Rotmistrz

Zysk i S-ka
2011-05-11
2011-05-11
978-83-7506-809-2

Okładka książki Historia Do Rzeczy 55 (09/2017) Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 40 (06/2016) Marek Gałęzowski, Michał Mackiewicz, Tadeusz Płużański, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Philip Steele, Teresa Stylińska, Piotr Włoczyk, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Okładka książki Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, Aleksandr Walterowicz Litwinienko
Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, ...
Okładka książki Moja Wojna Paweł Reszka, Waldemar Skrzypczak
Moja Wojna Paweł Reszka, Walde...
Okładka książki Operacja Argo Matt Baglio, Antonio Mendez
Operacja Argo Matt Baglio, Antoni...

Książka byłaby bardzo dobra gdyby nie książka "Operacja Raishwera" Mariana Zacharskiego, która jest przedrukiem tej pozycji i wzbogacona o wiele elementów. Sam autor nową pozycją zadbał o to, że tej książki nie warto kupić bo jest ona bardzo ubogą kopią "Operacji Raischwera". Książka została przepisana słowo w słowo, oto przykład:

Tytuł książki: Rormistrz, rozdział 18, str 231 tytuł rozdziału "Plan A". Rozdział rozpoczyna się zdaniem: "Renate Von Natzmer już latem 1929 roku miała dostęp do całościowej wersji planu "A"

Tytuł książki: Operacja Raishwera, rozdział 22, str 599 tytuł rozdziału "Plan A". Rozdział rozpoczyna się zdaniem : "Renate Von Natzmer już latem 1929 roku miała dostęp do całościowej wersji planu "A"

Tytuł książki: Rormistrz, rozdział 18, str...

Bardzo mi się podobała forma tej książki, pisana jako powieść została przeze mnie szybko pochłonięta. Ciekawie napisana, niebanalna, wyraźnie wykreowani bohaterowie, czytając się wniknęłam do świata lat 20 i 30. Pod względami historycznymi merytoryczna, ale nie one odgrywają tu główną rolę, uwypuklona zostaje historia Sosnowskiego, jego kobiet, wydobywania informacji i tworzenia swoistej sieci wywiadowczej. Fascynująca :)

Niesamowita historia opowiedziana w bardzo przyjemny sposób. Polska miała w okresie międzywojennym szpiega w Berlinie. Jerzemu Sosnowskiemu fantazji, flirtów i skuteczności mógłby pozazdrościć James Bond! Książka, która otworzyła mi oczy na mało znany epizod naszej historii okresu międzywojennego.

Niesamowita historia ze wstrząsającym końcem... aż trudno uwierzyć

Niesamowita historia ze wstrząsającym końcem... aż trudno uwierzyć

O rotmistrzu Sosnowskim słyszałem już bardzo dawno temu. Jego wątek pojawia się też w serialu "Pogranicze w ogniu". Zacharski wykonał kawał dobrej roboty. Książka, jak na prezentowany temat, napisana lekko i z zaangażowaniem. Temu się nie dziwię, w końcu to ta sama profesja. Polecam każdemu!

Najlepsza metoda na studiowanie historii. Autor ma bardzo lekkie pióro.

Najlepsza metoda na studiowanie historii. Autor ma bardzo lekkie pióro.

Książka interesująca głównie ze względu na to, że przedstawia działalność wywiadu od kuchni. Pomimo, że nie jest napisana w sposób rewelacyjny, potrafi zainteresować niezmiernie.

Doskonała książka ,którą się czyta jednym tchem.Bardzo ciekawie ukazana postać przedwojennego oficera wywiadu Jerzego Sosnowskiego von Nałęcz , który działał przed wojną na terenie Berlina , i który dla Polski zdobył wiele cennych informacji dotyczących tajnej współpracy niemiecko-sowieckiej .Z książki tej można się dowiedzieć wielu cennych informacji na temat samego Sosnowskiego , sposobu pozyskiwania przez niego agentów ( w szczególności kobiet i to na ogół z wyższych sfer ) ,a także o tragicznych losach kobiet , które dla niego pracowały , jak również tragicznym końcu samego Sosnowskiego.

"Rotmistrz" to niesamowita osobowosc, szkoda ze takich ludzi juz nie ma;). Warta przeczytania. Polecam.

