PIĘTNO. Rozważania o zranionej tożsamości

83-7489-047-9
stygmatyzacja, socjologia
literatura faktu
okruszek

Piętno - to jedna z ważniejszych książek nie tylko w dorobku tego autora, ale w badaniach społecznych lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, którą można włączyć w nurt humanistyczny, jaki doszedł wówczas do głosu w socjologii i wszystkich niemal naukach społecznych, włączając w to psychologię. (...) Goffman rozwinął analizę zjawisk napiętnowania społecznego, przeprowadzając błyskotliwą charakterystykę tego zjawiska społecznego oraz sposobów i symboli, służących napiętnowaniu. A chociaż później do języka socjologii, psychologii społecznej i psychoterapii weszły różne odpowiedniki pojęcia piętna, to w dalszym ciągu mówi się o napiętnowaniu."

ZaaQazany | 2012-06-26

Ogólnie zastanawiam się co można o tej pozycji napisać.
Myślę, że warto zacząć od tego, że mimo faktu pierwszego wydania w języku polskim w 2005 roku to... "Do polskiego czytelnika trafia w ponad ćwierć wieku po napisaniu" (ze Wstępu do wydania polskiego).
Może pozycja nie zawiera porywającej fabuły i wartkiej akcji, ale na pewno będzie interesującą pozycją dla wszystkich, którzy chcą odejść od medialnego określenia "dyskryminacja" i skierować się bardziej w stronę mniej emocjonalnie zabarwionych terminów psychologii społecznej.
Co osobiście mi wydaje sie ciekawe - książka nie uczy nas tolerancji, a oddaje obraz rzeczywistego borykania sie osób "z piętnem" bardzo szeroko rozumianym. Nie nalezy do pozycji, które uczą mnie jak rozwijac własna tolerancję i otwartość. Pokazuje świat, w którym żyją osoby "z piętnem" od wewnątrz. Ich reakcje, mechanizmy. W mediach ciągle słyszymy o osobach homoseksualnych, odmiennych kulturowo, a przypadkiem zapominamy o "pietnowanych" wśród nas. Jak...

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 11 maja 2012