Każde serce to wrota. Patyki i kości

Okładka książki Każde serce to wrota. Patyki i kości Seanan McGuire
Okładka książki Każde serce to wrota. Patyki i kości
Seanan McGuire Wydawnictwo: Mag Cykl: Wayward Children (tom 1-2) fantasy, science fiction
Wayward Children (tom 1-2)
Every Heart a Doorway. Down Among the Sticks and Bones
Mag
2023-09-27
2023-09-27
Anna Reszka

Książka zawiera dwa opowiadania. Dwa pierwsze z cylku Zbłąkane dzieci. Jedno opowiada o szkole dla dzieci które nie mogą się przystosować do życia po powrocie że śwatòw schowanych za magicznymi drzwiami. Tylko nieliczne dzieci je znajdują i nie zawsze wracają. To są opowieści o tych które powróciły. Bardzo ciekawa propozycja. Świetne się bawiłam czytają ta pozycję. Zabieram się za część drugą bo już jest dostępna:)

Każde serce to wrota kompletnie mi się nie podobało. Było chaotyczne i miało za dużo bohaterów w tak krótkiej formie przez co ciężko było się zorientować kto jest kim. Za to Patyki i kości były o niebo lepsze. Dały szerszy pogląd na to co autorka ma zamiar przestawić w tej serii. Bardzo wciągająca książka, choć przez pierwszą część trzeba przebrnąć.

Ale już dawno nie dodałam żadnej opinii, straszne zaległości mi się zrobiły, więc będzie zwięźle.

W książce znajdziecie dwa powiązane ze sobą opowiadania, powiedzmy, że jest to młodzieżowe fantasy.

Pierwsze jest w stylu dark academia. Dzieci, które zniknęły z naszego świata, niczym Alicja w króliczej norze - powracają i zazwyczaj nie są z tego powodu szczęśliwe, ponieważ nie potrafią się odnaleźć w zapomnianej już rzeczywistości. Żyły w dziwnych światach i same stały się nieco "dziwne". Stworzono dla nich szkołę/ośrodek, w którym próbują na nowo przystosować się do otaczającego świata, lecz wydarza się tam coś strasznego...

Drugie opowiadanie cofa nas w czasie - jest historią rodzeństwa (sióstr),które poznaliśmy już we wcześniejszym opowiadaniu. Dowiadujemy się jak wyglądało ich życie w świecie przypominającym mix historii o Drakuli i Frankensteinie.

Ogólnie opowiadania są pomysłowe, mają specyficzny klimat, trochę jak np. w książkach Gaimana, lub serialu "Penny dreadful", ale pierwsze jest nieco chaotyczne (bo dopiero poznajemy ten dziwny świat i trochę musimy się wczuć) a w drugim, przez to, że cofamy się w czasie - wiemy jak zakończy się ta historia, więc trochę psuje to napięcie.

Ja ogólnie wolę dłuższe formy, niż opowiadania, takie gdzie historia ma więcej czasu, żeby się rozwinąć, ale były całkiem ok. Szczególnie drugie (chyba lepiej by się je czytało w odwrotnej kolejności, ale że tych książek będzie więcej, to pewnie dlatego pierwsze było to, w którym poznajemy wszystkich bohaterów ośrodka, żeby potem poznać ich osobne historie).

Drugi tom (Patyki i kości) zdecydowanie lepszy, mniej chaotyczny. Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Ciekawa i nie typowa to była książka.

Zawiera w sobie dwa opowiadania. Pierwsze dzieje się po drugim, ale też zamiast tłumaczyć to kolejne zostawia nas z jednym wielkim znakiem zapytania i wykrzyknikiem "ale o co chodzi?!!". Drugie natomiast to opowieść jednych z bohaterek początkowej historii, które nie tylko wiele tłumaczy ale samo w sobie jako osobna konstrukcja jest magiczne. I mroczne.

