Querelle z Brestu

Idea morderstwa często przywołuje wizję morza i marynarzy. Morze i marynarze nie jawią się jako wyraźny obraz, morderstwo wzbudza w nas raczej emocje, które rozbijają się o fale. Porty często bywają teatrem zbrodni i nie będziemy się tu rozwodzić nad tym faktem, którego wytłumaczenie jest całkiem proste, ale znamy wiele kronik, z których dowiadujemy się, że morderca był żeglarzem, prawdziwym czy przebranym, a jeśli przebranym, to tym bardziej zbrodnia związana jest z morzem. Człowiek zakładający kostium marynarza nie kieruje się samą ostrożnością. Jego przebranie przynależy do ceremoniału, który zawsze towarzyszy dokonywaniu zaplanowanych zbrodni.

ouLIPOgram | 2012-09-02

Dałbym 5 gwiazdek ale uważam, że "może być" jest lepszą opinią od "przeciętna". Choć temat żałosny, bo o portowych pedałach, morderstwach tychże i policjantów wykorzystujących również tychże, język dobry, ciekawy, na wysokim poziomie literackim, może głównie za sprawą tłumacza, Gregory Streatham'a.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

Mój pierwszy Genet i od razu w pełnej okazałości - ze specyficzną poetyką homoseksualnej miłości, z upodobaniem do mało złożonych relacji, do surowości i prostoty, do nurzania się w obscenach. Specyficzny, ale nadal nadający się do czytania.

Agnieszka | 2015-03-04
arizona436 | 2014-11-18