Zbiór krótkiej prozy E.T.A. Hoffmanna, obejmujący takie opowiadania jak "Kawaler Gluck", "Don Juan", "Piaskun", "Ślub", "Panna de Scudery" oraz "Narożne okno".

źródło opisu: Felicjan Faleński

źródło okładki: http://www.empik.com/opowiadania-fantastyczne-hoff...»

dziś_jutro_czytam | 2015-01-11
Przeczytana: styczeń 2015

Między jawą a snem; metafizyką a realnością; światem wyimaginowanym a światem rzeczywistym. Opowiadania Hoffmanna były ( jak wspomina Isaiah Berlin w „Korzeniach romantyzmu”) źródłem inspiracji dla Poego czy Lovecrafta, niestety brakuje im tej szczególnej nutki szaleństwa i obłędu towarzyszącego gęstej, mrocznej atmosferze powieści tych dwóch pisarzy, przez co wydają się trochę rozwlekłe, ciut nudnawe, i przyprawiają tylko o mały dreszczyk emocji i grozy. Literatura niewątpliwie dla fantastyko-maniaków lubujących się w tematach – magii, alchemii, tworzenia sztucznych istot podobnych ludziom, zjawisk paranormalnych itp. Mnie – sceptykowi – bliżej już do realizmu.

Poza pierwszym opowiadaniem z tomiku, "Kawalerem Gluckiem" oraz ostatnim "Narożnym oknem", zmasakrowanymi tłumaczeniami Antoniego Lange, bardzo miła dla oka lektura: nie tak poetycko jak Poe, nie tak gotycko i mrocznie, jak niektórzy Anglicy, ale z wyczuciem, ze smakiem, z dreszczykiem i z niezwykłym darem do konstruowania fabuł prostych i zapadających w pamięć. Warta uwagi.

Rosa | 2016-11-06
Mateusz | 2016-09-05