2 232

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marta | 2019-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 14 lipca 2019

Jak podsumować trzy tomy platonicznej miłości kupca do arystokratki? Banał? Bynajmniej nie w wykonaniu Prusa. Autor drobiazgowo przedstawia początki miłości, rozterki Wokulskiego, wyrachowanie Izabeli, rozczarowanie, tęsknotę, złość i rozpad relacji. W historię tego burzliwego romansu wplecione są wycinki z pamiętnika Rzeckiego, które same w sobie są przejawem kunsztu literackiego autora, a licznymi zgryźliwościami i humorem równoważą ciężar fabuły. Wszystko to składa się na jedną z najwybitniejszych powieści polskiej literatury.

_Chimena_ | 2019-07-13

Powróciłam z nostalgią do jednego z moich ukochanych pisarzy pozytywistycznych. Cudowne opisy XIX - wiecznej Warszawy. Jeden mankament ma ta powieść - nazywa się on Izabela Łęcka. Rozumiem, że to miłość Stanisława i Izabeli miała być beznadziejna, ale poza urodą nie znalazłam w Izabeli nic, co mogłoby przyciągnąć tak inteligentnego człowieka, jakim był Wokulski. A może właśnie o to autorowi chodziło...

KulturaNaCoDzień | 2019-07-11

Warto czasami wrócić do klasyki, prawda? Pewne pozycje literackie można uznać w pewnym sensie za nieśmiertelne i uniwersalne. Jedną z takich książek, które powinny okresowo przeżywać swój renesans jest dzieło Bolesława Prusa, "Lalka".

Perypetii Stanisława Wokulskiego przedstawionych w powieści, zwłaszcza ścierania się w nim duszy romantyka i pozytywisty oraz nieszczęśliwej miłości do Izabeli, a to wszystko na tle obrazu XIX-wiecznego społeczeństwa, nie trzeba przedstawiać. Przypomnieć jednak należy, że "Lalka" należy do znakomitego kanonu polskiej literatury i jest dziełem, które się nigdy nie zestarzeje, jako to, które traktuje o miłości, przyjaźni, lojalności, wewnętrznych rozterkach i zagubieniu jednostki w niesprzyjającym mu świecie. To powieść, która porusza i skłania do szerszej refleksji nad kondycją społeczeństwa i trudności, z jakimi boryka się człowiek.

Jestem pewna, że w każdym z nas tkwi taki Stanisław Wokulski, że jest to bohater, z którym można utożsamić się na...

Gator | 2019-07-09
Przeczytana: styczeń 2018

Na początku książka nawet mi się podobała i czytałam ją z zainteresowaniem. Jednak jest tu bardzo dużo opisów, które bardzo spowalniają akcję. W końcu nie doczytałam tej powieści do końca.

ObsesyjnieZaczytana | 2019-07-01

Książka "Lalka" jest nadal zmorą wielu licealistów. I choć do niedawna należałam do tego grona, to jednak muszę stwierdzić, że jest również bardzo wartościową lekturą. Zawiera w sobie mnóstwo motywów i wątków. Czytając ją, bardzo się męczyłam, jednak Bolesław Prus faktycznie wykonał dobrą robotę. Za parę lat postaram się po nią sięgnąć jeszcze raz, a kto wie, może będzie w moich ulubieńcach.

Velvet | 2019-07-01
Przeczytana: grudzień 2016

Prus wielkim pisarzem był! W polskiej literaturze chyba nie znajdę drugiego autora, którego tak bym ceniła za umiejętność portretowania bohaterów. W mistrzowski sposób ukazane zostały dylematy, rozterki i emocje postaci. Język i styl powieści pozwalają niemalże cofnąć się w czasie. I oczywiście świetnie skonstruowana i dobrze nam znana fabuła!

WiTdonWiTo | 2019-06-16
Przeczytana: 2008 rok

Kompletnie książka nie dla mnie. Chyba raczej dla wielbicielek brazylijskich telenoweli?
Więc może nie powinienem jej oceniać? No ale skoro już przez nią przebrnąłem to może jednak mam prawo? Wybaczcie mi Wy wszyscy dla których jest pasjonującą lekturą. Ale dla mnie nie jest to nic do czego chciałbym wracać. Może ta książka jest bardziej dla kobiet i zniewieściałych mężczyzn? No może nie aż tak zniewieściałych jak amatorzy „Trans-atlantyka” Gombrowicza ale jednak.

Martyna | 2019-06-13

Jakby była ciekawsza to bym dała wyższą note. Niestety w wielu momentach ta książka była po prostu nudna.

kuba1711 | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

"Człowiek jest jak ćma: na oślep rwie się do ognia, choć go boli i choć się w nim spali. Robi to jednak dopóty – dodał po namyśle – dopóki nie oprzytomnieje. I tym różni się od ćmy..."

"Lalka" to powieść, która może uchronić wielu od podobnego losu. Otworzyć człowiekowi oczy, obnażyć prawdę o kobietach. Pozwoli uniknąć sideł kokieterii. W "Lalce" znaleźć można wszystko - zwłaszcza prawdę. Prawdę, którą należy przyjąć do wiadomości nawet jeżeli jest smutna. Świat romantyków się skończył, obecnym światem rządzą inne zasady - to lekcja której należy cierpliwie wysłuchać.

Niektórych może odstraszać długość dzieła, ale naprawdę warto poświęcić swój czas czytając jedną z najlepszych polskich książek. Gwarantuję, że będzie to czas zainwestowany, a inwestycja ta zwróci się w postaci mądrości życiowej. Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy myślący człowiek i na swój sposób nauczyć się z opisanej historii jak najwięcej.

Paulina | 2019-05-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 12 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Warszawa, lata 70 XIX wieku. Do sklepu usytuowanego na Krakowskim Przedmieściu, którego współwłaścicielem jest Ignacy Rzecki, były oficer węgierski, wraca kupiec Stanisław Wokulski. Ostatnich kilka lat spędził za granicą, podobno w Bułgarii, gdzie dorobił się dość pokaźnego majątku. Zarówno jednak jego przyjaciel, towarzystwo znad piwa w jednym z lokali oraz inne osobistości ówczesnego miasta zastanawiają się nad podstawowymi pytaniami – po cóż właściwie Wokulski wyjeżdżał? Wszak miał zapewnioną posadę i względnie stabilny byt.
Jak zdobył taką ilość pieniędzy? (Pewnie w niecny sposób, pracując dla Rosjan.)
A jak już ponownie przybył, to co zamierza zrobić?
Pan Stanisław dobrze zna odpowiedź na nie wszystkie. Właściwie można byłoby ją objąć w dwóch słowach: Izabela Łęcka. Nieziemsko piękna kobieta z wyższych sfer, anioł do którego przedstawiciel mieszczaństwa nie ma żadnych podchodów... no właśnie: mieszczanin – nie, ale zasoby finansowe – już tak. Powoli zaczyna więc...

Książka czy Netflix?

Kto z nas nie spędził nigdy całego wieczoru na oglądaniu ulubionego serialu na Netflixie, niech pierwszy rzuci kamieniem. Powtarzanie „jeszcze tylko jeden odcinek”, „to tylko pół godziny” i „naprawdę nie jestem śpiący”, gdy nie możemy oderwać się od intrygi dziejącej się na ekranie, następnego ranka skutkuje mocniejszą niż zwykle kawą. A Netflix jest wprost przepełniony literackimi adaptacjami, więc zainteresuje także wielbicieli książek.

5 pytań do czytelnika – Hanna Konarowska

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Hanna Konarowska.