Nieznajoma

2012-02-01
978-83-7799-025-4
Barbara Górecka

Haftowane życie

Podobała mi się - dobrze się czyta, wciąga...

POLECAM!!!

Podobała mi się - dobrze się czyta, wciąga...

POLECAM!!!

Bardzo fajnie opisana przygoda mlodej wloszki. XIX wiek. Mloda dziwczyna wyrusza w podroz zycia za chlebem do Ameryki. Co przezyla trzeba przeczytac. Ja tylko wyobrazam sobie co musiało przejsc wielu rodaków naszych ktorzy tez wyruszyli za ocean.

Bardzo fajna książka, wciągnęła mnie. Opowiada historię Irmy, która opuszcza małą wieś dla lepszego życia i płynie do Stanów. Jej perypetie mnie zaskoczyły, dla wielu wątków spodziewałam się innego zakończenia.. chociażby tego, że spełni się jej marzenie o zakładzie krawieckim, spotka się z Ziią i marynarzem... Nie ma w tej książce romansu, ale historia Irmy jest piękna i warto przeczytać :)

Nie bardzo pamiętam, jak weszłam w posiadanie tej książki. Mam ją już dosyć długo, ale jakoś tak nie mogłam się zabrać za czytanie. Wydawało mi się, że to będzie nudnawe romansidło. A tu taka miła niespodzianka. To zdecydowanie książka obyczajowa, mocno osadzona w dziewiętnastowiecznych realiach Włoch i Stanów Zjednoczonych, przynosząca sporo wiadomości o ówczesnej codzienności i obyczajowości, do tego całkiem zgrabnie napisana.

Szkoda. Książka bardzo nierówna. Początek - spoko, środek - były momenty, że nie mogłam się odkleić od książki, ale końcówka, ostatnie rozdziały nuuuuuuudy, tylko klinika, pacjenci, leczenie, zgon. Żeby ją dokończyć musiałam się zmusić (przekonując się tym, że dużo już nie zostało). Te szczęśliwe zakończenie, jeżeli można je tak nazwać też jakoś mnie nie ujęło. Do tej książki już raczej nie powrócę(będę wolała poświęcić swój czas mam nadzieje, że ciekawszej lekturze). I nie rozumiem dlaczego ta pozycja w kategorii ma wpisany romans. Jaki romans? (Taki mały suchar: Chyba z igłą i nitką;)

Moim zdaniem książka by mogła być zdecydowanie krótsza, by nie nużyła.

Powieść o dziewczynie, która pragnęła lepszego jutra, emigruje do Ameryki. Historia podobała mi się, lecz była przewidywalna.
Książka o której szybko zapomnę.

Książka o której szybko zapomnę.

"Nieznajoma" to debiut powieściowy Pameli Schoenewaldt - Amerykanki, która 10 lat spędziła mieszkając we Włoszech w Neapolu.
Opowiada losy młodej dziewczyny Irmy Vitale z małej i biednej wioski w górach Opi. Akcja powieści przypada na koniec XIX wieku, który był czasem masowej emigracji z wielu krajów Europy do Ameryki, która stała się wielonarodowym tyglem. Śledzimy losy Irmy, jej trudności, potknięcia, porażki i małe sukcesy, które powoli doprowadzają ją do celu. Na tej drodze los wymaga od niej nieraz hartu ducha i trudnych decyzji.
Jest to ciekawa i wciągająca powieść obyczajowa, w której nie tylko obserwujemy trudną drogę, jaką przeszła Irma od niewykształconej, niezbyt ładnej i biednej dziewczyny z zapomnianej wioski w górach do świadomej siebie samodzielnej młodej kobiety. Autorka przedstawia nam także obraz emigrantów i ich nieraz ogromne trudności na drodze do poprawy swojego bytu. Pojawia się też kilka trudnych tematów: gwałt, aborcja, dążenia kobiet do równouprawnienia, które dałoby im samodzielność.
Jak na debiut książka jest bardzo dobra. Ma swoją nietuzinkową bohaterkę, obrazowy język i wciągającą akcję. Przeczytałam ją z przyjemnością.

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy po lekturze tej powieści, to rewelacyjna umiejętność malowania fabuły przez autorkę. Opisy są tak szczegółowe i aż tak dokładne, że czytelnik nie musi zbyt wysilać swej wyobraźni, aby znaleźć się w przedstawianym miejscu. Sama historia nie jest może doskonała i bardzo porywająca, jednak skonstruowana jest w ten sposób, że odbiorca powodowany ciekawością i tak z zapartym tchem przewraca kolejne strony książki, by dowiedzieć się, jakie niespodzianki przygotowała dla niego, a może bardziej dla swej bohaterki, pisarka. Przyznać muszę, że w książce znalazł się moment, w którym musiałem odłożyć czytanie, odetchnąć trochę, a potem z obawą i lękiem zabrać się za dalszą lekturę.
Przyznam także, że zastanawiałem się zabierając za czytanie tej książki, czy nie będzie ona zbyt kobieca? Ciągnęło mnie jednak do niej ze względu na czas, w jakim toczy się jej akcja. Choć to jednak nie wiktoriańska Anglia, ale w dalszym ciągu XIX wiek. Nic nie poradzę na to, że lubię szelest tych strojnych, choć nie zawsze wygodnych sukien, przepiękny i barwny język, jakim się wtedy posługiwano. To właśnie moje ulubione klimaty i cieszę się, że znowu mogłem rozkoszować się obrazami XIX stulecia.
Ocena: 4,5/6

"Nieznajoma" Pameli Schoenewaldt to powiesć o trudach emigracji.Główną bohaterką książki jest Irma,która z małej włoskiej wioski Opio wyjeżdza za chlebem na emigracje do Stanów Zjednoczonych.
W powieści obserwujemy jej losy,małe radości i wielkie porażki związane z trudnościami życia w obcym kraju bez rodziny i znajomych.

„Nieznajoma” jest książką absolutnie wyjątkową, którą polecam i będę polecać wszystkim bez wyjątku. Jest to „debiut poruszający serce” („Publishers Weekly”) autorstwa Pameli Schoenewaldt.
Książka trafiła do mnie całkowicie przypadkowo, nigdy nie słyszałam ani o autorce ani o wyżej wymienionej książce. Usprawiedliwiającym może być fakt, iż jest to stosunkowo nowa pozycja, pierwsze wydanie pochodzi z roku 2011. Zafascynowała mnie okładka, a przy okazji książka była akurat na bardzo korzystnej wyprzedaży, nie zawahałam się więc ani chwili by ją kupić. Recenzje były bardzo zachęcające, do czytania zabrałam się od razu…
Jest to powieść o młodziutkiej, bo 19-letniej Włoszce, Irmie Vitale, która urodziła się i całe swoje dotychczasowe życie spędziła we małej wiosce Opi. Irma nie jest brzydka, ale nie jest też nadzwyczajną pięknością, co jest wielokrotnie podkreślane w książce. W Opi nie ma zbyt wiele zajęć, jest to mała, zacofana wieś, gdzie ludzie nadal żyją jak wiele lat wcześniej, jedyne zajęcie i zarazem talent dziewczyny to szycie i haftowanie. Po śmierci matki i wyjeździe brata do Ameryki, Irma także decyduje się opuścić rodzinną wioskę, aby rozpocząć nowe i jak ma nadzieję lepsze życie w Ameryce. Od tej pory nie jest ono wcale usłane różami, dziewczyna jest wielokrotnie poniżana i zmaga się z coraz to nowymi przeciwnościami losu.
Poza samą treścią, książka zawiera również informację o autorce, tło historyczne do opowieści oraz co najistotniejsze kilkustronicowy wywiad z Pamelą Schoenewaldt na temat jej pracy nad powieścią, inspiracji itp. Jest to chyba pierwszy raz kiedy natknęłam się na tak szczegółowe i ciekawe uwagi do książki. Jednocześnie muszę podkreślić, że nie powinno się ich czytać przed przeczytaniem historii Irmy, gdyż zdradzają one kilka istotnych wydarzeń. Na samym końcu znajdziemy dodatkowo przykładowe pytania do dyskusji.
Książka została oryginalnie napisana w języku angielskim, ja miałam okazję przeczytać ją w polskim przekładzie. Znajdziemy w niej również pełno pojedynczych włoskich słówek, co niewątpliwie wprowadza nas w atmosferę włoskości. Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć, jeśli chodzi o tłumaczenie to fakt, iż brak jakichkolwiek przypisów w związku z użytym słownictwem. Nie każdy czytelnik zna język włoski, a tłumaczenie takich słówek, choć może nie jest ich tak wiele może być troszkę uciążliwe.
„Nieznajoma” trzyma w napięciu od początku do końca, jest to absolutnie fascynujący debiut, a jednocześnie piękna, wzruszająca i dodająca otuchy historia o tym, że z każdej porażki możemy czerpać siłę. Polecam!

Moja ocena: 10/10 (Zdecydowanie moja ulubiona książka.)

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Nieznajoma