Minaret

Wydawnictwo: Remi
Minaret
Aboulela
foolosophy

“Minaret” to przejmujący portret kobiety, która dostaje nową szansę w życiu, a także niepowtarzalne spojrzenie na życie muzułmanek w Anglii. Napisana z niezwykłą lekkością, przystępnie, a jednocześnie z wielką siłą jest pasjonującą i poruszającą lekturą. “Historia miłości i wiary, napisana z powściągliwością, dzięki której jeszcze bardziej porusza”. J.M Coetzee W swoim muzułmańskim hidżabie,...

J.M Coetzee

W swoim muzułmańskim hidżabie, ze spuszczonym wzrokiem, Najwa jest niewidzialna dla większości, szczególnie dla bogaczy, których domy sprząta.
Dwadzieścia lat wcześniej. Najwa, studiująca na uniwersytecie w Chartotum, nie przypuszcza nawet, że pewnego dnia będzie zmuszona pracować jako służąca. Marzeniem młodej, wychowanej w wyższych sferach Sudanki było zamążpójście i założenie rodziny. Koniec beztroskich chwil Najwy przyszedł wraz z zamachem stanu, który zmusił ją i jej rodzinę na polityczne zesłanie do Londynu.
Nie spełniły się jej marzenia o miłości, ale przebudzenie w nowej religii, islamie, przyniosło jej inny rodzaj ukojenia. W tym momencie, w jej życiu pojawia się Tamer, pełen życia, samotny brat jej pracodawczyni. Obydwoje znajdują wspólną więź w religii, i powoli, niezauważalnie, zakochują się w sobie… [Remi, 2009]

Katherina87 | 2015-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Minaret to przejmujący portret kobiety, która dostaje nową szansę w życiu, a także niepowtarzalne spojrzenie na życie muzułmanek w Anglii. Napisana z niezwykłą lekkością, przystępnie, a jednocześnie z wielką siłą jest pasjonującą i poruszającą lekturą.

Dwadzieścia lat wcześniej. Najwa, studiująca na uniwersytecie w Chartumie, nie przypuszcza nawet, że pewnego dnia będzie zmuszona pracować jako służąca. Marzeniem młodej, wychowanej w wyższych sferach Sudanki było zamążpójście i założenie rodziny. Koniec beztroskich chwil Najwy przyszedł wraz z zamachem stanu, który zmusił ją i jej rodzinę na polityczne zesłanie do Londynu.

Joanna | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

fajna książka opisująca życie Sudanki. od super życia w bogactwie i kochającej rodzinie po utratę tego i pracę pokojówki/służącej. oprócz tego przedstawienie innej kultury a przede wszystkim wiary w Allacha.

Monika | 2010-10-28
Przeczytana: 28 października 2010

Dobrze, że są takie książki, które pokazują islam z tej dobrej strony.
Dobrze, że są takie książki, które opowiadają o tym, że hidżab kobiety przeważnie noszą z wyboru, nie z przymusu jak zwykli jesteśmy uważać.

Książkowo_czyta | 2011-10-15
Przeczytana: 10 września 2009

Niezwykle emocjonalna książka pokazująca, iż choć z powodu odmienności religii, obyczajów etc jesteśmy od siebie bardzo różni to również bardzo wiele nas łączy mimo, że na pierwszy rzut oka nie jest to zbyt widoczne.

Kasia | 2012-02-17
Przeczytana: 2011 rok

Czego można spodziewać się po książce zatytułowanej „Minaret”, z której okładki spogląda na nas kobieta w hidżabie? Szczerze mówiąc oczekiwałam kolejnej powieści o kobiecie mieszkającej w jednym z państw arabskich, która nie mogąc znieść męskiej dominacji i życia w upokorzeniu, ucieka do Zachodniej Europy, gdzie w końcu znajduje szczęście. Nie ukrywam, że wiele z takich książek, choć przedstawiają dramatyczne losy kobiet, w pewnym momencie robi się nużących właśnie ze względu na ten powtarzający się schemat. Czekało mnie jednak spore zaskoczenie, gdyż historia autorstwa Leili Aboulea stanowi swego rodzaju odwrócenie losu tamtych kobiet.

