Maksymilian Robespierre

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cykl Biograficzny Ossolineum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-03084-5
historia, rewolucja, francja
historia
Paulina

Biografia Maksymiliana Robespierre'a (Maximilien Marie Isidore de Robespierre), jednego z z czołowych przywódców rewolucji francuskiej.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=23809

Artur Schodziński | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 października 2014

Zarywam noc. W jakim celu? By być świadkiem egzekucji syna rewolucji. No cóż! Zdarza się. Ale dobrze wiemy, kto mieczem ( a właściwie gilotyną) wojuje …
Po raz kolej przekonałem się, że na Baszkiewiczu można polegać. W sposób bardzo dokładny przedstawia Robespierre’a. Okazuję się, że biografia polityczna może być interesująca. Autor bardzo obiektywnie opisuje bohatera, nie feruje wyroków. Bardzo wnikliwie analizuję to co zostało już o Robespierre napisane, bardzo często kwestionując opinie innych biografów. Nie zostaje mi nic innego jak polecić lekturę tej książki, a ja sięgam po biografię Dantona.

LepNaKsiążki | 2016-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Biografia koncentruje się na kilkuletnim okresie życia Maksymiliana Robespierre'a, w którym to los jego splótł się nierozerwalnie z dziejami Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jan Baszkiewicz z wielkim pietyzmem rysuje przed czytelnikiem historyczny plan zdarzeń Rewolucji; zarówno jej szeroki, międzynarodowy kontekst, jak i pełne niuansów polityczne spory frakcji i skłóconych ze sobą stronnictw, reprezentujących różne grupy interesów. Dużym ułatwieniem dla zrozumienia istoty tych konfliktów wraz z ich skomplikowaną strukturą powiązań i wpływów, było zwrócenie uwagi przez autora na ich klasowy charakter.
Baszkiewicz, wykazując się niezwykłą erudycją oraz intelektualną odwagą nie stara się upraszczać postaci Robespierre'a, nie próbuje wcisnąć jej w ciasny garnitur ideologicznych przesądów i osobistych uprzedzeń, co często zdarzało się zarówno historykom jak i artystom (vide: film "Danton"). Biografia Robespierre'a jego pióra, to nie portret bladego ze złości fanatyka i głodnego krwi...

Odnoszę wrażenie, że książki Baszkiewicza nie można w pełni nazwać biografią Robespierre'a. Moim zdaniem jest to bardziej zarys wydarzeń rewolucyjnych w Paryżu w latach 1789-94 ze szczególnym uwzględnieniem Robespierre'a. Czyż bowiem można za biografię sensu stricto uznać książkę, która pierwsze trzydzieści lat życia ujmuje na zaledwie siedmiu (sic!) stronach? Tyle tytułem klasyfikacji książki pod względem „gatunkowym”. Jak się ma poziom merytoryczny? Baszkiewicz w swoim stylu bardzo lekko prowadzi narrację ożywia ją chętnie krótkimi wypowiedziami bohaterów. W przeciwieństwie do wielu książek o dziejach Francji, nie przeładowuje jednak w tej pracy tekstu masą bon mots, które może Francuza napawają dumą, ale we wszystkich innych krajach wywołują przede wszystkim znużenie.

Co może natomiast budzić wątpliwości? Oczywiście, jak to u Baszkiewicza, przyjęcie marksistowskiej perspektywy, cytowanie Marksa, Engelsa et consortes oraz szczególnie już wyraźne przejście do porządku dziennego...

Krzysztof_g | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, Historia

Ktoś, kogo interesuje historia Francji powinien znać nie tylko nazwiska marszałków Napoleona, ale również nazwisko Jana Baszkiewicza. Książka jest biografią polityczną więc jak ktoś szuka pikantnych historyjek z życia prywatnego, to raczej ich tu nie znajdzie, chyba, że gilotynowanie jest pikantnym epizodem w czyimś życiorysie ;) W każdym razie polecam wszystkim, którzy lubią poważne książki historyczne z dużą ilością szczegółów. Acha, jak już to przeczytacie, to weźcie się za Dantona (też Baszkiewicza) - zobaczycie Rewolucję z dwóch różnych perspektyw.

...w 1791 roku wyprzęgałem i ciągnąłem powóz Robespierra żeby wraz z ludem Paryża mu podziękować. W 1794 wraz z posłami Konwencji Narodowej wydałem nakaz aresztowania dla tego krwawego tyrana.
Fantastyczna biografia którą śledzi się z wypiekami na twarzy do końca. A potem można już z ulgą odetchnąć, że krwawy tyran już nie żyje :).

Watcher | 2017-03-07
Joanna_Kulik | 2017-01-11