Wiersze i poematy

Okładka książki Wiersze i poematy George Gordon Byron
Okładka książki Wiersze i poematy
George Gordon Byron Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
555 str. 9 godz. 15 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
555
Czas czytania
9 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Juliusz Żuławski
Tagi:
byronizm powieść poetycka dramat romantyczny bohater bajroniczny
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2022 (614-615) John Ashbery, Awian, Marek Bieńczyk, Michał Anioł Buonarroti, George Gordon Byron, Remco Campert, Jakub Deml, Günter Eich, Rigoberto González, Michał Herer, Wolfgang Hilbig, John James, Kenneth Koch, Claudiu Komartin, Michaił Lermontow, Christopher Logue, Robert Lowell, Andrew Marvell, Petr Motýl, Heiner Müller, Łukasz Najder, Owidiusz, Piotr Paziński, Edgar Allan Poe, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Arthur Rimbaud, Piotr Sadzik, Māris Salējs, Henriikka Tavi, Miroljub Todorović, Krzysztof Umiński, István Vörös, Gérard de Nerval
Ocena 0,0
Literatura na ... John Ashbery, Awian...
Okładka książki Coś na Progu, nr 4 (wrzesień/październik) Emily Jane Brontë, George Gordon Byron, Ramsey Campbell, Bartosz Czartoryski, Edward Lee, Thomas Ligotti, Michael Moorcock, Mateusz Pitulski, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Rafał Szłapa, Marcin Wroński
Ocena 6,9
Coś na Progu, ... Emily Jane Brontë,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
93
55

Na półkach: ,

Po tej niesamowitej wędrówce przez góry, morza i oceany, niepojętą wrażliwość i paraliżującą samotność, do glowy nasuwa mi się jedna myśl: czymże powinna być poezja, jeśli nie Byronem?

Po tej niesamowitej wędrówce przez góry, morza i oceany, niepojętą wrażliwość i paraliżującą samotność, do glowy nasuwa mi się jedna myśl: czymże powinna być poezja, jeśli nie Byronem?

Pokaż mimo to

avatar
745
699

Na półkach: ,

Wydawać by się mogło, że natura sama stworzyła te strofy tak gładkie, jak kamienie oszlifowane przez wzburzone fale oceanu, że samodzielnie powołała do życia te kontrasty, tak dobrze przystające do świata najeżonego podmorskimi skałami. To co zobaczyłem, sprawia wrażenie gorącej jak wulkaniczna lawa miłości. To co ujrzałem, wygląda jak trzęsienie ziemi, powstałe z nagromadzenia emocji. Jednak to nie przyrodzie zawdzięczam wspaniałe metafory, którymi mogłem się otaczać w ostatnich dniach. To nie jej dziełem są dialogi pełne ironii. Budowniczym tego wszystkiego jest człowiek, który do dobrze mu znanego morza wyobraźni, wprowadził czułość okraszoną trwogą i zmartwieniem. George Byron zbudował królestwo, które nie pochodzi z dobrze nam znanego, realistycznego świata.

Śnić i marzyć. To jego cel. Słuchać muzyki płynącej z serca i wskrzeszać nadzieję o której już wszyscy dawno zapomnieli. To jego powinność wobec potomności. Chociaż Byron chciał, żeby pamięć po jego śmierci zatarła się nawet na literach wyrzeźbionych w nagrobnym kamieniu, to jednak nie udało mu się zbliżyć do realizacji swoich diabolicznych zamiarów. Ludzkość postanowiła inaczej. Postawiła go na piedestale wśród największych poetów świata a jego nazwisko uczyniła synonimem romantyzmu. Tak wielka była siła lirycznego twórcy, który dał nam namiastkę wszystkiego co delikatne i lekko melancholijne. W jego poezji nie widać wołania do rządnych władzy bóstw pomimo tego, że nie unika boskiej mirry oraz diabelskiej siarki jako elementów nadprzyrodzonych.

George Byron był gorącym orędownikiem wolności. Szyderczym żądłem poezji raził tyranów i popierał ciemiężonych. Dlatego tak bardzo cenili go Grecy, którzy za jego życia walczyli o własną niepodległość. W swych politycznych satyrach nigdy nie oszczędzał nawet największych europejskich tronów. Wyczuwał sprzyjające wiatry historii, które w czasach jemu współczesnych przywiały Napoleona Bonapartego i Simóna Bolívara. Rozpaczał nad grabionymi zabytkami starożytności, widząc w tym przejawy ogromnego nowożytnego barbarzyństwa, nieporównywalnego z najazdami Scytów i Gotów. Angielski poeta okazał się buntownikiem z wyboru, lubiącym senne i słodkie majaki niż życie na jawie.

Oczarowały mnie charakterystyczne dla George'a Byrona, lekkość jego rymów i wyczuwalne niczym puls, szybkie zmiany emocji. Naprzemiennie padające światło i cień, pobudzały mnie do dynamicznego śledzenia akcji jego poematów. Ukochana przez niego samotność, przypominała mi nieco moje własne życie a tajemnicze błyski zbudowane z nieziemskich wrażeń, wprowadzały nieco zazdrości w nudną i szarą rzeczywistość. Gdybym spojrzał na to wszystko co stworzył George Byron z lotu ptaka, to zapewne moim oczom ukazałby się widok ogromnego i barwnego imperium romantycznej poezji, tak bliskiej mi w ostatnich miesiącach. W moich odczuciach, ten poeta potrafiący w nieskończoność stopniować dramatyzm, zasłużył na nieśmiertelność we wszystkich sercach kochających porywy romantycznej wrażliwości.

Wydawać by się mogło, że natura sama stworzyła te strofy tak gładkie, jak kamienie oszlifowane przez wzburzone fale oceanu, że samodzielnie powołała do życia te kontrasty, tak dobrze przystające do świata najeżonego podmorskimi skałami. To co zobaczyłem, sprawia wrażenie gorącej jak wulkaniczna lawa miłości. To co ujrzałem, wygląda jak trzęsienie ziemi, powstałe z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
59

Na półkach:

Literatura bardzo piękna. Niepowszechna uczta językowa, jak i niepoślednia postać Byrona, jego pozycja w literaturze i znaczenie dlań niepoślednie.
Klasyka, kanon i rys arcydzieła.

Literatura bardzo piękna. Niepowszechna uczta językowa, jak i niepoślednia postać Byrona, jego pozycja w literaturze i znaczenie dlań niepoślednie.
Klasyka, kanon i rys arcydzieła.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    69
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    11
  • Ulubione
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Poezja
    3
  • Klasyka
    2
  • Zachwyciły mnie, urzekły mnie
    1
  • Sprzedam/wymienię
    1
  • CZAS POWSTANIA: XIX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiersze i poematy


Podobne książki

Przeczytaj także