Ceremonie żałobne

Wydawnictwo: Marabut
Pompes funèbres
83-85893-27-X
lgbt, powieść, francja,

Koniec II Wojny Światowej, okupowany Paryż. Jean, ukochany narratora, literackiego alter-go Geneta, ginie w walce.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=6473

Ludi | 2015-07-19
Na półkach: LGBT, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

Odnoszę wrażenie, że Jeana Geneta można albo kochać, albo nienawidzić. Niezależnie od trywialności tego stwierdzenia, kryje się w nim sporo prawdy na temat jego twórczości. Ja zaliczam się do tej pierwszej kategorii. Najtrafniejsze podsumowanie, jakie kiedykolwiek nasunęło mi się w odniesieniu do jego książek to "poezja wytarzana w gównie".
Podobnie jak "Matka Boska Kwietna", także "Ceremonie żałobne" oferują czytelnikowi długi kontakt z językiem wysokich lotów, z niełatwą w odbiorze wyobraźnią pisarza i fabułą, która każe czekać na siebie i brnąć przez zawiłości i zmiany toku rozumowania. "Ceremonie" szarpią za serce, w przenośni i nawet dosłownie, oferują górnolotne metafory uczuć za którymi idą dosadne opisy fizjologii. Wystarczy zadać sobie jednak pytanie, co czyni autentycznym żołnierza, przestępcę, złodzieja czy samotnego, żyjącego na dnie efeba - otoczka doskonałości, czy zmysłowy obraz ich życia, z każdą jego niedoskonałością. Co jest w stanie sprawić, że czytelnik wiodący...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

Dla mnie kwintesencja tego, czym jest pisarstwo Geneta: ogrom czułości, miłości i zaraz obok niego najbardziej ohydne, trywialne opisy codzienności, nurzanie się w obscenach i wszelkim plugastwie, jakby dla przypomnienia, że miłość między mężczyznami zawsze dla autora będzie czymś związanym ze światem przestępczym, z występkiem, z brudem, ze śmiercią. Spodziewałam się czegoś więcej, ale swój urok ma.

Patrycja | 2013-06-30
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Wszystkiego jest w tej książce po równo; zła, miłości, bólu, odrażających opisów. Jednak brzydota jest z boku. Miłość jaka bije się z resztą, wyłaniając się z tych stron wygrywa. Miłość tak potężna, że odczuwałam ją fizycznie, w klatce piersiowej. Czułam cierpienie.

| 2011-11-13

Sama sobie się dziwie jak mogłam przeczytać tak okropną, obrzydliwą książkę. Brrr....

CompleteUnknown | 2016-03-11
Na półkach: 2016, Przeczytane, Polonistyka