Okładka książki Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana

Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Polska Oficyna Wydawnicza "BGW"
83-7066-181-5
Urban, Jajakobyły, Gadzinowski
typ
papier
buaszey
6.15 (26 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Wywiad biograficzny z Jerzym Urbanem, byłym rzecznikiem rządu PRL w latach 1981-1989 oraz redaktorem naczelnym tygodnika "NIE", przeprowadzony przez Przemysława Ćwiklińskiego i Piotra Gadzinowskiego.

źródło okładki: http://media200.8p.pl/

Opinie czytelników
m_ght97 | 2014-08-25
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Nie każdemu podoba się retoryka pana Urbana w mediach, ale dla mnie jednak jego postać niepowtarzalna i godna uwagi. Nie wszyscy posiadają dla niego choć minimum szacunku czy chociaż szczyptę sentymentu, lecz ta książka okaże się dla wielu kopalnią wiedzy na temat procesu transformacji i może odmiennego sposobu postrzegania świata i różnych faktów. Ktoś okaże się być skłonnym, by dopatrzeć się niedomówień, przekłamań, jednak myślę, że tak popatrzą na to osoby, które nie cierpią autora. Wszystko jest napisane z pewna doza empatii i kurtuazji, ciekawie. A niektóre fragmenty zawsze można opuścić, jeśli okażą się nieinteresujące. Lecz można przeczytać te książkę. Nikt nikomu nie nakaże, nikt nikomu nie zabroni.
Mam mniej lat niż ci, którzy żyli wtedy, kiedy mogli realnie wiedzieć, co dzieje na świecie. Ja bylem wówczas dopiero w planach. Z tego wywiadu-rzeki dowiedziałem się teraz o wielu anegdotach i ciekawostkach. A o nich dowiedzą się wszyscy, kiedy sięgną po "Spowiedź życia Jerze...

Patryk | 2013-11-06
Przeczytana: 2012 rok

Książka ciekawa. Jestem ciekawy czy Urban przedstawił swoją historię szczerze czy za niektórymi niewygodnymi lub wstydliwymi faktami nie ukrył jeszcze mniej wygodnych. W każdym razie spowiedź sprawia wrażenie dosyć szczerej, chociaż w niektórych miejscach miałem wątpliwości. Moim zdaniem książkę warto przeczytać, nawet jeżeli o Ubranie ma się bardzo negatywną opinie.

uszas | 2013-09-23

Jedna z lepszych autobiografii jakie czytałam, a wierzcie trochę ich przewinęło się przez moje palce...

Mahdi | 2013-03-04

Jerzy Urban jest - moim zdaniem - postacią odstręczającą. Jego "pisarstwo" jest odstręczające. Największy oportunista XX wieku w Polsce; farbowany lisek, który z rzecznika rządu przemienił się w kapitalistę pełną gębą. Jeśli ktoś lubi na wpół wulgarny, na wpół sensacyjny, felietenowy styl Urbana - będzie zachwycony tą książeczką. Ja - jako komunista (ale taki prawdziwy, z krwi i kości) - wstydzę się, że ktoś taki jak Urban kojarzy się wszystkim z tzw. "komuną".

Mateusz | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Bardzo specyficzna biografia, podobnie jak osoba Urbana. Nigdy nie trawiłem tej osoby ale wywiad z nią czyta się całkiem nieźle. Dla młodszych czytelników (wychowanych w latach 90.) może być to ciężka pozycja ze względu na ciągłe odniesienia do osób i sytuacji o których nie dowiedzą się ze szkolnych podręczników.

Iwa | 2014-07-08

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica