Cytat
Piotr Gadzinowski
- Myśmy prawie w ogóle nie modernizowali przemysłu ani weń inwestowali, bo cały majątek narodowy w latach 80. szedł na spożycie, żeby temu rozwścieczonemu narodowi zapchać gębę. Początkowo szedł na spożycie, bo była "Solidarność" żądała i strajkowała; potem wszystko szło na spożycie, bo był stan wojenny i trzeba było pozyskać społeczeństwo, by to zniosło itd. itp.
Ale Balcerowicz jest winien temu, że z zastanej sytuacji zestarzenia się polskiego przemysłu wyciągnął skrajne wnioski: "A niech to wszystko zginie, skoro jest niewydajne i niekonkurencyjne". Myśmy chcieli część zlikwidować, a w zamian pozostałą część zmodernizować po to, żeby ochronić produkcję. Zachować status Polski jako państwa przemysłowego, uchronić dochód narodowy, a więc i poziom życia przed drastycznym obniżeniem.
Przy ustawicznym spadku produkcji poziom życia będzie się nadal obniżał, a import zmniejszał się, bo nie będzie za co kupować. Polska ulegnie trwałej degradacji ekonomicznej, niezależnie od tego, jaka będzie polityka monetarna.
Piotr Gadzinowski (z książki Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana)
dodał: Bartek
Czytelnicy którzy lubią ten cytat

Cytaty autora, Piotr Gadzinowski (10)
Zobacz wszystkie
Jak mogę dodać nowy cytat?
Znajdź autora lub książkę, następnie w sekcji "cytaty" kliknij link Dodaj cytat.
Popularne tagi cytatów
więcej
zgłoś błąd zgłoś błąd