Przemoc. Sześć spojrzeń z ukosa

Tłumaczenie: Antoni Górny
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Violence. Six sideways reflections
978-83-7495-851-6
Slavoj Žižek, przemoc, socjologia

Niespodziewane wybuchy gwałtownej, często irracjonalnej przemocy. Ataki terrorystyczne, zamieszki na przedmieściach Paryża, brutalne starcia strajkujących z policją. Czy można im przeciwdziałać? Gdzie szukać ich przyczyn? Prowokująca teza Žižka jest następująca: przemoc, której jesteśmy naocznymi świadkami - której sprawców widzimy na własne oczy - ma swe źródło w ukrytej przemocy, leżącej u...

Prowokująca teza Žižka jest następująca: przemoc, której jesteśmy naocznymi świadkami - której sprawców widzimy na własne oczy - ma swe źródło w ukrytej przemocy, leżącej u podstaw systemów politycznych i ekonomicznych. Ukryta przemoc to fundament naszej normalności. Według Žižka, jeśli zdamy sobie z tego sprawę, będziemy umieli wytłumaczyć, skąd biorą się erupcje niepowstrzymanej agresji. Ale czy gdy to zrozumiemy, naprawdę będziemy spać spokojniej?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.dobraksiazka.net

jestemtu | 2012-03-10
Przeczytana: 09 marca 2012

Żyjemy na niby, umrzemy naprawdę... cholernie bystry koleżka. Jednak muszę też podbić opinie, że mania Slavoja do uciekania w jakiś socjofilozoficzny folklor i styl na kolanie, żeby szybko robić ćwiczenia z wosu bo dzisiaj pani zbiera, jest dość irytująca. Trochę chaos... ale Zizka warto czytać, to mądry człowiek.

marcinb | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Slavoj Żiżek, czyli „Elvis w uniwersyteckich aulach”, entuzjastycznie oklaskiwany przez słuchaczy słoweński intelektualista, jest w tej książce nieco inny niż podczas swoich niezliczonych wykładów i odczytów, które na szczęście są łatwo dostępne w sieci, będąc kopalnią uwag i krytycznych refleksji nad współczesnością. Żiżek jest tu jakby nieco poważniejszy niż „na żywo”, nieco mniej tu odniesień popkulturowych, a jego wywody w formie tekstu pisanego są jakby bardziej „uczesane”, mniej obfitujące w dygresje niż jego ustne wypowiedzi. W jaki sposób kapitaliści deklamujący na temat „dobra wspólnego” reprodukują problemy społeczne, których zwalczanie wydają się finansować? W jakim sensie język jest najsilniejszym czynnikiem tworzącym podziały społeczne, ostatecznym narzędziem ludzkiej przemocy? Dlaczego za zamieszkami na przedmieściach Paryża w 2005 roku nie stała żadna wywrotowa idea (ani żaden krytyczny komunikat), a Islamscy terroryści nie są religijnymi fundamentalistami, jak...

Fox Mulder | 2013-05-03
Przeczytana: 02 maja 2013

W żadnej z dotychczas przeczytanych książek Žižka nie odnalazłem tak przewidywalnego i zaniżonego stylu - częste, rzucające się w oczy powtórzenia fraz, nieraz nie dzieli je nawet strona; powtórzenia przykładów, co, jak sądzę, jest spowodowane typowo amerykańskim komponowaniem książek, czyli zebraniem kilku esejów z kilku ostatnich lat w całość; nieustanne odwoływanie się do tekstów kultury. Te ostatnie akurat bardzo dobrze świadczy o autorze, ale ich natłok czasem sprawia wrażenie nieudanej szarży, bowiem idea odwołania się do jakiegoś źródła zaczyna działać dopiero wtedy, gdy odwróci się zadawane przez nie pytania...

Ale właśnie przez te "mankamenty" czyta się bardzo sprawnie. Te spojrzenia z ukosa otwierają oczy na wiele nieoczywistych spraw. Najbardziej spodobało mi się połączenie publicystycznych wstawek z psychologicznymi i kulturoznawczymi analizami, prawdziwa petarda.

Dzix | 2015-06-23

Moje pierwsze zetknięcie się z Zizkiem w formie pisanej i z pewnością nie ostatnie! Styl dość chaotyczny, ale w końcu to jego znak firmowy (także w wypowiedziach) i absolutnie nie przeszkadza w czytaniu. Natomiast od strony filozoficzno - społecznej prawdziwy rarytas dla każdego miłośnika tematu! Wiwisekcja przemocy zbiorowej rozłożona na czynniki pierwsze, ale bez akademickiego zadęcia.

bies | 2016-10-15
casement | 2016-02-02