Maurycy

Wydawnictwo: Atext
Maurice
homoseksualizm, lgbt, miłość
dona

"Maurycy", powieść o podłożu autobiograficznym, rozgrywająca się w środowisku studentów, a następnie absolwentów Cambridge, powstała w roku 1914. Jednak ze względów obyczajowych pisarz nie zdecydował się opublikować jej za życia i książka ujrzała światło dzienne dopiero w roku 1971, po śmierci autora. Podobnie jak inne powieści Forstera, również i ona stała się kanwą filmu, wyreżyserowanego przez znakomitego twórcę amerykańskiego, Jamesa Ivory'ego.

Suechan | 2016-02-28
Przeczytana: 29 lutego 2016

Przed wybuchem I wojny światowej, Anglia. Maurycy nie jest typowym mężczyzną. Pod maską ważniaka skrywa wrażliwe oblicze. Wraz ze swoim przyjacielem Durhamem wiedzie sielankowe życie studenckie. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy złamują za sobą wszelkie mosty łączącej ich zażyłości. Znajomość szybko przeradza się w coś głębszego, jednakże nie ma prawa bytu, ze względu na tabu społeczne i konwenanse.

Książka w piękny, subtelny sposób obrazuje rodzące się niewinne uczucie między obydwoma głównymi bohaterami. Nie jest to typowa książka o tematyce gejowskiej; wyróżnia się na tle innych wysmakowanym pisarstwem autora i poruszającym wątkiem porzucenia przez ukochaną osobę. Nie jest to także powieść o poszukiwaniu tożsamości; bardziej powiedziałabym, że zgłębia relacje i emocje jakie towarzyszą dwóm przewodnim postaciom. Pisarz dokonał tego na zasadzie kontrastu - szczegółowego i oszczędnego w słowach opisu przeżyć.

Dopiero w drugiej połowie książki, Maurycy stara się przezwyciężyć...

Kalissa | 2013-12-23
Przeczytana: grudzień 2013

Po przeczytaniu "Pokoju z widokiem" - delikatnej i pięknej powieści o miłości Lucy i George’a, wypożyczyłam kolejną książkę E.M. Forstera pt. "Maurycy". Znowu zagłębiłam się w świat angielskiego towarzystwa, świat chłopców, a później mężczyzn i ich życia na uniwersytecie. I nagle – jakie było moje zdziwienie, kiedy Maurice zakochał się w Clivie:)! Ale przeczytałam całość i jestem zadowolona, że początkowe uprzedzenia, nie zaszkodziły mi w zapoznaniu się z interesującym tematem.

Autor w piękny sposób zderzył ze sobą dwa obrazy miłości – pierwszej platonicznej i niespełnionej oraz drugiej – zmysłowej i fizycznej. Co ciekawe, choć opis tej pierwszej miłości, jest piękniejszy, pełniejszy i bardziej delikatny, to autor nie ma wątpliwości, która z nich daje człowiekowi szczęście i spełnienie. Ukrywanie własnej natury, życie w kłamstwie i zaprzeczeniu siebie jest dla autora zbyt straszne, nawet w kontekście ceny, jaką bohaterowie być może zapłacą.

Lubiłam Maurycego, bo od początku do...

Georgiańska małomiasteczkowa Anglia i dorastający chłopak, który kocha mężczyzn. I wzruszające, i smutne, i rozpaczliwie, i tęskne, i dające nadzieję. Przy okazji, nie trąci wcale myszką.

Ensui-Szyszka | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Świeżo po lekturze czuję się rozwalona psychicznie. Zakochałam się w Durhamie tak samo jak Maurycy, dlatego decyzje tego pierwszego złamały mi serce. Niesamowite, że sytuacje i uczucia sprzed 100 lat są wciąż tak aktualne. Próbując komuś streścić powieść wyjdzie z tego kiepska telenowela, trzeba ją przeczytać i poczuć. Według mnie to świetna książka psychologiczna, nie nudzi, a dla mnie była w pełni zrozumiała mimo odrobiny niedopowiedzenia. Poświęcona "Szczęśliwszym Czasom", zastanawiam się, czy już nadeszły...

PS: Dlaczego ludzie tak święcie wierzyli, że odrobina powietrza i ruchu wyleczy człowieka z homoseksualizmu? Nawet jeżeli byli przekonani, że to choroba psychiczna, to w jaki sposób zrobienie kilku pompek miałoby ją wyleczyć?!

O-lan Wang | 2015-03-09
Przeczytana: 02 marca 2015

Cudownie napisana książka, jedna z moich ulubionych. Urzekła mnie miłość Maurycego, piękna i czysta. Przyjemnie się czyta tą książkę, mi zajęła jeden dzień. Chętnie sięgnę po inne powieści tego autora.

miharu | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Mamy tu pierwszy znany przypadek zmiany orientacji seksualnej pod wpływem grypy. :) Przyznaję, trochę się nabijam, choć książka na to nie zasługuje. Niemniej jednak to, co napisałam, jest prawdą.
Maurycy jest młodym człowiekiem, studiującym na uniwersytecie w Cambridge. Tam poznaje Clive'a, z którym nawiązuje przyjaźń; przyjaźń, która przeradza się w uczucie. Jako że rzecz dzieje się w Anglii tuż przed pierwszą wojną światową, takie związki męsko-męskie nie mają prawa bytu. Jak o wielu innych sprawach, także i o tym się nie mówi, nie myśli, udając, że takie ohydztwa nie istnieją. W tak sztywnym obyczajowo społeczeństwie, pełnym konwenansów, fałszu i udawania, chłopakom udaje się przez jakiś czas być razem. Uspokajam potencjalnych homofobów czytających moją recenzję - nie bójta się, w książce nie ma opisów "łóżkowych", więc spokojnie możecie oddać się lekturze - wasze niewinne umysły nie zostaną skażone zberezeństwami. Clive nalega bowiem od początku na platoniczny charakter ich...

Liwia | 2015-10-16

W końcu historia w której miłość do osoby tej samej płci nie jest przez jej autora rozpatrywana w kategoriach grzechu, winy i odkupienia, która nie wiąże się, przynajmniej nie dla każdej z postaci, z dożywotnim odczuwaniem wyrzutów sumienia. E.M. Forster nie moralizuje, daleki jest również od przypisywania każdemu mężczyźnie jednoznacznie określonego odbioru samego siebie oraz kładzenia nacisku wyłącznie na wątki zaspokajania kontaktu fizycznego, z pominięciem bliskości psychicznej, uczuć. To co otrzymujemy w powieści E.M. Forstera pełne jest uczuć właśnie, miłość występuje najróżniejszych formach, przejawach. Maurycy po prostu pragnie kochać i być kochanym, tyle, że nie przez kobietę, a przez drugiego mężczyznę, wbrew oczekiwaniom konserwatywnej społeczności, swej rodziny. Całości dopełnia piękny, wyrafinowany język jakim posługuje się E.M. Forster. Polecam również filmową adaptację tej książki.

Ula Wawrzynkowska | 2012-10-26
Przeczytana: 19 października 2012

uwielbiam tą epokę i jestem w stosunku do niej bezkrytyczna

Psychoza | 2013-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Początek trochę zniechęcający. Dość spora ilość słów niezrozumiałych przeze mnie. No niestety nie jestem jeszcze na studiach. Czasami łatwo zgubić takt kto, gdzie mówi. Pomyliłam Cliva z bratankiem doktora, a może nim jest? Nie jasno było powiedziane.. bynajmniej dla mnie. Ale pomijając to, wszystko inne było bardzo miłe dla oka i myśli. Ciekawe jak sobie żyją. Książka mogłaby zostać napisana bardziej szczegółowo, trochę więcej informacji o życiu bohaterów, przeszłości jak i przyszłości.

| 2011-08-16
Przeczytana: 1998 rok

Czytałam tę książkę dawno, ale była prawdziwym odkryciem i zaskoczeniem. Bardzo dobrze ją wspominam i na pewno kiedyś do niej wrócę.