O ile pierwsza część wzbudziła w moich myślach jedynie poczucie niezrozumienia i rozbudzonych kubków smakowych o tyle druga zajęła się ich zaspakajaniem oraz wyjaśnianiem. Jack i Jill bliźniaczki o skrajnie równych charakterach, w prawdziwym świecie wychowane w sprzeczności ze swoją naturą, znajdują w swoim domu tajemne drzwi przez, które przechodzą... wychodząc na Wrzosowisku - jednej z wielu magicznych krain, które przyzywają do siebie dzieci. Przyjdzie im tam dokonywać wyborów i dojrzewać, a świat, który je otoczył jest mroczny i brutalny.

Ta opowieść to mieszanka Alicji w Krainie Czarów, Dorotki w Krainie Oz i wszystkich bajkowych krain jako światów, które graniczą z naszym i co jakiś czas otwierają swoje bramy dla ludzi. Opowieść pełna tajemnicy i magii ale tej ciężkiej i smutnej, zderzającej z rzeczywistością.

To coś nowego, a wydawałoby się, że ciężko już o świeżość w tych tematach . Z niecierpliwością czekam na tłumaczenie kolejnych tomów.

Baśń dla starczych dzieci... i dorosłych z dzieckiem w sercu.

Ciekawa i nie typowa to była książka.

Według mnie jak na ten moment wspaniała opowieść fantazy. Nietuzinkowe postacie i przygody. Ale ten świat to jakiś kosmos. Już dawno się tak dobrze nie bawiłam. Totalny powiew świeżości ! Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy ❤️

Pierwsze opowiadanie bardzo chaotyczne i powierzchowne. Można się trochę pogubić w tym, kto jest kim. Na szczęście druga część całkiem inna. Poznajemy genezę dwójki bohaterów, i w sumie trochę szkoda, że opowiadania nie są w odwrotnej kolejności, bo myślę że dużo lepiej czytało by się pierwsze, znając drugie. Ogólnie mam mieszane odczucia. Pomysł bardzo fajny i te nawiązania do Narnii i Alicji są całkiem pomysłowe, mam nadzieje, że w następnych częściach dostaniemy bardziej rozwinięty świat.

Bardzo specyficzna książka z niewiele mówiącym opisem.

Spodziewałam się czegoś lekkiego i ciekawego, a dostałam ujmującą i mroczną historię z wielkim potencjałem. Potencjał ten nie został w pełni wykorzystany, ale te dwie książki są zaledwie wprowadzeniem do świata niezwykłych drzwi, magicznych nor i znikających schodów. Na ten moment autorka wydała osiem książek z tej serii i jest już zapowiedziana kolejna, więc mam nadzieję, że poznamy jeszcze wiele światów i dowiemy się, jak skończyli niektórzy bohaterowie.

Bardzo urzekła mnie postać Nancy i świat, który okazał się jej domem. Niewiele o niej było, ale to co dostaliśmy sprawiło, że mogłabym całą książkę przeczytać o niej.

Myślę, że to może źle o mnie świadczyć, ale sympatyzuję z Jill i chciałabym, żeby dostała swoje szczęśliwe zakończenie. Chciała tylko być z jedyną osobą, która ją kochała (przynajmniej z punktu widzenia dziewczyny),Jillian nie rozumiała innych form miłości. Naprawdę mi przykro z jej powodu.

Gdy tylko wyjdzie kolejna część, od razu ją kupuję i czytam.

Bardzo specyficzna książka z niewiele mówiącym opisem.

Nie urzekła mnie ta historia. Mimo, że na 260 stronach mamy 2 tomy to bardzo powierzchownie wszystko było opisane. Drugi tom ciekawszy chociaż lepiej jakby został umieszczony jako pierwszy, bo tam mamy spoiler do niego i przez tą zaburzoną chronologię nie miałam potrzeby czytania drugiej części bo już znałam jej zakończenie.

Taka Koralina, w której autorka nie może się zdecydować czy pisze dla dorosłych czy dla dzieci.

• Przeczytane 2023

Seanan McGuire Każde serce to wrota. Patyki i kości Zobacz więcej