wyjątkami (które to wyjątki zostają szybko i surowo ukarane) są ludźmi pełnymi cnót wszelakich, a życie na Syberii słodkie jest jak u Pana Boga za piecem. Czytać to trzeba jak baśń, jak gawędę dziadka, który z rozrzewnieniem wspomina młodość, podkreślając jej blaski i zapominając o cieniach. Bo to dobra baśń, pełna prawdziwych detali i zapisana bogatym, śpiewnym językiem. Newerly był dobrym pisarzem, nie wybitnym, ale dobrym, mimo cały jego początkowy socrealizm i oddanie dla reżimu w czasie nie tak dawno minionym.

zobacz kolejne z 541 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd