Traktat o łuskaniu fasoli

Okładka książki Traktat o łuskaniu fasoli Wiesław Myśliwski
Okładka książki Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak Seria: Proza literatura piękna
Proza
Znak
2006-01-01
2006-01-01
832400680X
literatura polska Nagroda literacka Nike Nagroda Literacka Gdynia
Inne

Bałem się, że forma dygresyjnego monologu, którym jest napisana ta książka okaże się na dłuższą metę męcząca. Tak się jednak nie stało. Czyta się lekko i przyjemnie. Dużą wartość stanowią sentencje/przemyślenia/bon moty na temat życia i kondycji człowieka. Rzeczywiście momentami zbliża się to do traktatu filozoficznego. Przyznam jednak, że rozczarowało mnie zakończenie, liczyłem na coś bardziej znaczącego, zapadającego w pamięć. A tak właściwie książka się urywa i pozostawia lekki niedosyt

Książka bardzo nierówna. Ciekawie opowiedziane historie z czasów wojennych i powojennych. Ładnie oddany klimat, dużo trafnych myśli i spostrzeżeń. Z drugiej zaś strony nie potrafiłam zupełnie zrozumieć po co tyle paplaniny pomiędzy tym wszystkim, bardzo to było męczące.

Zastanawiam się jak to możliwe, że dopiero teraz przeczytałam tę książkę. Na pewno nadrobię zaległości i przeczytam wszystko, co Myśliwski napisał. Autor tak prosto i zwyczajnie opowiada o swoim życiu, a w swoją opowieść /gawędę wplata tyle złotych myśli, trafnych ocen i refleksji. Czyta się to wolno, spokojnie, zwracając uwagę na każde zdanie, bo może być ono perłą wśród fasoli.

"traktat o łuskaniu fasoli" chodził za mną już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz dojrzałam do przeczytania powieści Wiesława Myśliwskiego.
Mamy tutaj bohatera, który w swoistym monologu kierowanym do bardziej tajemniczej postaci, niż nasz bohater - dokonuje bilansu całego życia podczas dość prozaicznego zajęcia jakim jest łuskanie fasoli. Nasz bohater analizuje swoje życie pod kątem własnych wyborów oraz traumatycznych doznań z dzieciństwa i zawiłej polskiej historii. Głowi się, które z nich miało bardziej determinujący wpływ na jego życie (on sam, czy przeszłe doświadczenia). Ponadto, autor poprzez opowieść bohatera snuje rozważania na temat roli przeznaczenia oraz przypadku w ludzkim życiu.
Bardzo filozoficzna i refleksyjna powieść, której nie powinno się czytać w biegu.

Wielkie dzieło napisane. Myśliwski potrafi pisać książki o polskiej historii z perspektywy Polski tzw. powiatowej. Pisze bardzo plastycznie, przekonywująco, melancholijnie oraz z empatią. Człowieka ujmują bohaterowie, czuje sie ducha epoki, niemal włazi się do tych biografii i uczy bez pedagogicznego zadęcia. Jeśli Portugalczycy mają swoje saudade, to "Traktat " daje uczucie polskiego saudade. Niestety tylko to dzieło jest aż za bardzo polskie i bardzo zanurzone w naszej identyfikacji oraz historii.
Powiem też przewrotnie, że rozumiem tych co nie pałają sympatią do tej książki. Jest typ ludzi, co wolą za bardzo nie gmerać w przeszłości zabierać z historii tylko najbardziej istotne komunikaty a nie niuansować jej. Dla takich ludzi ta książka jest "marmoleniem starego człowieka"

"Książki to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem" Takie wspaniałe myśli, aż wylewają się z tej książki, która pokazuje życie takim jakie jest, bez ubarwiania. Powieść ta nie jest łatwa, ale warto spędzić nad nią każdy wolny czas.

Pierwsza książka Myśliwskiego, którą przeczytałam - zachwycona chwyciłam po wszystkie pozostałe - jednak będąc w połowie repertuaru, póki co, "Traktat" jest wg mnie najlepszy. Jeśli tylko wejdzie się w ten świat dłużących się momentami, ale za to często bardzo soczystych monologów, jest to książka o której nie można zapomnieć. Mimo dramatycznych sytuacji autor potrafi pomiędzy rozbawić i to dość pikantnie - dawno się tak nie śmiałam w głos, czytając książkę. Choć wydźwięk ogólnie raczej melancholijny i smutny. Podsumowując bohaterów Myśliwskiego, nie są to pokrzepiające historie rodem z powieści, gdzie idylla, mimo dramatów jakaś równowaga dobra, czasem dobre zakończenie etc. - tu zderzamy się z pustką, wyrwą w duszy, rdzą świata, zagubieniem i życiem na pół gwizdka. Smutne, choć chyba niestety bliższe prawdzie.

