Ulica Rajskich Dziewic

Virgins of Paradise
83-7132-930-X
gwałt, hańba, Egipt, ucieczka
gall21

Gdy młodziutka Yasmina pada ofiarą gwałtu, okrywa hańbą nie tylko siebie, ale i całą rodzinę. Obyczaje islamu są dla niej bezwzględne. Wypędzona z Egiptu, przeklęta i skazana na śmierć, zwraca się w stronę kultury Zachodu, gdzie będzie musiała na nowo zbudować swoją tożsamość. Jednak los zechce, by po latach wróciła w rodzinne strony i poznała skrywane przez pokolenia tajemnice obłędu, cudzołóstwa, morderstwa... Powieść to nie tylko dzieje arystokratycznego klanu Raszidów, to także barwna opowieść o obyczajowości i historii Egiptu.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Koronczarka | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 13 marca 2015

Tytuł i okładka robią tej książce dużą krzywdę. Gdyby nie nazwisko autorki, nigdy bym po taką książkę nie sięgnęła. Mamy tutaj historię rodzinną na tle burzliwych lat zamachu stanu w Egipcie, obalenie króla Faruka, ścieranie się tendencji demokratycznych i fundamentalizmu islamskiego. Widzimy też narastający bunt kobiet i ich walkę o emancypację. W tym świecie żyje rodzina, której członkowie wyznają różne poglądy i po różnych stronach się opowiadają. Równie bogato jak historia, zarysowane jest tło obyczajowe. I to pociąga w książkach Barbary Wood - ciekawa historia opowiedziana z tłem. Historia i obyczajowość. Na pewno walorem jej książek jest także egzotyka, bo wiele z nich ma akcję umieszczoną właśnie w Afryce, albo w Indiach, bądź na Bliskim Wschodzie. Nie uważam książek pani Wood za arcydzieła, ale są to dobre czytadła, które wzruszają, rozszerzają świat, bo przybliżają historię i obyczajowość i mówią o problemach kobiet - bo wątek feministyczny można znaleźć chyba we...

talia44 | 2013-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Już wcześniej chciałam przeczytać tę ksiązkę lecz odstraszał mnie infantylny tytuł.Siegnęłam po nią po przeczytaniu pozytywnej opinii mojej znajomej z tego portalu Moniki i nie żałuje tej decyzji.
"Ulica rajskich dziewic" to powieśc o losach muzułmańskie3j egipskiej rodziny Raszidów.Dzieje rodu opowiada najstarsza z klanu Amira swojej wnuczce Jasminie.
W powieści jest dużo watków,które się ze sobą splatają i przenosza czytelnika w świat tradycji i kultury egipskiej.
"Ulica rajskich dziewic" to nie tylko saga o rodzie Raszidów,to także zapis zmian społecznych i obyczajowych jakie dokonały się w Egipcie na przestrzeni pól wieku.To historia Egiptu od okupacji brytyjskiej,przez wojne z Izraelem i rewolucje,która doprowadziła do wygnania króla Faruka.Pierwsze Wolne wybory i prezydenture Nasera,Sadata i Mubaraka.
Własnie to piekne osadzenie akcji w historie Egiptu jest najwiekszym atutem tej książki.

Katherina87 | 2014-07-28

Ulicę Rajskich Dziewic można nazwać sagą Południa. Akcja toczy się w cieniu piramid, w dolinie środkowego Nilu i na kalifornijskim wybrzeżu, a długa, wielowątkowa opowieść obejmuje szmat czasu- od Egiptu króla Faruka po wojnę w Zatoce Perskiej 1991 r. Wiele epizodów atmosferą przypomina Baśnie tysiąca i jednej nocy, w innych autorka oddaje klimat uniwersyteckiego kampusa w pobliżu San Diego. Poszukiwania swojego miejsca na granicy Zachodu i ekspansywnej strefy islamu, poszukiwania, które uparcie podejmuje kobieta przywiązana do obu światów, to główny temat tej fascynującej kroniki rodu Raszidów, kalejdoskopu narodzin, miłości, uniesień, upadków, zbrodni, zdrad, smutków i szczęścia.

Przy ulicy Rajskich Dziewic Ali Raszid wzniósł rezydencję o różowych ścianach i otoczył ją bujnym ogrodem oraz wysokim murem dla osłony swoich kobiet. W oknach kazał osadzić kraty i maszrabije, dzięki którym żony i siostry mogły patrzeć na świat, a z zewnątrz nie były widziane. Pokoje umeblował z...

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: czerwiec 2011

Historia potężnej arystokratycznej rodziny Raszidów obejmująca lata od 1945 po 1988, opowiadana przez nestorkę rodu Amirę swej wnuczce Jasmine. Niewyobrażalnie bogata, zaprzyjaźniona z królami i paszami rodzina Raszidów zamieszkuje dziewiętnastowieczną rezydencję w Kairze przy ulicy Rajskich Dziewic. Ojciec Jasminy kontynuuje tradycję osobistego lekarza ostatniego króla Egiptu Faruka oraz rodziny jego dworu. Jasmina również wybrała w swym życiu zawód lekarza. Jej praca różni się jednak diametralnie od wykonywanej przez jej ojca, również droga uzyskania dyplomu nie była dla niej łatwa. Pomoc najuboższym, praca w licznych fundacjach, wyjazdy, dotarcie z pomocą do najbardziej zacofanych i niebezpiecznych zakątków świata stanowią jej cel w życiu.
Mimo wielu postaci przewijających się przez fabułę, powieść skupia się przede wszystkim na losach Jasminy. Wyklęta z rodziny, przeklęta przez swego ojca i skazana na śmierć, aby uszanować honor rodziny , kobieta wyjeżdża do Anglii, potem do...

