Wyrok

Cykl: Jakub Zimny (tom 1)
Wydawnictwo: NGI
978-83-932255-0-7

Pierwszy polski thriller finansowy. Wierny obraz ciemnych stron finansjery. Powieść z wartką akcją, obrazowymi opisami przestępstw finansowych i mechanizmów władzy. Mroczna, trzymająca w napięciu, zaskakująca, z nieprzewidywalnym zakończeniem. Szczegółowy opis zależności biznesowo-polityczno-medialnych, krytyka i problemy mediów, aparatu sprawiedliwości i finansjery jak w trylogii Stiega Larssona, tylko w polskich realiach. Książka nowatorska i odważna.

Treść: Dziennikarz Jakub Zimny ujawnia podejrzane transakcje Andreasa Holdnera, światowej sławy maklera działającego w Polsce. Nie przeczuwa, że uruchomi tym samym lawinę wydarzeń prowadzących do prawdziwego dziennikarskiego tematu życia: wielkiej afery finansowej, ze zorganizowaną przestępczością w tle, zabójstwami i korupcją na szczytach władzy. Zimny wejdzie w konflikt z wpływowym biznesmenem i znajdzie się na celowniku zawodowego zabójcy. W tym samym czasie w Krakowie ginie księgowa renomowanego domu maklerskiego, a zbrodnię upozorowano na wzór znanego przed laty seryjnego mordercy Karola Kota...

Beata | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 01 października 2017

Niesamowita powieść, połączenie kryminału z thillerem finansowym. Czytałam dość długo, bo kilka dni, ale wracałam do pewnych fragmentów, czytałam powoli, by zrozumieć zawiłości ekonomiczne, funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych, domów maklerskich. Temat do tej pory całkowicie mi obcy, przy bliższym poznaniu może zaciekawić… M. Zielke napisał doskonałą powieść: wciągającą i porywającą, akcja toczy się spokojnie, ale nieustannie. Dziennikarz śledczy specjalizujący się w zagadnieniach ekonomicznych zostaje nakierowany na pewien temat tyczący przestępstw giełdowych. Podążając tym tropem i idąc za swą intuicją natrafia na prawdziwą polską Watergate… I staje się niewygodny… Mamy jeszcze seryjnego mordercę i kilka innych niespodzianek. Ukazany jest też świat mediów, któremu, w większości, tak naprawdę nie zależy na prawdzie, tylko na kasie, kasie, kasie... i poprawnych stosunkach z ... reklamodawcami. Wychodzących przed szereg szybko równa się... lub usuwa z szeregu.
Za całkiem...

Eli1605 | 2017-12-14
Na półkach: 2017, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Po raz pierwszy czytałam thriller ekonomiczny umiejscowiony w polskiej rzeczywistości. I chociaż autor zastrzega, że to tylko fikcja literacka to mogę sobie wyobrazić taki skandal w realu. Polityka, wielkie pieniądze, giełda, sekrety, zabójstwa, mroczny klimat i dziennikarz śledczy Jakub Zimny - polski Michael Blomkvist. Super lektura. A wszystko napisane zrozumiałym językiem, nawet dla ekonomicznych laików. Polecam.

macias | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-booki
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Dawno już słyszałem o tej książce, ale zwlekałem z jej przeczytaniem z powodu obaw o zbytnie zawiłości zagadnień i aspektów finansowo-giełdowych. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie, wszystko wyjaśnione jest bardzo przejrzyście i nawet średnio rozgarnięty laik (taki jak ja) połapie się bez najmniejszego problemu. Świetna powieść, trzymająca w napięciu od początku do końca. Czytałem wywiad z autorem, w którym sugeruje, że niektóre z przekrętów opisanych w "Wyroku" wydarzyły się naprawdę i właśnie to jest w tej książce najbardziej przerażające. Włos się jeży czytając jak przestępcy w białych kołnierzykach wyprowadzają gigantyczne pieniądze min. z OFE, a kryją ich skorumpowani urzędnicy i służby powołane do tego by takim procederom przeciwdziałać. Bardzo ciekawie opisana jest też rola mediów... ale najlepiej przeczytajcie sami, bo naprawdę warto. Rewelacyjna książka, bardzo mocno polecam!

korcia | 2013-05-22
Przeczytana: 20 maja 2013

Mariusz Zielke bardzo ciekawie wprowadza poszczególnych bohaterów, rysuje przed nami ich obraz. Nie ma tu postaci przypadkowych, jednak muszę przyznać, że bohaterów jest sporo. Musiałam ich sobie dobrze w głowie poukładać, żeby się nie pogubić. Na szczęście akcja książki ani na chwilę nie traci na dynamice, a napięcie ciągle rośnie. Mamy wątek główny i kilka dodatkowych, które się ze sobą krzyżują. Autor stworzył bardzo złożoną, ale spójną fabułę, co z pewnością wymagało sporej wyobraźni.

Książka genialnie oddaje klimat świata polityki i biznesu, szczególnie ich ciemnych stron. Nie brakuje tu machlojek, przekupstwa i przemocy. Jednocześnie poznajemy też realia polskiego dziennikarstwa, szczególnie dziennikarstwa śledczego, które okazuje się być trudnym i niebezpiecznym zajęciem. Prawda nie dla każdego jest wygodna, a są ludzie, którzy posiadają odpowiednie środki, by manipulować środkami masowego przekazu. Czy w takim razie wolne media w ogóle istnieją?

Książka jest szalenie...

