Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana

Książka jest przypisana do serii/cyklu "I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Urban, Jajakobyły, Gadzinowski
buaszey

Wywiad biograficzny z Jerzym Urbanem przeprowadzony przez Przemysława Ćwiklińskiego i Piotra Gadzinowskiego.

źródło opisu: Opis autorski

• Bohaterowie są zmęczeni
  • Pułapka
  • Tylko ty
  • Pani Noc
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej

6,82 (28 ocen i opinii)
Pani Noc
Cassandra Clare

8,61 (326 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
m_ght97 | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Nie każdemu podoba się retoryka pana Urbana w mediach, ale dla mnie jednak jego postać niepowtarzalna i godna uwagi. Nie wszyscy posiadają dla niego choć minimum szacunku czy chociaż szczyptę sentymentu, lecz ta książka okaże się dla wielu kopalnią wiedzy na temat procesu transformacji i może odmiennego sposobu postrzegania świata i różnych faktów. Ktoś okaże się być skłonnym, by dopatrzeć się niedomówień, przekłamań, jednak myślę, że tak popatrzą na to osoby, które nie cierpią autora. Wszystko jest napisane z pewna doza empatii i kurtuazji, ciekawie. A niektóre fragmenty zawsze można opuścić, jeśli okażą się nieinteresujące. Lecz można przeczytać te książkę. Nikt nikomu nie nakaże, nikt nikomu nie zabroni.
Mam mniej lat niż ci, którzy żyli wtedy, kiedy mogli realnie wiedzieć, co dzieje na świecie. Ja bylem wówczas dopiero w planach. Z tego wywiadu-rzeki dowiedziałem się teraz o wielu anegdotach i ciekawostkach. A o nich dowiedzą się wszyscy, kiedy sięgną po "Spowiedź życia...

Bartek | 2015-05-19

Urban był blisko władzy w latach, gdy Polska Ludowa zmierzała do końca swego istnienia. Jest wartościowym źródłem wiedzy o tym okresie. Z tego co mówi jasno wynika, że Polskę Ludową rozmontował "nurt reformatorski" w PZPR, a nie opozycja. Według Urbana opozycja robiąc zadymy wzmacniała "beton" i odwlekała transformację. "Nurt reformatorski" potrzebował opozycji do obalenia Polski Ludowej i podzielił się z nią władzą przy okrągłym stole. Jakże to?! To nie naród, solidarność i papież-Polak obalili komunę?! Nie. To tylko mit założycielski IIIRP. Prawda jest taka, że Polskę Ludową rozmontowali "towarzysze". To oni sukcesywnie dryfowali w kierunku kontrrewolucji i restauracji kapitalizmu. Urban był po stronie tego kontrrewolucyjnego nurtu w PZPR, chociaż sam nie należał do partii.

Patryk | 2013-11-06
Przeczytana: 2012 rok

Książka ciekawa. Jestem ciekawy czy Urban przedstawił swoją historię szczerze czy za niektórymi niewygodnymi lub wstydliwymi faktami nie ukrył jeszcze mniej wygodnych. W każdym razie spowiedź sprawia wrażenie dosyć szczerej, chociaż w niektórych miejscach miałem wątpliwości. Moim zdaniem książkę warto przeczytać, nawet jeżeli o Ubranie ma się bardzo negatywną opinie.

Mateusz | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Bardzo specyficzna biografia, podobnie jak osoba Urbana. Nigdy nie trawiłem tej osoby ale wywiad z nią czyta się całkiem nieźle. Dla młodszych czytelników (wychowanych w latach 90.) może być to ciężka pozycja ze względu na ciągłe odniesienia do osób i sytuacji o których nie dowiedzą się ze szkolnych podręczników.

uszas | 2013-09-23

Jedna z lepszych autobiografii jakie czytałam, a wierzcie trochę ich przewinęło się przez moje palce...

Mahdi | 2013-03-04

Jerzy Urban jest - moim zdaniem - postacią odstręczającą. Jego "pisarstwo" jest odstręczające. Największy oportunista XX wieku w Polsce; farbowany lisek, który z rzecznika rządu przemienił się w kapitalistę pełną gębą. Jeśli ktoś lubi na wpół wulgarny, na wpół sensacyjny, felietenowy styl Urbana - będzie zachwycony tą książeczką. Ja - jako komunista (ale taki prawdziwy, z krwi i kości) - wstydzę się, że ktoś taki jak Urban kojarzy się wszystkim z tzw. "komuną".

Rozmieniony | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016