Bar na końcu światła

Wydawnictwo: Skrzat
Jula

"W zachowaniu Łazarza, córki Jaira i młodzieńca z Nain, Kuzak znajdował potwierdzenie, że stan psychiczny, w jakim się znalazł, wychodząc nieoczekiwanie z więzienia po czterech latach odbywania kary, nie jest czymś wyjątkowym. Skazany na dwadzieścia pięć lat (art. 148 par.1; morderstwo z premedytacją) miał pewność, że nie odsiedzi całego wyroku. Przed użyciem kawałka ostrza żyletki, ukrytego przemyślnie w okładce Biblii, z którą przewozili go do więzień w kilku miastach, ratowała Antoniego świadomość, że w każdej chwili (choć tylko noc wchodziła w rachubę) może nieodwołalnie odejść, że dzięki żyletce jest panem swojej niewoli, bo sam decyduje o jej końcu. Odkładał decyzję na jutro, na jutro. Lecz wiedział, że to jutro nastąpi dużo wcześniej nim upłynie dwadzieścia pięć lat. Antoni Kuzak, nieoczekiwanie zwolniony z więzienia, też należał do wskrzeszonych i też nie okazywał z tego powodu radości".
Wielowątkowa powieść R. Sadaja o polskiej codzienności, walce szarego człowieka z korupcją i politycznymi układami, o mafijnych porachunkach z żydowskim złotem w tle. Zdystansowana, trzeźwa, miejscami bardzo gorzka ocena współczesnych Polaków.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: jw.

Alicja | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 lutego 2013

Ciekawa historia, osadzona w realiach ostatnich lat. świetna konstrukcja, ciekawe zakończenie. Super.

magdullla | 2011-10-30
Przeczytana: 29 października 2011

Wciągająca lektura. Książka osadzona we współczesności, celnie odwołuje się do aktualnych realiów społecznych i politycznych (bracia Bliźniacy BB, minister Łopatka, IV RP). W tle pieniądze, sława, układy, ale i zło, chęć zemsty i zaskakujące zbiegi okoliczności.

Inka | 2016-03-31
Przeczytana: 2014 rok