007 w służbie Piłsudskiego

Rotmistrz to opowieść o wielkim przedwojennym asie polskiego wywiadu, ulubieńcu Marszałka, Jerzym Sosnowskim von Nałęcz. Opowieść z wielu względów niezwykła.
Autorem książki również jest legenda naszych tajnych służb, tyle że kojarzona raczej z PRL-em; generał Marian Zacharski. Taki temat, taki autor! Już to wystarczyło, by pobudzić mój czytelniczy apetyt do granic.
Wbrew początkowym obawom błyskawicznie się przekonałem, iż autor stanął na wysokości zadania. Forma przypomina książki historyczne Suworowa i jest czymś pośrednim pomiędzy „prawdziwą” pracą historyczną a beletrystyką, stąd nazywam ją po prostu opowieścią. Inna sprawa, że więcej w niej umocowania w źródłach, niż w niejednej książce zaliczanej do historycznych. Widać też, iż autor wie o czym pisze, w przeciwieństwie do uczonych historyków, i jest taka forma na pewno bardziej wiarygodna, niż gdy piszą o narażaniu życia ludzie, którzy nigdy w życiu spoza biurka nie wyszli. Łatwo jest wymądrzać się, jakie błędy zrobił choćby Napoleon, gdy się ma wiedzę, której on nie posiadał. Trudniej zaś o uczciwość w ocenach, zwłaszcza gdy nie potrafi się samemu przed sobą przyznać, że na miejscu krytykowanego nie wygrałoby się nawet pierwszej bitwy. Książka Zacharskiego tchnie autentyzmem z każdej kartki i jest to jej niewątpliwym atutem, co w połączeniu z dobrym stylem, okraszonym autentyczną sympatią do bohatera opowieści, nie pozbawioną jednak obiektywnego krytycyzmu, sprawia, iż lektura daje nam przeżycia nie tylko poznawcze. Odczuwamy klimat międzywojennych lat szalonego, wyzwolonego seksualnie Berlina równie prawdziwie, co nastroje naszej Ojczyzny, gdzie patriotyzm wielu zatruwany był bezinteresowną zawiścią innych.
Rotmistrz to pozycja bezcenna. Przybliża nam postać, która powinna być znana każdemu Polakowi, a tymczasem dotąd nawet wielu miłośników historii Polski w ogóle o niej nie słyszało. Dlaczego? Ano pewnie dlatego, iż niełatwo majora Sosnowskiego pobrązowić. Jego losy, w dużej mierze zbieżne są z życiorysami innych niezwykłych postaci tego okresu, jak choćby Kazimierza Leskiego czy Jerzego Dąmbrowskiego. Gdyby to była Ameryka, każda z ich historii zostałaby sfilmowana, a że są bardziej niesamowite niż fikcja, więc zakasowałyby wyczyny 007. Polska to jednak nie Stany. Tutaj nie powstałby Gwiaździsty Sztandar. My nie kalamy swoich świętości. Muszą być co najmniej z brązu, jeśli nie ze złota. Broń Boże z krwi i kości, że o błocie nie wspomnę. W 1939 wśród naszych nie było głupich, tchórzliwych ani zdrajców. Bezmyślni Niemcy i dzicy Sowieci pokonali nas tylko liczbą i sprzętem. Historia sukcesów i upadku von Nałęcza pokazuje z całą ostrością nasze największe chyba wady narodowe; bezinteresowną zawiść i nienawiść wobec lepszych od siebie, to słynne polskie piekło. Pokazuje w tragikomiczny sposób, w najbardziej jaskrawy z możliwych. Nie dziwi więc, że dotąd o Jerzym Sosnowskim było cicho i chwała Marianowi Zacharskiemu za pracę włożoną w przywrócenie naszej świadomości narodowej tej fascynującej postaci. Nie ma się jednak co łudzić; Polacy filmu o nim nie zrobią. Trzeba by pokazać nie tylko jego sukcesy, ale i małość ludzi, którzy zamiast go w kraju nagrodzić, zgotowali mu piekło.
Tajne służby, a wywiad ofensywny w szczególności, to teren gdzie wszystko uchodzi. Nawet poświęcanie własnych agentów mniejszego formatu w imię sukcesu tych lepszych. Miara niegodziwości jakich doznał od swoich nasz najlepszy chyba szpieg przedwojenny przekracza jednak wszelkie granice i absolutnie nie koresponduje z obrazem patriotycznej i moralnej II Rzeczpospolitej, z wizją mesjasza narodów. A takich rzeczy, zwłaszcza prawdziwych, to my nie lubimy.
Profesjonalni historycy zarzucają autorom takim jak Zacharski,Suworow czy Wołoszański, że są nawiedzeni, że są niewiarygodni. To jednak właśnie tacy autorzy pierwsi mówili o sprawczej roli ZSRR w wybuchu II Wojny Światowej i o wielu innych rzeczach najważniejszych dla historii Polski. Podobnie jak mój nauczyciel polskiego, który w szkole jawnie mówił o Katyniu na wiele lat przed upadkiem komuny. Co robili w tym czasie profesjonalni historycy? To, za co im płacono. Ówcześni, komunistyczni, doktorzy nauk historycznych są dziś profesorami, a magistrowie doktorami, i powinniśmy o tym pamiętać. I sami sobie odpowiedzieć, która wiarygodność jest prawdziwsza. Czy ważniejszy jest tytuł i idąca za nim płaca, która zobowiązuje do określonych poglądów, czy argumenty, fakty i dowody.
Opowieść o Nałęczu, podobnie jak wiele innych, pokazuje, iż nie ma jednej „prawdziwej” historii. Warto ją przeczytać, by poznać z nowej strony tą arcyciekawą postać, ale nie tylko po to. Książka jest perełką, która pozwoli nam zachłysnąć się autentycznym klimatem międzywojennego Berlina, trudnych dla Polaków czasów międzywojennych oraz niemieckich i polskich tajnych służb opisanych przez, bądź co bądź, znawcę tematu. Rzecz, niezależnie od oceny jej wiarygodności, daje wiele, bardzo wiele do myślenia, a jednocześnie czyta się ją łatwo, wręcz połyka. Jest to zarazem prawdziwie sensacyjna opowieść o męskim demonie seksu, na którego widok kobiety wręcz mdlały. Zdecydowanie i absolutnie polecam*

Wasz Adrew

* Jedynym mankamentem dla osób dociekliwych i nie znających języka niemieckiego jest fakt, iż wiele oryginalnych tekstów nie zostało dosłownie przetłumaczonych, ale cóż; albo się uczymy, albo korzystamy z tłumacza komputerowego, online, lub co tam kto ma. Nie umniejsza to jednak walorów książki, gdyż teksty o których mowa są źródłami, które nie warunkują odbioru, a przeznaczone są jedynie dla szczególnie zainteresowanych.

007 w służbie Piłsudskiego

• II Wojna Światowa