Moje życie polarnika

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Mit liv som polarforsker
83-207-1377-3

Autobiograficzna książka zdobywcy Bieguna Południowego, w której opisuje swoje życie polarnika - od młodzieńczej fascynacji krainą zimna, aż do pierwszych, rewolucyjnych przelotów szybowcem nad Biegunem Północnym.

źródło okładki: http://allegro.pl/moje-zycie-polarnika-zdobycie-bi...»

książek: 2065
Renax | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Na przeczytanie tej ksiażki zdecydowałam się po wysłuchaniu 'Zdobycia Bieguna Południowego'. Polubiłam spokojny i rzeczowy ton wypowiedzi, no i oczywiście tematykę, która dla mnie - siedzącej sobie w ciepłym domu, mającej dostęp do polarów i inny osiągnięć alpinistycznego przemysłu odzieżowego 'za jednym kliknięciem', jest niesamowita i intrygująca.

W tej książce polarnik opisuje drogę do tego, co osiągnął. Mówi o wytrwałości, harcie ducha i niepoddawaniu się przeciwnościom. Amundsen opisuje swoje osiągnięcia, wymienia ludzi którzy mu w tym pomogli i tych, których w życiu polubił. Historia lotu nad Biegunem Północnym wciągnęła mnie jak przygodowy film. Pomimo rzeczowego tonu, udało się autorowi, zaciekawić sprawą przykrą i nieprzyjemną - sprawą Umberto Nobile. Autor podaje swoje argumenty, popiera je treścią depesz i zeznaniami świadków.
Sprawa mnie zaciekawiła. Otóż wyczytałam, że w rok po napisaniu książki nieszczęsny pseudo-bohater, Nobile, lecąc w podobnej wyprawie, rozbił...

MW600 | 2013-09-26

Książka napisana jest bardzo rzeczowym i chłodnym tonem, ale widać, taki już był sam Amundsen (choć sam uważał się za osobę o olbrzymim poczuciu humoru). Czytelnik nie ma co oczekiwać barwnych i dramatycznych opisów wydarzeń towarzyszących wyprawom w nieznane. Z kart książki wyłania się natomiast obraz osoby zdeterminowanej osiągnąć wielkie cele i dążącej do tego skutecznie. Aż ciężko uwierzyć, że człowiek był w stanie pokonać trudności, z którymi spotykały się ekspedycje polarne, zwłaszcza w obliczu stanu ówczesnej techniki. Z pewnością lektura może wzbudzić podziw dla jednego z największych odkrywców w historii.

mixererek | 2017-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2017

Świetne wspomnienia jednego z najlepszych polarników.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: sierpień 2010

Zwięźle, klarownie, bez barwnych opisów, ale z dużą ilością szczegółów technicznych. Bardzo przyjemne, chociaż szkoda, że taka krótka :(

Kossak | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016