Odsłony, czyli rozmowy z córką

Wydawnictwo: Impuls
8 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-7308-955-6

Motywem przewodnim tej książki jest sztuka dobrego porozumienia między najbliższymi. Autorki to matka i córka, skrajnie różne, choć czasem zaskakująco do siebie podobne w typie wrażliwości czy widzeniu świata. Odważnie podejmują również bolesne kwestie, szukają rozwiązań, inspirują do rozmowy kobiety w innych rodzinach. Doświadczenia matki – psycholożki i córki – kulturoznawczyni oraz...

Doświadczenia matki – psycholożki i córki – kulturoznawczyni oraz podpatrywanie wzorców kultury skłoniły do podjęcia takich tematów, jak: kontakt między matką a córką, miłość, konflikt, sukces, style życia, samotność, podróże, uświadamianie seksualne, kultura obnażania.

To książka dla osób, które chcą przystanąć na chwilę, zamyślić się, a zarazem lubią wprowadzać zmiany i cieszyć się życiem. Życzymy lektury udanej i inspirującej do coraz lepszego życia z ludźmi oraz odwagi do tworzenia świata, który sobie Państwo wymarzą.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2011

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Isadora | 2011-03-27
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2011

Powszechnie znanym faktem jest, że najtrudniej o sprawach najważniejszych rozmawia się z najbliższymi.
Autorka przekonała się o tym na własnej skórze i nie tylko postanowiła zmienić i poprawić swoje relacje z córką, lecz także spróbować je ułatwić tysiącom innych matek i córek.
Jako psycholog zdaje sobie sprawę, jak ważna w kontaktach z najbliższymi jest sztuka dobrego porozumiewania się oparta na wzajemnej szczerości i zaufaniu, ale także jak wielkie trudności może sprawiać wypracowanie takowej.
Warto jednak do tego dążyć, zaś odkrywanie kogoś, kogo wydaje nam się, że doskonale znamy, może okazać się interesującym, fascynującym, choć nie zawsze przyjemnym doświadczeniem. Zapis rozmów autorki z własną córką, sposób ich prowadzenia oraz różnorodność podejmowanych tematów mogą zainspirować i ułatwić wzajemne poznawanie innym.
Autorki rozmawiają nie tylko o łączących je relacjach, obawach, nadziejach i oczekiwaniach względem siebie, wadach, które trudno znosić i zaletach, które budzą...

MoznaPrzeczytac | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Odsłony, czyli rozmowy z córką” to pozycja, z którą spotykanie nie jest kwestią przypadku. Jej tytuł przewija się kilkakrotnie podczas rozmów ze znajomymi psychologami, za każdym razem otoczony wiązką pochlebnych sformułowań. Biorąc pod uwagę fakt, że nie raz zdarzyło mi się już mieć w rękach książkę dotyczącą komunikacji, która w istocie rzeczy z komunikowaniem się wiele wspólnego nie miała, komplementy odnośnie wspomnianego tytułu nie przekonują mnie od razu. Częstotliwość ich pojawiania się działa jednak metodą kropli wody – drąży skałę nie siłą, a częstością spadania. Za n-tym razem nie wytrzymuję. Postanawiam sprawdzić, z jakim fenomenem mam do czynienia.

Książkę określiłabym jako powieść, z elementami poradnika. Napisana została przez dwie autorki: matkę i córkę – Hannę i Magdalenę Hamer. Kobiety dzieli niemalże wszystko – epoka w której żyją, zawód, życiowe doświadczenia, wykształcenie, zainteresowania. Łączy za to coś, co zdobywa przewagę nad wszystkimi przytoczonymi...

Paulina Kwiatkowska | 2013-03-31

Książka to już kolejna pozycja, w której spotkałam się z dialogiem, jako sposobem narracji. Rozmówczyniami są matka i córka, psycholog i kulturoznawca. Poradnik prowadzony jest w sposób naturalny tak, jakbyśmy sami mieli okazję przysłuchiwać się konwersacji.

Relacje najtrudniej jest nam nawiązać z najbliższymi, z czego autorki doskonale zdawały sobie sprawę. Nie wstydziły się mówić o rzeczach trudnych, ale i ważnych, takich, jak seks, czy śmierć. Nie są to tematy, które porusza się na co dzień w przeciętnej polskiej rodzinie.

Pozycja napisana jest w sposób prosty, podzielona na bardzo dużo rozdziałów, każdy dialog jest naturalny, niewymuszony. Bardzo mi się to podobało, cała książka jest skonstruowana, jak zwykła rozmowa. Bez zakłamania, fałszu, tylko sam dialog. Autorki nie bały się mówić o swoich uczuciach, wspomnieniach, utrapieniach.

Poradnik nie należy może do najłatwiejszych pod względem treści, jednak uważam, że przyda się każdemu z nas. Relacje międzyludzkie są bardzo...

arazcq | 2014-05-24
kasia88 | 2016-07-17