“Mówi się, że u kogoś Bóg w sercu zamieszkał. A czy patrząc na to wszystko, Bóg nie chciałby już tylko w psich sercach zamieszkać?”

Bardzo duży zbiór, bardzo ładnych słów.

Niby nie było to nic przesadnie odkrywczego, a jednak…

Bardzo duży zbiór, bardzo ładnych słów.

Niby nie było to nic przesadnie odkrywczego, a jednak…

Wymagająca lektura, ale opłaca się bardzo. Rzadko ktoś tak pięknie, aż tak.

Wymagająca lektura, ale opłaca się bardzo. Rzadko ktoś tak pięknie, aż tak.

Jeśli można mówić o książce ze stosu hańby, do której od kilku lat bezowocnie się przymierzałam i która dopiero teraz znalazła swój czas na przeczytanie, to z pewnością jest to "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. Bałam się tej lektury. Byłam przekonana, że będzie ona zbyt patetyczna, nadmiernie filozoficzna i że po prostu, tak zwyczajnie po ludzku zupełnie nie będę wiedziała co autor miał w niej na myśli.

Tymczasem lektura „Traktatu” okazała się niebywale przyjemnym doznaniem, które bynajmniej nie bolało, przeciwnie otulało jakimś wewnętrznym ciepłem, chociaż faktycznie poruszana w „Traktacie” problematyka do trywialnych nie należała.

Gdybym miała w najprostszy sposób zrecenzować to czym dla mnie był „Traktat” to musiałaby napisać, że to przejmująca opowieść, a raczej monolog, gdyż w takiej konwencji napisany jest „Traktat”, o ludzkim losu, o wpływie doświadczeń z dzieciństwa na kształtowanie się jednostki, czy o rozmaitych życiowych zakrętach, które kształtują człowieka w jego dorosłym życiu. I tu faktycznie takie naleciałości filozoficzne, choć przedstawione przez Autora bez zadęcia, można odnaleźć, gdyż Myśliwski faktycznie niejednorodnie rozwodzi się o roli przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. I trudno się z nim nie zgodzić. Myślę, że każdy z nas z łatwością wskaże sytuacje, w których to właśnie zbieg okoliczności o czym istotnym zdecydował.

Wspomniałam już o specyficznej formie „Traktatu”, jakim jest monolog. Ten monolog nie jest jednak rzucony w próżnię, ale skierowany do konkretnego, odbiorcy. Jest nim tajemniczy przybysz to osiedla domków letniskowych. Nic o nim nie wiemy, ale też nie on ma tu grać pierwsze skrzypce. Tu liczy się tylko narrator. To on nieśpiesznie odkrywa przed nami całe swoje życie, w jego najrozmaitszych barwach, i tych kolorowych, i tych szaro-burych, jak to w życiu. Stopniowo odkrywa on również swoje przemyślenia odnośnie tego, w jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo jego życie ukształtowały traumatyczne doznania z dzieciństwa oraz kręte ścieżki polskiej historii. Myśliwski perfekcyjnie balansuje tu pomiędzy refleksją nad indywidualnymi wyborami bohatera, a wpływem zewnętrznych czynników, które wplątały go w sieć społecznych i historycznych zawirowań.

Przemijanie jest tu ukazane jako nieustanny proces, a retrospekcje są jak kawałki łupiny fasoli, które autor odsłania, ukazując bogactwo wnętrza postaci.

Co do samego stylu to bardzo łatwo mi się czytało „Traktat”. Chociaż momentami Myśliwski posługuje się poetyckim językiem, to generalnie jest to prostota opowieść. Nie sili się tu zatem Autor na patetyczne opisy, na liczne metafory, ale to dlatego że jego bohater-narrator daleki jest od takich wzniosłych doznań. To zatem w tej prostocie jest tu siła i to ona przyciąga czytelnika.

"Traktat o łuskaniu fasoli" to nie tylko poruszająca historia życiowych wyborów, ale także wielowarstwowy obraz Polski XX wieku. Autor, korzystając z jednostkowego losu, rysuje szeroką panoramę społeczno-historyczną, co zasadnie plasuje tę powieść wśród najważniejszych dzieł polskiej literatury. Polecam, bo warto, a nawet trzeba.