Opowiadania fantastyczne

E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Krótkiej Prozy fantastyka, fantasy, science fiction
Prószyński i S-ka
hoffmann groza opowiadanie nowela literatura niemiecka romantyzm
fantastyka, fantasy, science fiction
Klasyka Krótkiej Prozy
hoffmann groza opowiadanie nowela literatura niemiecka romantyzm

Między jawą a snem; metafizyką a realnością; światem wyimaginowanym a światem rzeczywistym. Opowiadania Hoffmanna były ( jak wspomina Isaiah Berlin w „Korzeniach romantyzmu”) źródłem inspiracji dla Poego czy Lovecrafta, niestety brakuje im tej szczególnej nutki szaleństwa i obłędu towarzyszącego gęstej, mrocznej atmosferze powieści tych dwóch pisarzy, przez co wydają się...

Poza pierwszym opowiadaniem z tomiku, "Kawalerem Gluckiem" oraz ostatnim "Narożnym oknem", zmasakrowanymi tłumaczeniami Antoniego Lange, bardzo miła dla oka lektura: nie tak poetycko jak Poe, nie tak gotycko i mrocznie, jak niektórzy Anglicy, ale z wyczuciem, ze smakiem, z dreszczykiem i z niezwykłym darem do konstruowania fabuł prostych i zapadających w pamięć. Warta uwagi.

Dyskusje

• Niemcy
  • Fantastyka
  • Jak Poe
  • 8) Literatura gotycka/grozy
  • Mrok
  • Miasto - flanerie

Dodaj cytat z książki Opowiadania fantastyczne