Samotny tłum

Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The Lonely Crowd
Aesir

"Samotny tłum" Davida Riesmana to jedna z najważniejszych książek XX-wiecznej socjologii. W zasadzie nie ma na świecie żadnego podręcznika socjologii, w którym nie padłoby nazwisko Riesmana i stworzonego przezeń pojęcia samotnego tłumu. Cóż znaczy samo pojęcie rozróżniając społeczeństwa na sterowane tradycją, wewnątrzsterowne i zewnątrzsterowne zauważa Riesman, iż w niewielkich wspólnotach, także w dawnych społeczeństwach istniały różnego rodzaju więzi społeczne, natomiast w społeczeństwach współczesnych więzi zanikają, ulegają degradacji bądź instrumentalizacji, a często są przedmiotem manipulacji. I jak pisze w "Socjologii" prof. Piotr Sztompka w efekcie naturalne wspólnoty zanikają. Ludzie ulegają wykorzenieniu, atomizacji, roztapiają się w anonimowej masie pracowników, urzędników, elektoratu, konsumentów czy publiczności. Więzi wspólnego zamieszkania, podobieństwa etnicznego, religijnego bądź klasowego zostają zerwane. W to miejsce (...) pojawia się samotny tłum łatwo podatny na hasła demagogów, poszukujący silnych, ojcowskich autorytetów, ulegający pokusie autokratycznych czy nawet totalitarnych rządów prawa i porządku, gorliwie przyłączający się do różnych ruchów społecznych w poszukiwaniu zastępczych więzi i alternatywnych wspólnot, rekompensujący frustrację i osamotnienie w działaniach destrukcyjnych i antyspołecznych. Czy tych słów o samotnym tłumie nie można odnieść do naszego społeczeństwa? Czy coś się zmieniło? Wszystko wskazuje na to, że nie, że książka Riesmana pozostaje ciągle aktualna, czasami przerażająco wręcz aktualna. Ale właśnie dlatego warto ją czytać! I jeszcze sprawa klarowności wywodu, choć Riesman używa czasami (a czasami sam je tworzy) pojęć naukowych, to jednak jest to książka, którą przeczytać może każdy, kto chciałby się nieco więcej dowiedzieć o mechanizmach rządzących społeczeństwami.

źródło opisu: Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, 2011

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

Wieruch | 2014-07-27
Przeczytana: 09 lutego 2014

W czym może pomóc nam ta znana książka socjologiczna? W zrozumieniu schematów jakimi kierują się ludzie w naszych czasach oraz schematów, które kierowały wcześniejszym pokoleniem.

Niesamowicie przedstawione fakty, badania i filozofie Riesmana wprowadzają nas w psychologię tłumu. W trakcie czytania zdawałem sobie raz co raz sprawę w jakich schematach myślowych mnie wychowano. Co zrobiły massmedia i powszechny dostęp do informacji. Jak bardzo moje podejście do życia i świata jest inne, niż podejście mojego pradziadka. Po prostu niesamowite odkrycie...

Co ciekawe, książka pisana była jakiś czas temu i bazowała na społeczeństwie amerykańskim. To o czym wtedy pisał Riesman działo się w USA, ale nie Polsce. Natomiast wszystko co opisuje dzieje się u nas właśnie teraz. I właśnie dlatego, tak niesamowicie czyta się tą książkę.

Joanna | 2018-03-12
Przeczytana: 27 listopada 2016