Dziedzictwo Popiołów. Historia CIA

Wydawnictwo: Rebis
LEGACY OF ASHES. THE HISTORY OF THE CIA
9788375101935
historyczna

Dokumenty ukazujące niepowodzenia CIA ukazane przez laureata Nagrody Pulitzera Tima Weinera. Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej - jak to...

Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej - jak to nazwał prezydent Eisehower - "dziedzictwo popiołów".

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi nas od powstania CIA w latach czterdziestych, przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie, niż ją zastali, a wreszcie - jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

Weiner łączy w tej książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów... Pasjonująca lektura.

Tim Weiner, reporter "The New York Timesa", zajmuje się amerykańskim wy­wiadem już ponad dwadzieścia lat. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Nagrodzone National Book Award Dziedzictwo popiołów jest jego trzecią książką.

"Fascynująca, napawająca strachem książka. Przykuwająca uwagę opowieść, a zarazem ostrzeżenie. Ameryka musi się nauczyć - i chcieć - poznawać świat, by móc stawić mu czoło".

Walter Isaacson, "Time"

"Książka na czasie, świetna w lekturze, bardzo krytyczna wobec CIA".

Mark Bowden, autor Black Hawk Down

"Mieszanka wybuchowa źródeł historycznych, solidnego dziennikarstwa i wiele mówiących anegdot".

Ted Gup, "Time", autor Nation of Secrets

"Najlepsza książka o tajnych operacjach CIA, jaką kiedykolwiek czytałem".

Edward J. Epstein, "The Wall Street Journal"

"Dziedzictwo popiołów powinien przeczytać każdy kandydat na prezydenta".

"The Boston Globe"

źródło opisu: Rebis, 2009

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

Huncwotcool | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Fascynująca. Z bogatej faktografii wyłania się obraz naczyń połączonych, w których CIA jest tylko elementem, wcale nie najważniejszym. Batalie o kształt służb specjalnych toczą się od czasu ich utworzenia a tajne wojny są platformą starcia sił wielkiej polityki.
Słuszny jest zarzut, że "Dziedzictwo popiołów" wybitnie skupia się na porażkach Agencji i tak zbudowany obraz jest niesprawiedliwy. Ale przecież największym sukcesem są te misje o których nikt (niepowołany) się nie dowie i mając to na uwadze lektura książki jest czystą przyjemnością. Historia CIA pisana przez pryzmat jej upadków pokazuje niedoskonałości systemów i ludzi którzy te systemy budują. Jest to historia Ameryki drugiej połowy XX wieku, jej starć ze Związkiem Radzieckim i wpływu tych starć na globalny układ sił. To świadectwo tego jak kruchy jest światowy ład i jak trudne jest jego kreowanie.

baggio1 | 2014-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Walczyłem z tą książką kilka miesięcy. Nie było to spowodowane rozmiarem tylko raczej tematyką. Najprościej-gdyby ta książka zbudowana została z kilkudziesięciu artykułów podejmujących tematy poruszone w tej pozycji uwinął bym się w dwa tygodnie, gdyż pojedyncze problemy którymi autor się zajmuję są doprawdy mega ciekawe. Mamy tu więc Polskie wątki - piątej komendy WIN-U, Kuklińskiego czy nieistniejących więzień CIA. W skali globalnej CIA kontra KGB, terroryzm,usuwanie lub montowanie dyktatur w trzecim świecie, korupcja polityków w europie zachodniej. Relacja na linii CIA - poszczególni Prezydenci USA, Pentagon,FBI. Oraz całe mnóstwo zazwyczaj bardzo drogich i najczęściej z góry skazanych na porażkę tajnych operacji. Do tego dochodzi problem moralny czyli na co mogą sobie pozwolić tajne służby w demokracji?
Tematy więc bardzo interesujące, niestety natłok wszystkich infomacji nazwisk,dat, urzędów i wydarzeń sprawia że czytając książkę miałem wrażenie że ciągle czytam o tym samym....

Genialna pozycja. Autor dotarł do olbrzymiej ilości osób i dokumentów by odsłonić kulisy działań CIA na przestrzeni kilkudziesięciu lat jej istnietnia. Książka jest bardzo treściwa i najeżona faktami. Weiner nie szczędzi CIA krytyki i wielokrotnie przytacza historie, od których włos jeży się na głowie. Można się oczywiście zastanawiać, ile informacji zostało przeinaczonych lub nie zostało (bo nie mogło) zostać ujawnionych, jednak już to, co znalazło się w tej książce to kawał znakomitej lektury i dobrego dziennikarstwa. Lepszej pozycji o CIA chyba ciężko oczekiwać!

gajoos | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Pozycja ciekawa, daje sporo informacji o prawdziwym efekcie działania CIA - od początków jest istnienia w latach 40, po końcówkę rządów Busha (juniora) i wojnę w Afganistanie.

