Przypadki Marka M

Wydawnictwo: Skrzat
życiowe wybory, strach
Jula

Rzecz o młodym człowieku, który się wszystkiego bał, aż przykleił do fotela tramwajowego znanego polityka i od tego czasu bał się z coraz większą odwagą; i o jego ojcu, pisarzu, który także się wszystkiego bał, na przykład, że żona zniszczy mu plantację cytrusów, którą sobie założył na parapecie okna, bał się nawet tego, że zostanie sławnym pisarzem. Czyli rzecz o strachu". Tak pisze o nowej powieści autor. Można dodać, że jest to rzecz o strachu, którego doświadcza każdy z nas, z którego wynikają nasze życiowe wybory i to, jakimi ludźmi jesteśmy.

źródło opisu: Internet

źródło okładki: jw.

Joanna | 2017-03-18

Ilość stron: 309
To druga książka tego autora jaką przeczytałam. Pierwsza to „Terapia Pauliny P”, która była nudna, zabawna tylko momentami. Do lektury tej zachęcił mnie opis na okładce oraz okazyjna cena – ok 3- 4 zł. Nie skreślam też pisarzy po jednym nieudanym dziele.
„Przypadki Marka M” są momentami mało interesujące , ale są dobrą lekturą. Główny bohater opisuje swoje różne wspomnienia i czasy teraźniejsze. Są cztery części.
Wątek z przyklejeniem znanego polityka do krzesła w tramwaju zaciekawia od początku do zaskakującego końca. Jak przebiega? Czy sprawa kto przykleił i potem zrobił napis na rusztowaniu zamieszczonym na kamienicy się wyda? Przeczytacie sami.
Dzieło jest bardzo zabawne i polecam te sceny każdemu.

Ciekawe cytaty:

„Rzece czasu najbliżsi są ci, którzy wypadki za burtę” (str 5)
„Jak człowiek idzie w nocy pustą ulicą i myśli, że zaraz go ktoś napadnie. To właśnie nazywam naturą ofiary.” (str 38)
„Jak się raz zacznie uciekać, to później nie ma ucieczki od...

Isadora | 2011-07-27
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2011

Marek Midura to młody mężczyzna o naturze fatalisty i ofiary losu.
Sytuacja rodzinna nie tylko nie powstrzymała, ale wręcz pogłębiła ten stan rzeczy. No bo co powiedzielibyście o rodzinie kogoś, kto może poszczycić się siostrą, która przekonana, że choruje na gigantyzm poddaje się różnym dziwacznym zabiegom, by zahamować swój wzrost, lub o bracie alergiku, którego sposobem na realizowanie zachcianek jest wywołanie nasilenia objawów choroby? Czy można dziwić się zachowaniu kogoś, kto był wychowywany przez ojca będącego niespełnionym pisarzem, alkoholikiem znającym Pismo Święte lepiej niż niejeden ksiądz oraz właścicielem największej w Krakowie prywatnej plantacji cytrusów opętanym paraliżującym lękiem przed życiem i marzącym jedynie o tym, by mieć święty spokój? Oraz przez matkę, która - by uchronić syna przed poborem do wojska - zawczasu zadbała o "zielone papiery" dla niego? Trochę na wyrost, trzeba zaznaczyć, bo powodem nadania kategorii D okazała się krótkowzroczność.
Jednak...

Basia_Pelc | 2013-05-10

Pokręcona rodzina Marka Midury będzie miała na niego ogromny wpływ, zdefiniuje go jako człowieka w przyszłości.

Książka rzeczywiście jest przesycona strachem. Obawą, która towarzyszyła jego rodzicielom, rodzinie od zawsze i została przelana na dzieci. Niezrównoważony, pijący ojciec, matka, która chciała chronić dzieci przed wszystkim, przed całym życiem. Matka na siłę wymyśliła każdemu z dzieci chorobę, żeby przypadkiem za wiele lat chłopcy nie poszli do wojska, bo przecież tam na pewno stanie im się jakaś krzywda. Aby WKU uznało Marka w przyszłości za niezdolnego do służby wojskowej chodzi z chłopcem do psychologa, który wpisuje w papierach upragnioną przez matkę chorobę - SCHIZOFRENIĘ PARANOIDALNĄ.

Kłótnie rodziców o szczegóły, typu pomarańcze w doniczkach powodują u mnie załamanie rąk. Weronika przestrzega brata przed ojcem i matką: "Marek, uważaj na nich, oni są nienormalni." Bohater boi się...

amfa76 | 2016-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2016

Kupiłem ją na urlopowej wyprzedaży w namiocie pełnym książek w nadmorskiej miejscowości. Już po przeczytaniu trzech stron, wiedziałem że to będzie coś, akurat na czas urlopowy spędzany na plaży. Przeczytałem ją w trzy urlopowe dni, dni które rozbawiły mnie do łez i bólu brzucha, zarazem dały mi do myślenia. Czy przypadkiem ja też nie mam takich lęków jak tytułowy bohater. Świetna, lekka lektura, akurat na urlopowe dni. Polecam.

Angelika Nowak | 2012-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2012

Książka napisana w prosty i bardzo czytelny sposób. Można powiedzieć, że nie wymaga od czytelnika dużego wysiłku intelektualnego. Polecam

Lollobrigida | 2013-05-28
Przeczytana: 28 maja 2013

Przypadki chodzą po ludziach. Po Marku M. zwłaszcza.
Książka lekka, przyjemna i momentami zabawna. Polecam ją każdemu kto chce się na chwilę oderwać od szarej, smutnej i nudnej rzeczywistości.

Tequila | 2017-02-18
Maciek | 2016-10-18