Robert | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Rozpoczynanie przygody z tą książką było jak próba przejścia przez betonową ścianę. Opór był tym większy, im więcej pojawiało się zawiłości stricte ekonomiczno-finansowych. Jakby książka strzegła swych tajemnic za pomocą niezrozumiałego słownictwa. Na szczęście po kilkudziesięciu stronach okazało się, że było to raczej jak wgryzanie się w galaretkę – opór był jedynie na początku, a dalej (prawie) sama słodycz.
Może przesadziłem z tą słodyczą. W przypadku takiej książki bardziej na miejscu jest intryga, a w przypadku tej konkretnej intryga jest i to – mówiąc potocznie – gruba. Autor – Mariusz Zielke – jest dziennikarzem śledczym i gospodarczym, na dodatek uznanym dziennikarzem. I jeśli miałbym teraz zgadywać skąd czerpał inspirację do książki, to powiedziałbym, że z własnego dziennikarskiego doświadczenia. Giełda, ogromne pieniądze, niejasne układy, urzędy kontroli, które niczego nie kontrolują, a pośrodku tego dziennikarz, który żyje w przeświadczeniu, że prawda jest...

Mariusz Zielke | 2011-03-16
Przeczytana: 10 marca 2011

Nieobiektywnie: sam napisałem, więc polecam. Takiej książki jak dotąd nie było. Odważna próba stworzenia czegoś nowego, co nie zanudzi czytelnika, ale opowie mu historię nieco inną, pokaże inny wyrywek świata niż książki o wampirach i kodach. Mam nadzieję, że kto przeczyta, nie zawiedzie się. Książki nikt nie chciał wydać ze względu na tematykę, mimo pozytywnych recenzji wewnętrznych. Ale jak już sam wydałem od razu trafił się kupiec na cały nakład - to nowe wydawnictwo Trzecia Noga. Jeśli będą dodruki, to przez tego wydawcę. Proszę o oceny.

Tomek | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 28 lutego 2014

Tak bardzo chciałbym wierzyć, że fabuła „Wyroku” jest tylko wymysłem Mariusza Zielke. Pragnąłbym, aby ta powieści nie była odwzorowaniem wyników jego dziennikarskich śledztw. I obawiam się, że płonne są moje nadzieje.
Po mimo tego, że bardzo lubię tego typu książki, to przyznać muszę, że wywołują we mnie niepokój, wstyd i w drastyczny sposób przypominają, w jakim kraju przyszło mi żyć. Kraj, w którym afera to coś normalnego, a jej bohaterowie nic sobie nie robią z tego, że zostali zdyskredytowani i żyją sobie dalej w najlepsze na świeczniku. To po prostu takie „pluć świni w twarz, a ona mówi, że deszcz pada”. To jest bardzo żenujące.
Książka „Wyrok” nie zaskoczyła mnie jednak i choć uznaję ją za bardzo dobrą, to mogę mieć do autora też pewne pretensje. Widać, że Mariusz Zielke w sferze ekonomicznej porusza się z finezją. Wszelkie zagadnienia z tej dziedziny nie są dla niego żadną tajemnicą. W treści książki ochoczo posługuje się wieloma terminami z dziedziny finansów i...

corgi | 2016-02-04

Czyżbyśmy mieli własnego Mikaela Blomkvista? Jakub Zimny, dziennikarz ekonomiczny zatrudniony w jednym z największych polskich czasopism wpada na trop wielkiej afery, w którą zamieszane są najwyżej postawione osoby w państwie. Traci pracę, traci zaufanie społeczne. Wydaje się być osamotniony w swojej walce o prawdę. Każde jego staranie zderza się ze ścianą powiązań, ochrony interesów i pieniędzy. Ogromnych pieniędzy. Czy jedna osoba ma szanse wygrać z układem? Albo chociaż podjąć równorzędną walkę?
Czy książka to opis prawdziwych wydarzeń, czy fikcja literacka? Nie wiem, chyba wolę nie wiedzieć. Mimo objętości czyta się ją dobrze, wciąga, mimo wielu bohaterów już po krótkim czasie pamiętamy kto jest kim. Oprócz wątku afery finansowej na uwagę zasługuje także wątek kryminalny - bardzo ciekawie opisane zostało dochodzenie do tego kto jest tajemniczym mordercą spod Kopca Kościuszki, który zadał śmierć swojej ofierze w rocznicę morderstwa popełnionego przez Karola Kota.

Nina | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Ja po prostu uwielbiam jego książki. Wyrok połknęłam, mimo że temat finansów jest mi zupełnie obcy. Wciągnęło mnie kompletnie :) Przerażające jest to, że nie jest to kompletna fikcja literacka. O ilu sprawach nie wiemy? O ilu się nigdy nie dowiemy? I czy na pewno żyjemy w czasach wolnych mediów? Cóż... śmiem wątpić. A książkę po prostu trzeba przeczytać.

Karolina29 | 2017-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2017

Pierwszy tom z serii o Jakubie Zimnym trafił w moje ręce przypadkiem. Nie miałam czasu, żeby się zastanowić czy to będzie hit czy kit i może to i lepiej bo...”Wyrok” to zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku !
Dziennikarz Jakub Zimny trafia na podejrzane transakcje finansowe Andreasa Holdnera- znanego maklera giełdowego. Okazuje się, że temat który uważał za dziennikarski strzał w dziesiątkę to tylko wierzchołek góry lodowej. Krok po kroku dokopuje się do afery finansowej, która dla Zimnego może stać się tematem życia. Problemy się zaczynają gdy główni zainteresowani zatrzymaniem opublikowania obciążających ich treści ,sięgają po środki inne niż werbalne. Dziennikarz może być w niebezpieczeństwie. Świat finansów, giełdy i polityki stanie się bardziej niebezpieczny niż niejeden ciemny zaułek.
W „Wyroku” Mariusza Zielke zakochałam się od pierwszej strony i miłość nie skończyła się aż do ostatniej.
Nie przeszkadzało mi absolutnie nic. Książka wymaga ...