Zdobyć Everest

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320707323
Himalaje, wyprawa, góry,
literatura faktu
hunter

Gdyby to nie był Everest, chyba byśmy nie weszli - powiedział jeden z bohaterów największego sukcesu polskiego himalaizmu: zimowego wejścia na Mount Everest. Relacje czternastu uczestników o ich zmaganiach z Wielką Górą w straszliwym mrozie i huraganowym wietrze układają się w dramatyczną i pasjonującą całość.

źródło opisu: Iskry

źródło okładki: nakanapie.pl

Ania | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

"No i zdobyliśmy tę górę. W zimie. Zrobiliśmy to. Chociaż nikt w to nie wierzył".
Dla mnie to książka wyjątkowa, ponieważ dotyczy pierwszej polskiej zimowej wyprawy na Mont Everest w 1980 roku. Wyprawy zakończonej sukcesem.
To relacje uczestników, które najpierw zostały nagrane, a potem spisane przez Wojciecha Adamieckiego.
Opowieści poszczególnych alpinistów przeplatają się i są ułożone chronologicznie, przez co towarzyszymy uczestnikom na różnych etapach wyprawy, idąc z nimi krok w kroku.
Walka z żywiołem, czasem i ograniczeniami organizmów.
Zaznaczam, że ze względu na moją słabość do gór nie potrafię ocenić tej książki obiektywnie :)

ola | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Dobra..dokument właściwie. Spisana relacja z wywiadów z uczestnikami pierwszego zimowego wejścia na Everest.Świetnie się czyta..niechętnie odkłada..momentami wzruszająca.

Jjolka | 2011-05-19
Przeczytana: 28 kwietnia 2010

Świetna lektura nie tylko dla tych co kochają wspinanie się. Bardzo podobały mi się wielowymiarowość -spostrzeżenia różnych osób na jedna sytuację przez co jeszcze bardziej można wczuć się w przygodę, tragedię i szczęście bohaterów.

MirekC | 2015-06-08
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Świetna książka opowiadająca o pierwszej zimowej wyprawie na Mt. Everest w lutym 1980 roku. Składają się na nią wywiady z kluczowymi uczestnikami wyprawy, którzy relacjonują nie tylko swoje zmagania, ale też rozterki, refleksje nt. sensu wspinaczki w tak ciężkich warunkach. Te właśnie fragmenty, jak i duch zespołu, którego możemy poczuć w trakcie lektury, wyróżniają moim zdaniem tę książkę spośród innych o podobnej tematyce ("Na szczytach Himalajów" A. Czerwińskiej, "Góra kobiet" A. Blum, "Ucieczka na szczyt" B. McDonald)

Piotr Ćwik | 2016-04-29
Na półkach: Przeczytane, Sportowe, Góry
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Wciągająca, choć momentami akcja nieco zbyt mocno hamuje. Warto przeczytać, ale nie polecam tej książki osobom, które nie interesują się himalaizmem.

lizusisko | 2012-06-15

bardzo dobra książka można naprawde się wciągnąć i poczuć tą atmosfere :)

Małgosia | 2016-10-23
Przeczytana: 02 września 2016

Każdy kto interesuje się choć trochę himalaizmem lub po prostu kocha góry powinien tę pozycję przeczytać. Historyczny wyczyn polskich himalaistów z 1980 r., którzy jako pierwsi zdobywają Dach Świata zimą! Muszę przyznać, że czytając fragment, w którym Leszek Cichy i Krzysztof Walicki stanęli na Mount Everest sama prawie krzyknęłam z wrażenia "Yes!". Wojciech Adamiecki doskonale przekazał emocje tamtych dni.

ojojoj | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2017