Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
83-7066-181-5
Urban, Jajakobyły, Gadzinowski
typ
papier
buaszey
6,27 (33 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Wywiad biograficzny z Jerzym Urbanem, byłym rzecznikiem rządu PRL w latach 1981-1989 oraz redaktorem naczelnym tygodnika "NIE", przeprowadzony przez Przemysława Ćwiklińskiego i Piotra Gadzinowskiego.

źródło okładki: http://media200.8p.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
m_ght97 | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Nie każdemu podoba się retoryka pana Urbana w mediach, ale dla mnie jednak jego postać niepowtarzalna i godna uwagi. Nie wszyscy posiadają dla niego choć minimum szacunku czy chociaż szczyptę sentymentu, lecz ta książka okaże się dla wielu kopalnią wiedzy na temat procesu transformacji i może odmiennego sposobu postrzegania świata i różnych faktów. Ktoś okaże się być skłonnym, by dopatrzeć się niedomówień, przekłamań, jednak myślę, że tak popatrzą na to osoby, które nie cierpią autora. Wszystko jest napisane z pewna doza empatii i kurtuazji, ciekawie. A niektóre fragmenty zawsze można opuścić, jeśli okażą się nieinteresujące. Lecz można przeczytać te książkę. Nikt nikomu nie nakaże, nikt nikomu nie zabroni.
Mam mniej lat niż ci, którzy żyli wtedy, kiedy mogli realnie wiedzieć, co dzieje na świecie. Ja bylem wówczas dopiero w planach. Z tego wywiadu-rzeki dowiedziałem się teraz o wielu anegdotach i ciekawostkach. A o nich dowiedzą się wszyscy, kiedy sięgną po "Spowiedź życia...

Bartek | 2015-05-19

Urban był blisko władzy w latach, gdy Polska Ludowa zmierzała do końca swego istnienia. Jest wartościowym źródłem wiedzy o tym okresie. Z tego co mówi jasno wynika, że Polskę Ludową rozmontował "nurt reformatorski" w PZPR, a nie opozycja. Według Urbana opozycja robiąc zadymy wzmacniała "beton" i odwlekała transformację. "Nurt reformatorski" potrzebował opozycji do obalenia Polski Ludowej i podzielił się z nią władzą przy okrągłym stole. Jakże to?! To nie naród, solidarność i papież-Polak obalili komunę?! Nie. To tylko mit założycielski IIIRP. Prawda jest taka, że Polskę Ludową rozmontowali "towarzysze". To oni sukcesywnie dryfowali w kierunku kontrrewolucji i restauracji kapitalizmu. Urban był po stronie tego kontrrewolucyjnego nurtu w PZPR, chociaż sam nie należał do partii.

Patryk | 2013-11-06
Przeczytana: 2012 rok

Książka ciekawa. Jestem ciekawy czy Urban przedstawił swoją historię szczerze czy za niektórymi niewygodnymi lub wstydliwymi faktami nie ukrył jeszcze mniej wygodnych. W każdym razie spowiedź sprawia wrażenie dosyć szczerej, chociaż w niektórych miejscach miałem wątpliwości. Moim zdaniem książkę warto przeczytać, nawet jeżeli o Ubranie ma się bardzo negatywną opinie.

Mateusz | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Bardzo specyficzna biografia, podobnie jak osoba Urbana. Nigdy nie trawiłem tej osoby ale wywiad z nią czyta się całkiem nieźle. Dla młodszych czytelników (wychowanych w latach 90.) może być to ciężka pozycja ze względu na ciągłe odniesienia do osób i sytuacji o których nie dowiedzą się ze szkolnych podręczników.

uszas | 2013-09-23

Jedna z lepszych autobiografii jakie czytałam, a wierzcie trochę ich przewinęło się przez moje palce...

Mahdi | 2013-03-04

Jerzy Urban jest - moim zdaniem - postacią odstręczającą. Jego "pisarstwo" jest odstręczające. Największy oportunista XX wieku w Polsce; farbowany lisek, który z rzecznika rządu przemienił się w kapitalistę pełną gębą. Jeśli ktoś lubi na wpół wulgarny, na wpół sensacyjny, felietenowy styl Urbana - będzie zachwycony tą książeczką. Ja - jako komunista (ale taki prawdziwy, z krwi i kości) - wstydzę się, że ktoś taki jak Urban kojarzy się wszystkim z tzw. "komuną".

Joanna | 2015-02-13

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   trzepałeś DYWANY
  •   widziałaś NOS
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   pojawił się POCIĄG KOLEJOWY
  •   widziałeś dzikie ZWIERZĘTA
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica