Siedmiu wspaniałych

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
PZPR, sekretarz,
historia
Niedam

Profesor Jerzy Eisler, wybitny znawca tamtego okresu, próbuje ustalić, w jakim stopniu doświadczenia życiowe i cechy charakteru liderów PZPR wpływały na sposób sprawowania władzy, pokazuje, jak zmieniały się ich relacje z kolejnymi gospodarzami Kremla. Propaganda każdego z nich przedstawiała jako „wspaniałego”. Dziś to określenia trzeba traktować tylko z ironią. Jak pisze autor we wstępie: W początku lat sześćdziesiątych XX w. wielkim powodzeniem w kinach w Polsce cieszył się klasyczny western Johna Sturgesa Siedmiu wspaniałych. Tytułowi bohaterowie, a przynajmniej niektórzy z nich, nie byli jednak tak wspaniali, jak można sądzić w pierwszej chwili. Widzowie niewiele dowiadywali się o ich przeszłości, ale nawet to, co zostało przekazane, pozwalało się zorientować, że chodziło o zawodowych rewolwerowców z mocno pogmatwanymi życiorysami, którym zdarzało się m.in. zabijanie dla pieniędzy ludzi – nie wiadomo, czy wyłącznie tych złych. Pierwsza część tytułu niniejszej książki stanowi świadome zapożyczenie z tytułu głośnego westernu, gdyż jej bohaterowie są również niejednoznaczni, chociaż w zupełnie inny sposób niż bohaterowie filmu Sturgesa. Przynajmniej niektórzy pierwsi sekretarze Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdy znajdowali się na szczytach władzy, nierzadko byli w środkach masowego przekazu ukazywani jako ludzie zupełnie wyjątkowi, niezwykli, nieprzeciętni – po prostu wspaniali. Po latach w oczach historyków ich obraz stał się jednak znacznie bardziej skomplikowany i złożony. Zresztą w ogóle chyba mało kto – co nie dziwi – chciałby ich obecnie nazywać pozytywnie wartościującym przymiotnikiem „wspaniali”. Wszelako ze względu na rolę, jaką każdy z nich odgrywał w najnowszej historii Polski, nie znaczy to, że nie zasługują na przypomnienie. W ciągu ponad czterdziestu jeden lat istnienia PZPR na jej czele stali kolejno Bolesław Bierut, Edward Ochab, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Stanisław Kania, Wojciech Jaruzelski i Mieczysław Rakowski. Wszyscy oni – może z wyjątkiem ostatniego – byli nie tylko szefami partii, lecz także zachowywali się, i tak też ich traktowano, jakby byli przywódcami państwa.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,102,1

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,102,1

almos | 2014-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Znany historyk napisał popularną książkę przedstawiającą biografie siedmiu I Sekretarzy KC PZPR. Mimo pokaźnej objętości czyta się to bardzo dobrze, Eisler pisze lekko i wartko, co nie jest regułą wśród polskich historyków. Z pewnością książką stanowi solidne źródło wiedzy o historii politycznej PRLu i dobrą podstawę do dalszych studiów i lektur.

Z drugiej strony książka jest próbą wypełnienia dotkliwej luki w biografistyce, dość powiedzieć, że do dziś nie doczekaliśmy się biografii Bieruta czy Gomułki, dostępne biografie Gierka mają charakter hagiograficzny (Rolicki), lub dziennikarski (Gajdziński) zaś jedyna biografia Jaruzelskiego (Kowalski), jak sam autor pisze, jest pamfletem.

Dostajemy świetnie zarysowane portrety sekretarzy: począwszy od Bieruta – ślepego wykonawcy poleceń Stalina, potem mamy Ochaba który w październiku 1956 postawił się Sowietom i wywindował Gomułkę do władzy.

Może najciekawszy jest rozdział o Gomułce, który w chwale przyszedł do władzy w 1956r.: „W...

wabag | 2015-03-05
Na półkach: Przeczytane, Historia, Polityka
Przeczytana: 09 października 2014

Autor, wybitny historyk, zaczerpnął tytuł ze słynnego westernu o siedmiu wspaniałych rewolwerowcach. Czy siedmiu I Sekretarzy KC PZPR miało jednak w sobie choć odrobinę tego czym odznaczali się sprawiedliwi i walczący przeciw złu i nieprawości bohaterowie filmu?

Poznając biografie Bieruta, Ochaba, Gomułki, Gierka, Kani, Jaruzelskiego widzimy elementy wspólne. Mianowicie dążenie do władzy i konsekwencja w tym, aby tę władzę uzyskać. Po drodze nie cofali się przed niczym. Ponadto łączył ich lęk przed reakcją Wielkiego Brata zza wschodu na jakiekolwiek próby samodzielnego działania.

Są też elementy dzielące sekretarzy. Bo czy Jaruzelski wychowany w ziemiańskiej rodzinie szlacheckiej miałby o czym podyskutować z Bierutem czy Gomułką, którzy byli samoukami pozbawionymi choćby elementarnego wykształcenia. Praca Elsnera przytacza na ten temat kilka anegdot, z których najbardziej pyszna jest ta dotycząca pytania czym różni się Gomułka od pociągu pospiesznego. Otóż, prawidłowa odpowiedź...

