Kamienista droga

Okładka książki Kamienista droga
Franciszek Szczęsny Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7722-154-9
Tagi:
zakazana miłość śmierć walka
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: , ,

Tytuł książki, sam w sobie dość neutralny, w niczym nie zapowiada głębokiego tragizmu wydarzeń, na jakich zasadza się fabuła powieści, ani w żaden sposób nie przygotowuje nas na olbrzymi ładunek emocji i grozy, który czai się w jej stronicach.
Jednak już pierwsze rozdziały utwierdzają nas w przekonaniu, że nie będzie to lektura łatwa ani pokrzepiająca lecz taka, która dotyka sedna istotnych dla każdego z nas kwestii: życia i śmierci, winy i odkupienia, miłości i nienawiści, samotności we wszelkich jej przejawach, a także uczuć, jakie w nas wywołują.
Akcja powieści toczy się w małej kaszubskiej wsi kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej, której echa - jak się wkrótce okaże - odegrają niebagatelną rolę w tej dramatycznej historii. Młoda dziewczyna Mariola wraz z matką i ojczymem prowadzą niewielkie gospodarstwo; nie ma ona łatwego życia: apodyktyczna, okrutna matka traktuje ją jak niewolnicę, zaś rówieśnicy - jak trędowatą ze względu na skandal, jaki wywołała w młodości jej matka.
Rozpaczliwie samotna, zahukana, tęskniąca za jakimkolwiek przejawem uczucia dziewczyna wiedzie monotonny, jałowy żywot tylko czasem rozjaśniany przejawami nieśmiałej życzliwości ze strony ojczyma.
Desperacko pragnąc kochać i być kochaną wmawia sobie uczucie do Andrzeja, przesiedleńca ze wschodu, który jako jedyny zwrócił na nią uwagę. Pielęgnując w swojej samotności to uczucie, przez całe życie poniżana i zastraszana przez matkę dziewczyna postanawia wreszcie przeciwstawić się jej woli i wyjść za mąż za wybranka. Aby zmusić matkę do zaakceptowania jej decyzji, Mariola zachodzi w ciążę nie zważając na niepokojące pogłoski na temat prowadzenia się narzeczonego. Do ślubu jednak nie dochodzi, zaś okoliczności, które spowodowały jego odwołanie to dopiero początek gehenny Marioli. Nagle i niespodziewanie ta niepozorna i cicha postać staje się przyczyną i katalizatorem tragicznych wydarzeń, które na zawsze odmienią życie wielu mieszkańców wsi. Niepowstrzymany bieg wydarzeń doprowadza do trudnej do wyobrażenia katastrofy, która sieje prawdziwe spustoszenie pozostawiając po sobie nieutulony a niewczesny żal, nie dające się uciszyć, doprowadzające do obłędu wyrzuty sumienia oraz poczucie głębokiej pustki, niesprawiedliwości i beznadziei.
Lektura tej książki nasuwa pytanie - jak to się dzieje, że życie jednych przypomina prosty i szeroki trakt, a drugich krętą i kamienistą ścieżkę? Czy człowiek rzeczywiście jest kowalem swego losu i winnym nieszczęść, jakie go spotykają? W jakim stopniu jest w stanie wpływać na swoje życie? Ile zależy od nas samych, naszego charakteru, osobowości, ile od interakcji z otoczeniem, okoliczności?
Czy los jest nam z góry przeznaczony, czy też możemy go zmienić?
Jak potoczyłyby się losy głównej bohaterki, gdyby łączyły ją z matką zdrowe relacje cechujące się wzajemnym zaufaniem, troską i zrozumieniem, gdyby uczucie matki do córki pozbawione było tego niszczącego, paraliżującego strachu o jej przyszłość wyrażającego się w szorstkich, pozbawionych czułości gestach? Krzywda, jaką jej wyrządzała odmawianiem własnego uczucia, nieustanną kontrolą i wymuszaniem bezwzględnego posłuszeństwa w zasadniczy sposób ukształtowała osobowość młodej dziewczyny i w tragiczny sposób wpłynęła na jej dalsze losy. Ujawnia się tu również dramat matki, która nie chce lub nie potrafi obdarzać czy też okazać córce miłości, którą w istocie do niej żywi. Tragedia, która dotyka obie kobiety, jest głęboka i nieodwracalna.
Książka ta aż kipi od emocji; buzują one i wypływają wraz z każdym wypowiadanym przez bohaterów słowem. Pretekstem do ukazania ich głębi, złożoności, nieprzewidywalności i niejednoznaczności staje się z pozoru błaha i sentymentalna historia osamotnionej dziewczyny szukającej kogoś, kogo mogłaby wreszcie obdarzyć uczuciem. Tragizm jej losów prowokuje do rozważań nad sensem i wartością ludzkiego życia, zasadnością i celowością podejmowania prób przejęcia kontroli nad własnym życiem, a także wpływu relacji międzyludzkich na kształtowanie psychiki.
To głęboko poruszająca lektura, która nikogo nie pozostawi obojętnym; na mnie wywarła ogromne wrażenie, a zaręczam, że niełatwo wycisnąć mi łzy z oczu. Tej książce się to udało, a dokonał tego nie tani sentymentalizm, lecz oszczędna, wręcz minimalistyczna narracja, która po prostu przygniata czytelnika potężną dawką uczuć i emocji. Paradoksalnie one prostu łagodnie emanują z postaci bohaterów nie narzucając się zupełnie czytelnikowi. Wywołanie podobnego efektu za pomocą tak ograniczonych środków to prawdziwa sztuka przed którą chylę czoła.
Polecam czytelnikom, którzy pragną przeżyć prawdziwie wstrząsającą i poruszającą, skłaniającą do głębokiej refleksji przygodę przemierzając meandry psychiki, labirynty uczuć oraz zawiłości ludzkiego charakteru.

Tytuł książki, sam w sobie dość neutralny, w niczym nie zapowiada głębokiego tragizmu wydarzeń, na jakich zasadza się fabuła powieści, ani w żaden sposób nie przygotowuje nas na olbrzymi ładunek emocji i grozy, który czai się w jej stronicach.
Jednak już pierwsze rozdziały utwierdzają nas w przekonaniu, że nie będzie to lektura łatwa ani pokrzepiająca lecz taka, która...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    4
  • Beletrystyka
    1
  • Biblioteka Macierzanki
    1
  • Zaczytani
    1
  • Literatura "dorosła"
    1
  • 2011
    1
  • L. polska
    1
  • Akcja 52
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kamienista droga


Podobne książki

Przeczytaj także