Kalevala
black_hole

źródło okładki: http://xarchiwum.pl/kalevala-przeklad-jozef-ozga-m...»

Isadora | 2010-10-22
Na półkach: Liryka, Przeczytane

Kalevala to fiński epos narodowy - nawet się nie zastanawiamy nad brzmieniem tych słów,uznajemy,że tak po prostu jest,podobnie jak "Mickiewicz wielkim poetą był".
Co to jednak znaczy? I właściwie o czym opowiada Kalevala? Dlaczego jest taka ważna dla Finów?
Najogólniej, dzieło przedstawia życie i walkę ze sobą dwóch wrogich plemion o Sampo - magiczny młynek szczęścia.
Pierwsze to lud Kalevy, którego bohaterem jest Vainamoinen, trochę demiurg, trochę szaman.
Drugie to lud Pohjoli (Północy, krainy dna), którym rządzi zła i chciwa władczyni, Louhi.
W historie zmagań wplecione są opisy przyrody, obrzędowości, wierzeń ,czarów,zaklęć i życia codziennego Finów.
Epos podzielić można na dwie części. Pierwsza to cykl runicznych
pieśni o stworzeniu świata, drugie opowiadają już o jego
urządzaniu - poznajemy czyny i koleje losów ludowych bohaterów.

Kalevala jest zapisem wszystkiego tego,co stanowi o tożsamości narodowej Finów,tego,co ich określa,co jest ich pradawnym dziedzictwem,z czego...

Natalia | 2014-02-20

Nie jestem Finką. Nigdy nie byłam nawet w Finlandii. Kalevala jednak "wciąż chodzi za mną upartym cieniem...". Pierwszy raz przeczytałam ją w wieku 12 lat i do tej pory wracam i wracam... Polecam!

Never | 2013-02-02
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Kurczę, strasznie chciałam mieć tą książkę i wreszcie dopadłam w antykwariacie konrada11 za niebotyczną sumkę ponad 100 złotych. Nie żałuję. Po pierwsze gdy to czytam czuję, że to jest to, co mi w duszy gra, a poza tym to dla mnie nowa przygoda. Ogólnie pełna jest uniwersalnego sensu, niesamowitych opisów przemian przyrody, takiej prostoty i głębi zarazem. Na razie jestem w piątym runie, ale dzielnie brnę dalej i nie żałuję :3

ledzwarta | 2016-01-17

Fińska epopeja narodowa w formie eposu runicznego. To chyba najdziwniejsza rzecz, jaką przeczytałam w życiu, ale nie żałuję ani sekundy spędzonej nad tą książką.

Nie wiem tylko, czy byłabym gotowa na "Kalevalę 2". Raczej nie. Chyba zachwyt pierwszego kontaktu jest nie do powtórzenia.

nina19 | 2016-02-24

Jedna z książek czytanych w dzieciństwie. Zapada w pamięć, bo jest tak różna od baśni i podań polskich.

Michał Kulik | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Sięgnąłem po "Kalevalę", gdyż ponoć Tolkien, pisząc "Silmarillion", inspirował się tą książką. Nie spodziewałem się jednak, że będzie to aż tak widoczne. Pomimo, że "Kalevala" pisana jest wierszem, podobieństwo stylów na początku jest spore. Niektóre fragmenty są również podobne treściowo.
Runa są dość różnorodne, jedna są pisane lepiej, inne gorzej, ale nawet te gorsze tworzą bardzo fajny klimat, taki prawdziwy eposowy. Czyta się bardzo przyjemnie, chociaż zadziwia, jak bardzo mało akcji było na przestrzeni siedmiuset stron.

książek: 1901
Efemeryda | 2017-09-29
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2017

Fiński epos narodowy, przeczytany w okresie zainteresowania innymi kulturami. Każdy chyba przechodzi przez taki etap w życiu. Czytało się lekko, było ciekawie.

iaintnogood | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Ku mojemu zaskoczeniu, czyta się nadzwyczaj łatwo i bardzo przyjemnie.
Pozycja, do której z pewnością powrócę.

Bandziorno | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Na pierwszy rzut oka można przestraszyć się objętości książki, ale ze względu na to, że jest pisana wierszem czyta się dość szybko. Poza tym, że szybko, to nawet dość lekko, jak na ten ciężar gatunkowy - trochę jak "Władcę Pierścieni". Na plus przemawiają barwne opisy przyrody i obyczajów w tytułowej Kalevali, jak również wyraziści bohaterowie.

pan_nilsson | 2015-03-02

Absolutnie jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek czytałem.
[Czytałem przekład Ozgi Michalskiego].