Mariusz | 2017-08-03
Na półkach: Komunizm, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Książka bardzo potrzebna, porządkująca wiedzę o PRL, dająca dobre wyjście do dalszych rozważań dotyczących najważniejszych swego czasu ludzi w Polsce. Autor znakomicie pokazuje jak bardzo niejednoznaczne były to postacie (oprócz Bieruta) przy czym nie relatywizuje ich win. Bardzo dużo dowiedziałem się o Rakowskim o którym, jak się okazuje, niewiele wiedziałem. Dla osób zainteresowanych nie tak odległą historią Polski lektura obowiązkowa.

Wyjątkowo ciekawy zbiór życiorysów pierwszych sekretarzy PZPR. Oceny prezentowane przez Autora są niejednoznaczne; przedstawia on minusy i plusy większości pierwszych sekretarzy (jak sam pisze, ciężko było by o jakieś plusy Bolesławia Bieruta...). Nie stara się "na siłę" ani potępiać, ani zachwalać "Siedmiu Wspaniałych", lecz na podstawie posiadanej wiedzy i znanych źródeł sformułować obiektywną opinię o poszczególnych bohaterach książki.

Wydaje mi się, że największym minusem książki jest brak - poza portretami bohaterów publikacji - większej ilości zdjęć, jakie mogłyby zostać zamieszczone w książce. Ponad 520 stron drobnego tekstu głównego potrafi wymęczyć.

Polecam.

Jul | 2018-09-01
Przeczytana: 2018 rok

Obszerne i porównawcze studium siedmiu pierwszych sekretarzy PZPR w PRL. Wartościowe i dla znawców historii PRL, jak i osób, które chciałyby przyswoić sobie podstawy wiedzy o Polsce Ludowej. Eisler zajmuje raczej wypośrodkowane stanowisko w sporach o PRL, nie ma zatem w książce czasami męczących porównań z bieżącą historią polityczną. Ciekawe są niektóre sprzeczności w życiorysach dygnitarzy PRL - np. Jaruzelski miał pochodzenie szlacheckie i ukończył katolickie gimnazjum marianów, Bierut posiadał kilka kilka kochanek,a w okresie okupacji niemieckiej pracował dla hitlerowców jako urzędnik w Mińsku. Gomułka był więziony za odchylenie "prawicowo-nacjonalistyczne" przez stalinowców, a Gierek swobodnie mówił po francusku, chociaż najbardziej inteligencki z tej siódemki był Rakowski, skądinąd źle wspominany przez "Solidarność". Eisler trochę nieproporcjonalnie dużo miejsca przeznacza na zapomnianych I sekretarzy - Ochaba, Kanię i właśnie Rakowskiego, wszyscy byli krótko na tym...

Konkwistador_druku | 2015-01-17

Beczka miodu z łyżką dziegciu: zabawno-straszna paleta procesów dziejowych, osobowości, anegdot, obrazująca mechanizmy władzy w państwie totalitarnym (i nie tylko), karuzela stanowisk i tajna walka frakcji - to wszystko w życiorysach ludzi, którzy w wolnej Polsce byliby w najlepszym przypadku szefami wioskowych kółek rolniczych, a nie władcami państwa. Ale za twierdzenie Autora, że nie jest wiadome, czy w 1981 Sowieci weszliby do Polski - gwiazdka w dół. Bo wiadomo, że w 1981 by nie weszli, a Jaruzelski sam ich prosił o pomoc. Co innego grudzień 1980, gdzie decyzja Kremla nie była jednoznaczna, ale w 1981? Eisler pobłaża generałowi Wojciechowi J., może dlatego, że dyktator żył jeszcze podczas pisania książki?

CUD-NATURY | 2019-02-25

O sekretarzach PZPR wiedziałam, że byli, po jakich wydarzeniach odchodzili i kto po nich następował. Coś tam się wiedziało. Po książce wiem, że nic nie wiedziałam. Autor stara być neutralny, nie osądzać, przedstawić jako ludzi z krwi i kości. Plusem są przypisy, które są na tej samej stronie co fakty, których dotyczą i nie trzeba po nie "lecieć" na koniec książki.

Wito | 2017-01-03

Cieszę się, że temat pocztu I sekretarzy PZPR doczekał się wreszcie syntetycznego opracowania. Niby każdemu się wydaje, że coś o władcach PRL wie, ale tu dopiero doczekałem się pogłębienia tematu. Książka ma wszystko, co powinna mieć dobra praca historyczna - bogactwo przedstawionych faktów, solidna prezentacja tła. Wszystko podane w przyjaznej dla czytelnika formie.

Jan | 2015-06-09

Tak naprawdę wiemy że niewiele wiemy o postaciach władców PRL.Bardzo dobre pióro profesora Eislera stara się rozproszyć choć trochę ten cień i mrok.Miejmy nadzieje że to początek serii pogłębionych opracowań Pana Profesora.Profesor Eisler to jedyny znany mi historiopisarz bez ideologicznych przegięć.

LeonLumpski | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Bardzo ciekawa dla osób zainteresowanych historią Polski ostatnich kilkudziesięciu lat, opowiedziana z perspektywy życiorysów I sekretarzy PZPR.