Uśmiech Machiavellego. Biografia

Il sorriso di Niccoli. Storia di Machiavelli
9788374142014
Niccolò Machiavelli
Pistacia

Niccolò Machiavelli uchodzi za zimnego i wyrachowanego mistrza intrygi politycznej. Zasada „cel uświęca środki”, przyzwolenie na wszelkie okrucieństwo, usprawiedliwienie krętactw i wiarołomstwa, pochwała despotycznych i tyrańskich rządów – to w powszechnym przekonaniu wkład włoskiego myśliciela w tradycję polityczną. Biografia autorstwa Maurizio Virolego uświadamia, jak bardzo jednostronna i niesprawiedliwa jest to opinia. Autor prezentuje postać florenckiego humanisty na barwnym tle politycznego zamętu panującego wówczas w Italii. Myśl Machiavellego rodzi się w świecie nieustannie zmieniających się sojuszy między włoskimi książętami, bezpardonowo rywalizującymi z papiestwem o władzę. Pozorny brak skrupułów okazuje się realistyczną odpowiedzią na wyzwania niespokojnej epoki. Ten chłodny analityk mechanizmów władzy jest jednocześnie utajonym idealistą, patriotą marzącym o zjednoczeniu Włoch pod berłem Medyceuszy, a pod maską cynika kryje się wyrafinowany pisarz wrażliwy na kobiece wdzięki. Osobista perspektywa, z której Viroli portretuje swojego bohatera, sprawia, że nie sposób oderwać się od jego opowieści, ukazującej życiorys pełen dramatycznych zwrotów i paradoksów.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Shimik | 2015-11-01

Niccolò Machiavelli polityk, pisarz, myśliciel. Wielka postać w historii, a tutaj mamy jego biografię. Pełna jest wzlotów i upadków. Jak to w życiu bywa "raz na wozie, a raz pod". Według mnie jest to ciekawa postać historyczna i warto jej poświęcić chwilę swojego czasu. Można się uczyć od innych,a Niccolò jest moim zdaniem wart tego by się od niego uczyć. Więc poświęćcie mu chociaż chwilę i poznajcie go!

Esebiel | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Przyjemna, niezbyt szczegółowa biografia wielkiego człowieka jakim, niewątpliwie, był Machiavelli. W elegancki i prosty sposób przedstawia sylwetkę Niccola, na tle burzliwej historii Italii, wewnętrznie skłóconej, od zewnątrz niepokojonej ekspansjonistycznymi zapędami potęg europejskich.
Książka napisana zgrabnie i przystępnie; na język polski przekładał niezawodny Żaboklicki. Uważam, że warto przeczytać, chociażby po to, żeby zyskać świadomość wielowymiarowości Machiavellego. Ujrzeć w nim nie tylko autora opiewanego "Księcia" i wyśmienitego polityka, ale także poetę, myśliciela, zawadiakę, przyjaciela, kochanka, ojca, artystę, wreszcie postać, która przerosła swoją epokę.

Mikołaj | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Ciekawa biografia bardzo ciekawego człowieka. Polecam!

Adam | 2011-11-09
Przeczytana: 17 marca 2015

Wynudziła mnie ta biografia. Szkoda.

Karolina11 | 2016-11-08
Cathharine | 2016-11-06