Widać ogrom pracy, sporo różnorodnych źródeł (od archiwaliów, przez rozmowy z dziennikarzami i historykami, po rozmowy z byłymi dyrektorami CIA). Sporo tła dotyczącego wydarzeń historycznych, sporo ciekawych anegdot i bardzo dużo informacji o mechanizmach na styku polityki i służb specjalnych.

Książka jak można łatwo wywnioskować z tytułu jest w zasadzie niezwykle rozbudowaną krytyką CIA - nie tyle z poziomu "niemoralne dranie" (choć i to można znaleźć), ale przede wszystkim z poziomu niskiej skuteczności Agencji która "miała imponującą reputację i bardzo marne dokonania".

Całość jednak budzi pewien niedosyt. Bo i ile autor poświęca mnóstwo miejsca analizie niepowodzeń CIA, to nieproporcjonalnie mało - jej sukcesów. Bo o ile można przyjąć jego tezę iż tych pierwszych było daleko więcej niż tych drugich,...

Mosin | 2016-05-11
Przeczytana: kwiecień 2016

Książka powinna być obowiązkową lekturą wszystkich polityków...
Jest to bardzo dobry dokument,jakby kronika,ułożone wszystko chronologicznie .Ukazana jest głównie historia amerykańskich służb wywiadowczych--od powstania podczas II wojny światowej do 2007r. Dowiadujemy sie jak działa głównie CIA,od początku kiedy amerykanie są słabi w"te klocki"maja niewielkie pieniądze--korzystają z pomocy brytyjczyków którzy ich szkolą"są miękcy jak plastelina"--tak o początkach amerykańskiego wywiadu mówią brytyjczycy,radziecki kontrwywiad robi z nimi co chce...Dalej wraz z wzrostem doświadczenia i pieniędzy przyznawanych przez KONGRES dowiadujemy się że CIA bardziej woli używać szantażu,terroru , zabójstw i wszechobecnego łapownictwa--ma to miejsce do dziś--CIA woli przekupić odpowiednich ludzi a jak sie nieda to trzeba ich zaszantażować lub zabić--lepsze to niż mozolna praca wywiadowcza--tego dowiadujemy sie z książki...Amerykanie cały czas wynajmuja ludzi do"mokrej roboty"na całym...

M4ks | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Ciężko jest wystawić tej książce jednoznaczną opinię z uwagi na to, że składają się na nią dwa niezależne aspekty.
Tematyka, czyli historia - tutaj niebardzo jest co oceniać - bo jest to w zasadzie dokument, zapis faktów. Tak było, ciężko więc z tym dyskutować.
Pod względem kronikarskim jest to niesamowicie dobra robota, ułożona chronologicznie i poparta masą materiałów żródłowych.
Sam się zdziwiłem, gdyż miałem na oko jakąś 1/6 do końca - a tu - koniec tekstu głównego - ok. 80 stron przypisów. Robi wrażenie, zwłaszcza, że niektóre dokumenty wyciągnięto wręcz spod ziemi.

Oceniać można za to warsztat, pióro i ogólne wrażenia - tutaj jest niestety gorzej. Brakuje jakiejś historii, tematu, opowieści czy narratora - przez co ma się wrażenie czytania Wikipedii czy akt sądowych.
Niby książka podzielona jest na rozdziały - ale nic z tego nie wynika, gdyż mają tytuły typu "Pogrzeb" czy "Mogliśmy to przewidzieć" - ciężko znaleść interesujący temat.

Widziałem lepiej napisane książki de...

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Mnie osobiście takie książki doprowadzają do pasji. Dlaczego ? Żaden Sowiet nie napisze książki o niepowodzeniach KGB. Wśród Amerykanów to się zdarza i to nie tak rzadko. Czemu ma to służyć ? Odkrywaniu prawdy ? Nie sądzę.

Marcin Napierała | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Dzięki tej pozycji, można poznać nie znane kulisy funkcjonowania CIA. Próby wpływania USA na losy światowej polityki.

Bobsoon | 2015-11-26
Przeczytana: listopad 2015

Książka świetnie napisana, wiele szczegółów, faktów i nieznanych historii. Opisuje CIA nie tylko jako urząd, agencję, ale także poprzez pryzmat ludzkich zachowań, które kierowały osobami odpowiedzialnymi za jej funkcjonowanie.
Mnóstwo źródeł i odwołań, bardzo rzetelne opracowanie historii CIA. Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką funkcjonowania służb wywiadowczych.

Paweł Cz | 2015-08-12

Mimo że temat książki jest bardzo interesujący, sposób jego przedstawienia zniechęca do czytania.