Wyrok

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Awers Adrian Bednarek, Ry...
Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Zło Artur Nowak, Marius...

Wróciłem do „Wyroku”, gdy zorientowałem się, że dziennikarz śledczy Jakub Zimny pojawił się w kolejnych dwóch powieściach. Doszedłem do wniosku, że warto sobie przypomnieć jak to wszystko się zaczęło, zanim udam się w dalszą drogę.

Powtórna lektura przyniosła podobne wrażenia jak ta sprzed lat. Zielke potrafi wykorzystać w swojej prozie fragmenty naszej (w tym przypadku głównie giełdowej) rzeczywistości w kreatywny sposób. Miejscami ma się wrażenie czytania powieści z kluczem Choć autor mocno się od tego odżegnuje (pewnie z ostrożności procesowej),trudno nie łączyć niektórych fikcyjnych postaci z realnymi osobami. Widać też, że Zielke mocno zafascynowany jest twórczością Stiega Larssona. Z jednej strony niestety daleko mu do jego maestrii literackiej, z drugiej na szczęście jeszcze dalej od jego moralizatorskiego zafiksowania na krytyce kapitalizmu.

Nic wybitnego, ale na tle konkurencji nadal solidna sensacja. Sięgam więc po drugą część przygód Zimnego z Saskiej Kępy z nadziejami.

Powieść znakomita, dla mnie oczywiście, bo:
- wciągająca, trzymająca w napięciu i zaskakująca, nie umiałam się oderwać, całkiem jak od moich ulubionych szwedzkich kryminałów, zabrakło tylko Salander;
- obawa, że tematyka finansowo - ekonomiczna, GPW, dla mnie (laika)będzie za trudna - nie potwierdziła się. Nic nie było zagmatwane, autor zadbał o mój komfort czytania. Wszystkiego tu w sam raz.
- obudziła moją nadzieję, że nasza rodzima literatura kryminalno - prawnicza nie tylko niestrawną Chyłką stoi;

Wprawdzie autor zastrzega, że cała fabuła to fikcja, ale jeśli tkwi w niej choć ziarno prawdy ( o naszym rynku kapitałowym i mediowym),to powieść jest przerażająca. Gdy czytałam “Ślepnąc od świateł” otwierałam oczy ze zdumienia obserwując nieznaną mi nocną Warszawę. Tutaj przeżyłam dużo większy szok, nie będę się rozpisywać czemu, przeczytajcie tę ksiażkę, którą autor wydał na własny koszt, bo nie chciało z nią mieć do czynienia żadne polskie wydawnictwo. Polecam kilka słów od autora, poniżej, jego jest pierwsza opinia z 16 marca 2011.

Nie mogę się też otrząsnąć ze zdumienia. Taka książka i przez 9 lat tylko 112 opinii? Mniej niż byle kryminaliki, produkowane na pęczki. O co tu chodzi?

Powieść znakomita, dla mnie oczywiście, bo:

"Wyrok" to powieść w której dzieje się dosłownie wiele. Główną osią fabuły jest tutaj afera finansowa. Na jej trop trafia wzięty dziennikarz Kuba Zimny, któremu z czasem zaczyna pomagać mecenas Ewelina Talar. Z czasem pojawiają się tutaj również wątki kryminalne takie jak morderstwo czy poszukiwanie działającego na zlecenie seryjnego zabójcy.

Z lektury wyłania się przerażający obraz sieci powiązań między finansjerą, a politykami i dziennikarzami. Każda ze stron prowadzi wspólnie brudne interesy i robi wszystko, by ich przekręty nie wyszły na jaw. Najgorsze jest to, że w wielu krajach (w tym w Polsce) układy i korupcja są na porządku dziennym, a politycy i przestępcy pozostają bezkarni i oszukują ludzi na każdym kroku. I to co opisane jest w tej powieści, ma miejsce w rzeczywistości. Warto przeczytać.

Z lektury wyłania się...

Książka godna polecenia. Dużo wątków, dużo wiadomości i wiedzy, ale wszystko podane powoli z odpowiednim wytłumaczeniem. Fabuła rozkręcała się z każdym rozdziałem i wszystko byłoby idealnie, gdyby... lepsze punkty kulminacyjne. Książka była zbyt płaska emocjonalnie. Aż prosiło się o więcej grozy i strachu o głównego bohatera. To właściwie jedyny większy zarzut, bo poza tym znakomita pozycja.

Brawo dla autora

Brawo dla autora

Jest to druga książka tego autora. Lobbystę pochłonęłam w oka mgnieniu. Tutaj było inaczej, byłam zmęczona tą szczegółowością każdej sytuacji, a zarazem co jakiś czas się gubiłam. Tak jakby za dużo było dla mnie informacji o danym momencie. A potem miałam wrażenie, że bohaterzy również są zagubieni. Niestety ledwo skończyłam książkę, mimo że słuchałam ją w audiobooku.

Cóż tu więcej pisać - rewelacja.

Podobno był problem ze znalezieniem wydawcy tej książki. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo narażenie się instytucjom zależnym od polityków to średni interes, ale z drugiej - mam nadzieję, że ci odważni jednak zarobili. Brawo za odwagę.

Docenią "Wyrok" przede wszystkim ci, którzy choć trochę interesują się meandrami zawiłości finansowo-giełdowych. Wbrew pozorom może to być fascynujące. I to jak! Ale i miłośnicy kryminału nie będą zawiedzeni, bo zakończenie wcale nie jest oczywiste.

Mariusz Zielke "potrafi" w gospodarkę, potrafi w trupy, potrafi w intrygi, potrafi w dziennikarskie realia, potrafi w dialogi. Czego chcieć więcej? :)

Cóż tu więcej pisać - rewelacja.

Ciekawa książka, choć momentami przytłaczała szczegółowość, no ale taki już styl autora. Warto przeczytać, w interesujący sposób ukazuje pewne mechanizmy.

Trzymam się raczej z dala od wielkiej ekonomii, giełd, świata maklerów i szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem wszystkich niuansów.. Malwersacje finansowe, morderstwo i wielka polityka w tle opisana w tak, początkowo łopatologiczny a następnie intrygujący sposób, że książka mnie mega wciagnęła. To kolejna książka Pana Zielke, którą można brać w ciemno. Ponownie zdecydowanie polecam.

Myślałam , że to książka nie dla mnie , ciemna strona polityki i świata finansów ale autor stopniowo oswaja nas z fachowym językiem i poznajemy rzeczywistość giełdy i spółek giełdowych. Chociaż przeraża temat ale warto poznać to co się dzieje wokół nas , Politycy w kieszeni gangsterów , uciszanie urzędników lub dziennikarzy. Opis jak wejść na konto użytkownika nie znając hasła. Jesteśmy w roku wyborczym i podobne afery wychodzą na światło dzienne . Wartościowa pozycja , polecam.

• Ebooki
  • Thriller/sensacja/kryminał