O książkach, ludziach i sztuce

Okładka książki O książkach, ludziach i sztuce Ryszard Kapuściński
Okładka książki O książkach, ludziach i sztuce
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Czytelnik
2009-01-01
2009-01-01
978-83-07-03198-9
esej

Następne wydanie pośmiertne (2009),wtórne, bo większość tekstów była drukowana w czasopismach, jako przedmowy do książek, katalogów wystaw bądź w sześciu tomach „Lapidariów”, a teraz wepchane zostały jako "zapchaj dziury" jak np opinia książki Malmsten (na LC 5,14/10),którą przytaczam w całości (s.213):
"To piękna książka. Poetycka, wysmakowana, pełna ciepła. Po wielokrotnej lekturze wracam do niej nadal, szukając ukojenia w codziennym zgiełku i chaosie"

To nie jest odosobniony przypadek pustosłowia; podobne, jedno-, dwu- zdaniowe oceny książek na stronach 119, 148, 159, 170, 171, 172, 191, 193, 198, 199, 205, 211 i 212. To nie są oceny, a refleksje czytelnika – Kapuścińskiego, bezpośrednio po przeczytaniu danej książki i naturalnym ich miejscem są jego prywatne notatki, ujawnione później we wspomnianych sześciu tomach „Lapidariów”. Dlatego też, bez wyraźnego sprzeciwu, żmudnie przez nie brnąłem, wykazując zrozumienie dla surowych notatek, bo one uwiarygadniała autentyczność zapisków.

Podkreślam, aby nie było wątpliwości: lubię i cenię Kapuścińskiego i powyższa krytyka w ani jednym słowie nie dotyczy jego, ale książki, która jest składanką nikomu niepotrzebną, co potwierdza wynik na LC po 9 latach od jej wydania: 6,48 (42 ocen i 2 opinie). Ha, ha! Dwie opinie!!!

Jako zgryźliwy starzec podkreślę przepaść między omawianym zlepkiem a „Cesarzem” podając liczbę czytelników na LC: 182 contra 11 122. Mimo to daję wysoką ocenę, by nazwiska autora nie zbrukać. 7/10

"To piękna książka. ...

Nie wiedziałam, że recenzje książek,fotografii, sztuki, opowieści o ludziach zbite w jednej książce potrafią tak mocno zainspirować i zachęcić do własnego zapoznania się z rzeczami i osobami dla Ryszarda Kapuścińskiego bardzo ważnymi. Autor bardzo krótko, ale rzeczowo opisuje autorów, artystów, lub ich dzieła, na których naprawdę warto zwrócić uwagę.

Prawdziwa gratka dla wielbicieli geniuszu Ryszarda Kapuścińskiego. Zbiór tekstów, opinii, recenzji, wspomnień wspaniałego reportera. Niektóre wypowiedzi są zbyt krótkie, bo aż chciałoby się aby autor szerzej rozwinął poruszony temat. Mimo, że lektura tego zbioru nie porywa w ten sam sposób co reportaże Kapuścińskiego, to jednak warto zapoznać się z jego treścią choćby po to aby choć przez chwile obcować z mądrością i pięknem słów Cesarza reportażu.

• Inne
  • Ryszard Kapuściński
  • Kapuściński
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki O książkach, ludziach i sztuce