Wiersze i poematy

Tłumaczenie: Juliusz Żuławski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z pism Byrona". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
klasyka

Zbiór wierszy, powieści poetyckich, dramatów Lorda Byrona, prekursora angielskiego romantyzmu.

czytający | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Wydawać by się mogło, że natura sama stworzyła te strofy tak gładkie, jak kamienie oszlifowane przez wzburzone fale oceanu, że samodzielnie powołała do życia te kontrasty, tak dobrze przystające do świata najeżonego podmorskimi skałami. To co zobaczyłem, sprawia wrażenie gorącej jak wulkaniczna lawa miłości. To co ujrzałem, wygląda jak trzęsienie ziemi, powstałe z nagromadzenia emocji. Jednak to nie przyrodzie zawdzięczam wspaniałe metafory, którymi mogłem się otaczać w ostatnich dniach. To nie jej dziełem są dialogi pełne ironii. Budowniczym tego wszystkiego jest człowiek, który do dobrze mu znanego morza wyobraźni, wprowadził czułość okraszoną trwogą i zmartwieniem. George Byron zbudował królestwo, które nie pochodzi z dobrze nam znanego, realistycznego świata.

Śnić i marzyć. To jego cel. Słuchać muzyki płynącej z serca i wskrzeszać nadzieję o której już wszyscy dawno zapomnieli. To jego powinność wobec potomności. Chociaż Byron chciał, żeby pamięć po jego śmierci zatarła się...

Mohiko | 2017-02-09

Literatura bardzo piękna. Niepowszechna uczta językowa, jak i niepoślednia postać Byrona, jego pozycja w literaturze i znaczenie dlań niepoślednie.
Klasyka, kanon i rys arcydzieła.

Alosza | 2017-12-09
Delirium | 2017-08-15