Nagi przyszedłem. Powieść o Rodinie

Wydawnictwo: Czytelnik
Naked Came I
August Rodin
Ryu

Bestsellerowa powieść biograficzna przedstawiająca koleje życia francuskiego rzeźbiarza Augusta Rodina - geniusza, który urodził się z przymusem tworzenia - jego pragnienia i temperament nie pozwalały mu czynić niczego innego. Oprócz przedstawienia jego życia i osobowości, autor powieści portretuje francuskie środowisko artystyczne: Edgara Degasa, Augusta Renoir, Edouarda Maneta i innych. Ważnym wątkiem są także kobiety w życiu Rodina, a zwłaszcza Camille Claudel.

źródło okładki: allegro.pl

Papusza | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

„Nagi przyszedłem. Powieść o Rodinie” Davida Weissa to książka biograficzna przedstawiająca życie i twórczość Augusta Rodina, światowej sławy rzeźbiarza. Autor pokazał nam kolejne etapy życia artysty, poczynając od urodzenia poprzez lata młodości, w których zamiłowanie do malarstwa a następnie fascynacja modelowania w glinie, wywarła tak ogromny wpływ na całe życie Rodina, do momentu śmierci, w chwale i dobrobycie. Aby docenić i zrozumieć Rodina trzeba poznać jego najwcześniejsze lata i sposób zdobywania wiedzy w tamtych czasach. Poznać upór i dyscyplinę w zdobywaniu wiedzy o malarstwie wbrew woli ojca, który dla jedynego syna chciał lepszego życia niż biedne życie paryskiej bohemy. A trzeba powiedzieć, że to zafascynowanie rysunkiem uwidoczniło się już w wieku pięciu lat. Mimo braku akceptacji ojca, Rodinowi udaje się rozpocząć edukację w bezpłatnej szkole rysunku, dzięki ukochanej siostrze Marii, która opłacała utrzymanie brata na które powinien był sam zarobić. Widzimy Augusta...

Czytanie tej powieści było dla mnie Prawdziwą Ucztą Duchową!
Książka przypomniała mi przeczytaną przed laty opowieść o Michale Aniele - "Kamień i cierpienie". Całość też jest napisana z wielkim rozmachem, lekkim stylem, sprawiającym, że trudno oderwać się od lektury.
Rodin pokazany został jako artysta i człowiek - ze wszystkimi słabościami, wadami, lękami. Jego portret jest stworzony tak sugestywnie, że czytając, wraz z nim przeżywałam upadki i wzloty. I właśnie dlatego długo będę pamiętać tę książkę.
Zaletą jest też ciekawie pokazane historyczne i artystyczne tło epoki, zwłaszcza kontakty Rodina z innymi indywidualnościami: francuskimi impresjonistami i pisarzami (m.in. Zolą, Balzakiem).

nocny_marek | 2016-04-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Dobry Bóg daje talent, a resztę musisz wyszarpać sobie bezustanną tytaniczną pracą. Rodin- człowiek 'zniewolony'(a może wyzwolony)przez własny geniusz i przymus tworzenia. Perfekcjonista i despota. Jak dobrze, że Weiss nie przedstawił nam rzeźbiarza w postaci nieskazitelnej, wypolerowanej figurki z brązu, a pełnokrwistego człowieka z gliną przylepioną tu i ówdzie. Żadna z postaci zaludniających karty powieści nie jest lukrowana. Chwała za to autorowi.
Książka napisana rzetelnie, z polotem, wyczuwalną fascynacją Rodinem i epoką. Dużo informacji, dużo emocji - w idealnych proporcjach.
Lektura fascynująca i odświeżająca (choć wcale nie lekka).
Dodatkowy (czysto techniczny)plus to wklejki ze zdjęciami rzeźb Rodina.

| 2011-05-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Biografia francuskiego rzeźbiarza, niesamowita powieść o prawdziwym artyście, Rodinie, ukazująca jego niebanalną duszę i ekspresję w tworzeniu niezapomnianych dzieł sztuki. Poznajemy Augusta od chwili urodzenia, jesteśmy obecni aż do jego śmierci. Można poznać dzięki tej książce rozwój niesamowitego talentu, kształtowanego przez różne czynniki, takie jak : rodzice artysty, jego własne małżeństwo, kochanki, zobowiązania różnego rodzaju. Jestem nią zachwycona, wielokrotnie do niej wracałam i polecam każdemu, bo naprawdę warto.

Joanna | 2016-11-12
DominiQue17 | 2016-07-21