Uśmiech Machiavellego. Biografia

Okładka książki Uśmiech Machiavellego. Biografia Maurizio Viroli
Okładka książki Uśmiech Machiavellego. Biografia
Maurizio Viroli Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Krzysztof Żaboklicki
Niccolò Machiavelli

6/10

6/10

W końcu ktoś jasno i czytelnie ukazał mi myślenie machiavelliczne ;).
Bardzo dobrze się czyta. Przenosimy się w ważny dla Europy czas przełomu wieków. Odchodzi średniowiecze, nadchodzi renesans. Chwieją się w posadach dotychczasowe struktury państwa. Ale jak widać po dziejach Włochów, nie dorośliśmy jeszcze do radykalnych zmian.
No i jeszcze jedna rzecz. Nawet wielkie umysły nie są wolne od słabostek i zwyczajnych ludzkich przywar.

W końcu ktoś jasno i czytelnie ukazał mi myślenie machiavelliczne ;).
No i jeszcze jedna rzecz. Nawet wielkie...

bardzo dokladna i obszerna w informacje

bardzo dokladna i obszerna w informacje

Biografia Niccolo Machiavellego z wielu powodów zasługuje na przeczytanie.
To opowieść o rasowym polityku, który ze wszystkich sił działał na rzecz państwa florenckiego. Będąc z nienajbogatszej rodziny i sam nie mając zbyt wielkiego majątku, miał do zaproponowania "tylko umiejętności":)
W książce rozprawiono się też z mitem, traktującym Machiavellego jako "Mistrza zła" i przedstawiono go raczej jako "Mistrza realizmu politycznego".
Opisano też Machiavellego jako twórcę, w tym autora dzieła niezwykłego i powszechnie znanego oraz krańcowo różnie ocenianego, czyli "Księcia" (myślę, że i dziś warto przeczytać!).
Niccolo Machiavelli to postać bardzo złożona, chociaż oddany polityce to też i syn, mąż, ojciec, przyjaciel. Ale i kochanek, który wobec licznych erotycznych przygód prezentuje pogląd, który opisuje słowami Bocccaccio, iż lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować. Miłośnik kobiet, nie tylko pięknych, pod koniec życia spotyka miłość, która znacząco je zmienia (przez cały czas będąc z żoną:)

Książka jest bardzo rzetelnie napisana, ale nie nuży. Świetne są cytaty zwłaszcza z listów Machiavellego i jego przyjaciół lub wrogów.

Machiavelli to postać niezwykła i książka o nim tez taka jest. Warto przeczytać!

Biografia Niccolo Machiavellego z wielu powodów zasługuje na przeczytanie.

Przyjemna, niezbyt szczegółowa biografia wielkiego człowieka jakim, niewątpliwie, był Machiavelli. W elegancki i prosty sposób przedstawia sylwetkę Niccola, na tle burzliwej historii Italii, wewnętrznie skłóconej, od zewnątrz niepokojonej ekspansjonistycznymi zapędami potęg europejskich.
Książka napisana zgrabnie i przystępnie; na język polski przekładał niezawodny Żaboklicki. Uważam, że warto przeczytać, chociażby po to, żeby zyskać świadomość wielowymiarowości Machiavellego. Ujrzeć w nim nie tylko autora opiewanego "Księcia" i wyśmienitego polityka, ale także poetę, myśliciela, zawadiakę, przyjaciela, kochanka, ojca, artystę, wreszcie postać, która przerosła swoją epokę.

Niccolò Machiavelli polityk, pisarz, myśliciel. Wielka postać w historii, a tutaj mamy jego biografię. Pełna jest wzlotów i upadków. Jak to w życiu bywa "raz na wozie, a raz pod". Według mnie jest to ciekawa postać historyczna i warto jej poświęcić chwilę swojego czasu. Można się uczyć od innych,a Niccolò jest moim zdaniem wart tego by się od niego uczyć. Więc poświęćcie mu chociaż chwilę i poznajcie go!

Ciekawa biografia bardzo ciekawego człowieka. Polecam!

Ciekawa biografia bardzo ciekawego człowieka. Polecam!

Wynudziła mnie ta biografia. Szkoda.

Wynudziła mnie ta biografia. Szkoda.

• Biografie
  • Biblioteka