Anna | 2017-03-15

Czytałam tę książkę już dość dawno temu. I oczywiście mnie zachwyciła. Jak niemal każda powieść Barbary Wood. Chociaż tajemnicza i okrutna. Ale to właśnie jej sens i urok. Taka właśnie miała być. To znowu opowieść i kobiecie szukającej swojego miejsca w życiu - swoim i swojej rodziny. Kobiety zagubionej, mierzącej się z prawdziwymi przeciwnościami losu i dziwną miłością swojej babki i ojca.
Uwielbiam takie książki. Chętnie przekażę tę książkę do przeczytania mojej teściowej, która jest prawdziwą koneserką dobrej powieści. :)

Iwona | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

„Ulica Rajskich Dziewic” to pełna czaru, ale i okrucieństwa saga egipskiego rodu Raszid. Główną bohaterką jest Yasmina, która przeklęta i wypędzona przez swoją rodzinę, po latach wraca do Egiptu zmierzyć się ze swoją przeszłością. Jednak osią, wokół której to wszystko się kręci jest Amira, seniorka rodu, kobieta z tajemniczą i nieznaną przeszłością (która w cudowny, wręcz niezwykły sposób na końcu się wyjaśni, co można zresztą łatwo przewidzieć od samego początku). Dużo jest w tej powieści tajemnic, dużo jest też nieprawdopodobnych przypadków, wręcz zrządzeń losu. Świat kairskiej arystokratycznej rodziny jest opisany od czasów króla Faruka, tuż po zakończeniu wojny światowej aż do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wydarzenia historyczne, rewolucja, abdykacja króla, wojny, przemiany społeczne i obyczajowe, głęboka religijność, islamskie zwyczaje i rytuały, oraz obowiązkowo, jak to zawsze bywa w tego typu powieściach sytuacja kobiet w państwie muzułmańskim– te wszystkie...

paprotkowa | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Uwielbiam takie niespodzianki! Wprawdzie tytuł miałam zachowany w pamięci, żeby sięgnąć po niego kiedy nadarzy się ku temu okazja, ale jakoś bardzo mi się do tego nie spieszyło. Książka przeleżała na półce prawie dwa miesiące, bo jakoś zawsze trafiało się coś bardziej interesującego do czytania i kiedy w końcu zbliżał się termin jej oddania, sięgnęłam. Bardziej po to, żeby nie mieć wyrzutów, że pożyczam / nie czytam / oddaję, niż z ciekawości. Wczoraj dałam "Ulicy rajskich dziewic" 100 stron na zaciekawienie mnie i nie bardzo wierzyłam, że coś może mnie odciągnąć od czytanego równocześnie A.C.Doyle'a. Nim się ocknęłam byłam już na 300 stronie! Kapitalna książka! To nie tylko barwne dzieje wielu pokoleń rodziny Raszidów, opis zasad panujących w Islamie, krzywdy wyrządzane kobietom, ale także wątki polityczne i próby walki z niesprawiedliwością, a przede wszystkim marzenia o wolności.
Obok "Tysiąca wspaniałych słońc" to chyba najlepsza książka o tej tematyce, którą czytałam. Jak to...

Suerte | 2014-01-17
Anna | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Książka piękna i okrutna, urzekająca i niekiedy budząca przerażenie, ale taki jest chyba arabski świat; fascynujący, przyciągający, magiczny, pełen tajemnic, barw, ale równocześnie niezrozumiały w swoich tradycjach, rytuałach czy roli kobiety w życiu.

Poznajemy w niej historię życia rodziny Raszidów na przestrzeni lat 1945 do 1988, opowiedzianą przez nestorkę rodu Amirę swojej wygnanej przed laty z rodzinnego domu wnuczce Yasminie. To nie tylko fascynująca, pełna dramatów, tajemnic i miłości historia tej licznej rodziny, to również historia Egiptu, dziejąca się za panowania króla Faruka, a po nim - za rządów Nasera, Sadata i Mubaraka, rewolucyjne zrywy, Bractwo Muzułmańskie, prześladowania, aresztowania. To wciągająca i bardzo zbliżająca do muzułmańskiego świata książka, którą czyta się z zapartym tchem, gdzie poznajemy rolę, pozycję i znaczenie kobiety w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Szczerze polecam.

kwiatek29 | 2012-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Wspaniała saga o egipskiej rodzinie Raszidów.Gdy Yasmina pada ofiarą gwałtu,okrywa hańbą całą rodzinę,zostaje wypędzona z domu.Na zachodzie znajduje schronienie,jednak po latach wraca w rodzinne strony."Ulica Rajskich Dziewic" to nie tylko dzieje arystokratycznego klanu,to także barwna i dynamiczna opowieść o obyczajowości i historii Egiptu.