rozwińzwiń

Samotny tłum

Okładka książki Samotny tłum David Riesman
Okładka książki Samotny tłum
David Riesman Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Meandry Kultury
Tytuł oryginału:
The Lonely Crowd
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361516859
Tłumacz:
Jan Strzelecki
Tagi:
Riesman Samotny tłum Socjologia Społeczeństwo Historia Demografia Współczesność Konsumpcja Makrosocjologia
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1283
222

Na półkach: , ,

Przeczytałam 1/4 książki i jakieś jeszcze urywki.
Niestety, pozycja nieco trąci myszką. Przyznaję, niektórych metafor nie zrozumiałam - musiały już dawno wyjść z użycia.
Wiele ze spostrzeżeń jest wciąż (niepokojąco) trafnych.
Najciekawsze były dla mnie nieliczne partie o społeczeństwach tradycyjnych - wyjaśnienie dlaczego działają tak, a nie inaczej (np. skąd się wziął kanibalizm).
Reszta to, bardziej potwierdzenie tego co już zaobserwowałam - po prostu żyjąc w społeczeństwie zewnątrz-sterownym (dla Polski to dopiero XXI wiek) - bądź gdzieś indziej przeczytałam.

Myślę też, że obecnie nie jesteśmy - przynajmniej w Polsce - tak do końca zewnątrz-sterowni (poprzez wychowanie w czasach PRL).
Aktualnie, wiele z opisanych cech człowieka zewnątrz-sterownego dotyczy również biednej klasy (a autor pisze tylko w kontekście średniozamożnych) - po prostu ich "zabawa" odbywa się z mniejszym rozmachem. Konsumują tyle samo, tyle że kupują w Primarku czy Pepco, zamiast sięgać po rzeczy premium na Zalando.
Tak samo dla biednych, jak i tych bardziej majętnych, sprawdza się obecnie zasada podporządkowania się grupie - indywidualizm jest passe.
To czas biernego (i samotnego) tłumu.

Przeczytałam 1/4 książki i jakieś jeszcze urywki.
Niestety, pozycja nieco trąci myszką. Przyznaję, niektórych metafor nie zrozumiałam - musiały już dawno wyjść z użycia.
Wiele ze spostrzeżeń jest wciąż (niepokojąco) trafnych.
Najciekawsze były dla mnie nieliczne partie o społeczeństwach tradycyjnych - wyjaśnienie dlaczego działają tak, a nie inaczej (np. skąd się wziął...

więcej Pokaż mimo to

avatar
466
312

Na półkach: ,

Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach 60-tych albo dużo wcześniej) dostrzegł problem z zagospodarowywaniem - i stosunku do - czasu wolnego. Autor przywołał wspaniałą anegdotkę, kiedy to jedna z uczennic zapytała nauczyciela: "Proszę pana, czy dzisiaj też będziemy musieli robić to, co chcemy?".

Bardzo aktualne jest spostrzeżenie, że człowiek coraz bardziej zależy od innych i że główną jego troską jest bycie miłym, natomiast najwyższą kompetencją umiejętność współpracy bez względu na treść aktywności. Zanika granica pomiędzy rozwojem osobistym, a rozwojem społecznym, tym samym psychologia stała się jak gdyby służącą socjologii. Nikogo (poza ostatnimi filozofami) nie interesuje człowiek sam w sobie, egzystencjalny wymiar życia wyparował. Człowiek nie stoi na ziemi, tylko na drugim człowieku, bez którego, tego wiecznie niepewnego gruntu, wariuje.

Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
522
67

Na półkach: , ,

W czym może pomóc nam ta znana książka socjologiczna? W zrozumieniu schematów jakimi kierują się ludzie w naszych czasach oraz schematów, które kierowały wcześniejszym pokoleniem.

Niesamowicie przedstawione fakty, badania i filozofie Riesmana wprowadzają nas w psychologię tłumu. W trakcie czytania zdawałem sobie raz co raz sprawę w jakich schematach myślowych mnie wychowano. Co zrobiły massmedia i powszechny dostęp do informacji. Jak bardzo moje podejście do życia i świata jest inne, niż podejście mojego pradziadka. Po prostu niesamowite odkrycie...

Co ciekawe, książka pisana była jakiś czas temu i bazowała na społeczeństwie amerykańskim. To o czym wtedy pisał Riesman działo się w USA, ale nie Polsce. Natomiast wszystko co opisuje dzieje się u nas właśnie teraz. I właśnie dlatego, tak niesamowicie czyta się tą książkę.

W czym może pomóc nam ta znana książka socjologiczna? W zrozumieniu schematów jakimi kierują się ludzie w naszych czasach oraz schematów, które kierowały wcześniejszym pokoleniem.

Niesamowicie przedstawione fakty, badania i filozofie Riesmana wprowadzają nas w psychologię tłumu. W trakcie czytania zdawałem sobie raz co raz sprawę w jakich schematach myślowych mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    552
  • Przeczytane
    102
  • Posiadam
    53
  • Socjologia
    11
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    6
  • Psychologia
    5
  • Filozofia
    4
  • Naukowe
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Samotny tłum


Podobne książki

Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Przeczytaj także