Samotny tłum

Okładka książki Samotny tłum David Riesman
Okładka książki Samotny tłum
David Riesman Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
The Lonely Crowd
Vis-á-Vis/Etiuda
2011-01-01
1971-01-01
Jan Strzelecki
Riesman Samotny tłum Socjologia Społeczeństwo Historia Demografia Współczesność Konsumpcja Makrosocjologia

Przeczytałam 1/4 książki i jakieś jeszcze urywki.
Niestety, pozycja nieco trąci myszką. Przyznaję, niektórych metafor nie zrozumiałam - musiały już dawno wyjść z użycia.
Wiele ze spostrzeżeń jest wciąż (niepokojąco) trafnych.
Najciekawsze były dla mnie nieliczne partie o społeczeństwach tradycyjnych - wyjaśnienie dlaczego działają tak, a nie inaczej (np. skąd się wziął kanibalizm).
Reszta to, bardziej potwierdzenie tego co już zaobserwowałam - po prostu żyjąc w społeczeństwie zewnątrz-sterownym (dla Polski to dopiero XXI wiek) - bądź gdzieś indziej przeczytałam.

Myślę też, że obecnie nie jesteśmy - przynajmniej w Polsce - tak do końca zewnątrz-sterowni (poprzez wychowanie w czasach PRL).
Aktualnie, wiele z opisanych cech człowieka zewnątrz-sterownego dotyczy również biednej klasy (a autor pisze tylko w kontekście średniozamożnych) - po prostu ich "zabawa" odbywa się z mniejszym rozmachem. Konsumują tyle samo, tyle że kupują w Primarku czy Pepco, zamiast sięgać po rzeczy premium na Zalando.
Tak samo dla biednych, jak i tych bardziej majętnych, sprawdza się obecnie zasada podporządkowania się grupie - indywidualizm jest passe.
To czas biernego (i samotnego) tłumu.

Przeczytałam 1/4 książki i jakieś jeszcze urywki.
Wiele ze spostrzeżeń jest wciąż (niepokojąco) trafnych.

Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach 60-tych albo dużo wcześniej) dostrzegł problem z zagospodarowywaniem - i stosunku do - czasu wolnego. Autor przywołał wspaniałą anegdotkę, kiedy to jedna z uczennic zapytała nauczyciela: "Proszę pana, czy dzisiaj też będziemy musieli robić to, co chcemy?".

Bardzo aktualne jest spostrzeżenie, że człowiek coraz bardziej zależy od innych i że główną jego troską jest bycie miłym, natomiast najwyższą kompetencją umiejętność współpracy bez względu na treść aktywności. Zanika granica pomiędzy rozwojem osobistym, a rozwojem społecznym, tym samym psychologia stała się jak gdyby służącą socjologii. Nikogo (poza ostatnimi filozofami) nie interesuje człowiek sam w sobie, egzystencjalny wymiar życia wyparował. Człowiek nie stoi na ziemi, tylko na drugim człowieku, bez którego, tego wiecznie niepewnego gruntu, wariuje.

W czym może pomóc nam ta znana książka socjologiczna? W zrozumieniu schematów jakimi kierują się ludzie w naszych czasach oraz schematów, które kierowały wcześniejszym pokoleniem.

Niesamowicie przedstawione fakty, badania i filozofie Riesmana wprowadzają nas w psychologię tłumu. W trakcie czytania zdawałem sobie raz co raz sprawę w jakich schematach myślowych mnie wychowano. Co zrobiły massmedia i powszechny dostęp do informacji. Jak bardzo moje podejście do życia i świata jest inne, niż podejście mojego pradziadka. Po prostu niesamowite odkrycie...

Co ciekawe, książka pisana była jakiś czas temu i bazowała na społeczeństwie amerykańskim. To o czym wtedy pisał Riesman działo się w USA, ale nie Polsce. Natomiast wszystko co opisuje dzieje się u nas właśnie teraz. I właśnie dlatego, tak niesamowicie czyta się tą książkę.

• Socjologia
  • Psychologia
  • Filozofia
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Samotny tłum