Narratorką i jednocześnie główną bohaterką jest Najwa, którą poznajemy jako dziewiętnastoletnią dziewczynę mieszkającą w Chartumie, w Sudanie. Jej ojciec jest wpływowym politykiem, współpracownikiem samego prezydenta. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że życie arabskiej kobiety to obowiązek ścisłego przestrzegania surowych reguł i podległość...

gwiazdka | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 września 2013

Pomysł bardzo dobry, wykonanie troszkę już gorsze. Historia muzułmańskiej dziewczyny, bogatej, postępowej, nowoczesnej, która ze względu na sytuację polityczną musiała opuścić Chartum i przenieść się do Londynu. Najwa, główna bohaterka, przedstawiona jest jako rozpieszczona córeczka bogatych rodziców, nie grzesząca inteligencją, o bardzo wąskich zainteresowaniach, studiująca tylko dlatego, żeby szybciej minął czas potrzebny na znalezienie męża, co jest chyba jedynym celem życiowym dziewczyny. Taka charakterystyka głównej postaci najbardziej mnie w powieści denerwowała, z drugiej strony dodawała książce wiarygodności. Poza tym Minaret warto przeczytać choćby dla obrazu stosunków panujących między muzułmanami, szczególnie dobrze odmalowano tutaj podejście kobiety do mężczyzny i mężczyzny do kobiety, ludzi podległych i stojących w hierarchii wyżej. no i nieczęsto zdarza mi się trafić na książki opisujące życie muzułmanów na emigracji.

książek: 1903
foolosophy | 2010-03-04

Książkę połknęłam jednym tchem. Nie tylko wciągnęła mnie historia Najwy, ale także obyczaje muzułmańskie, z którymi miałam małą, wręcz niewielką styczność.
Książkę podzielono na 6 części, 3 dawne życie bohaterki, 3 dotychczasowe. Najbardziej upodobałam sobie te 3 części po 2000 roku w Londynie, gdy nasza bohaterka staję się wierząca, znajduję pracę i miłość.
Książka o tyle zachwyciła mnie historią, o ile bardziej spodobała mi się gęstość informacji o islamie,o ich wyznawcach, zwyczaje, odczytywanie Koranu, spotkania w meczecie. Ich religijność.
Co mnie najbardziej zaskoczyło? Fakt, że nie wszystkie młode kobiety nosiły togę czy tradycyjny strój. Wiedziałam, że tak jak katolicy, każda inna religia ma prawo nie przestrzegać zasad religii. Ale zdziwiło mnie to, że wśród muzułmanów jest tylu ludzi, którzy się nie modlą, nie przestrzegają postu. Dziwne jest takie twierdzenie, że akurat ta religia jest posłuszna swojemu Bogu, aż głupio mi, że tak myślałam, to dowodzi tylko tego, że...

betina360 | 2015-11-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2015

Najwa ktora studiuje na uniwersytecie i pochodzi z zamoznej rodziny nie spodziewa sie iz pewnego dnia bedzie zmuszona pracowac jako sluzaca.Jej marzeniem bylo zalozenie szczesliwej rodziny i zostanie matka lecz niestety los nie okazal sie laskawy. Powiesc ta pomaga zrozumiec islamskie kobiety oraz to ze wolnosc mozna pojmowac na rozne sposoby.

Joasia | 2013-06-03
Przeczytana: czerwiec 2013

Ciekawa historia, najbardziej skupiona na kwestii religijnej. pogorszenie stanu materialnego Najwy, staje się okazja do zagłębienia się w świat który od dawna ja intryguje i wabi swą prostotą.

Opowieść ta nie jest napisana chronologicznie, czytamy o bieżących wydarzeniach by zaraz cofnąć się w czasie. Okres religijnego życia i okres przed, pozwala lepiej zrozumieć motywy działania głównej bohaterki.

Dobra książka dzięki której można zgłębić swoja wiedzę na temat islamu.

Marta | 2010-07-29
Przeczytana: 2010 rok

Kolejna dobra książka, daje do myślenia. Przedstawia Islam zupełnie z innej perspektywy. Porywająca, przyjemna na wieczorną nudę i pochmurne dni i naprawdę czyta się z niezwykłą lekkością. Kiedyś Najwa miała swoją służbę w wielkim domu w Sudanie, dziś to ona jest służącą. Niewiarygodna historia dziewczyny, której świat odwrócił się o 360 stopni. Zostaje sama. Zakłada hidżab i odnajduje nie tylko siłę wiary ale także siłę miłości do Tamera.
Polecam