Barocco

Seria: Z zegarkiem
Wydawnictwo: W.A.B.
barocco tobiasz lipny

W jaki sposób Madonna z konwalią nieznanego mistrza włoskiego renesansu trafia do kościółka w Praszowicach? Jaką tajemnicę skrywa dziewiętnastowieczna krypta grobowa rodziny Ossolińskich? Młody historyk sztuki, usiłując znaleźć odpowiedzi na te pytania, poznaje tragiczne dzieje hrabiowskiego rodu. Zawiłości i tajemnice nie dotyczą jednak tylko tego, co minęło. Nieoczekiwanie w życiu naukowca pojawia się rudowłosa piękność. Bibiana to postać odrealniona, bez przeszłości,z fałszywą tożsamością, emanująca przy tym zniewalającym erotyzmem. Czy ich płomienny romans był całkowicie spontaniczny? Czy zainteresowanie dziewczyny malarstwem to jedynie zbieg okoliczności? W jaki sposób zniknięcie Bibiany może się wiązać z kradzieżą Madonny z konwalią? Bohater, przeglądając stare dokumenty i wertując pożółkłe pamiętniki, odkrywa, iż złodzieje arcydzieła szukali w praszowickim kościółku czegoś zupełnie innego.W książce Tobiasza Lipnego nie wytropimy zbędnego elementu. Każdy gest, każde słowo okażą się we właściwym czasie istotną wskazówką dla rozwikłania zagadki.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mężczyzna piszący pod pseudonimem Tobiasz W. Lipny to postać zagadkowa. Jest pracownikiem jednego z uniwersytetów a jego "zainteresowania znacznie wykraczają poza uprawianą dziedzinę naukową". W roku 2006 nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego pierwsza powieść pt. "Barocco". Wkrótce ukazały się kolejne części trylogii kryminalnej: "Kurlandzki trop" w 2007 roku oraz w 2008 roku "Brukselska misja". Nie są to jedyne książki, które wyszły spod jego pióra. Pan Lipny jest jeszcze autorem dwóch książek: naukowej oraz popularnonaukowej (oczywiście pod autentycznym nazwiskiem...)

"Barocco" podsunęła mi koleżanka, która zakupiła komplet za 13 zł(!!!!) - w ramach promocji i przeceny w pobliskiej księgarni. Nie przeczytała jej, podrzuciła najpierw mi, na tzw. spróbowanie, czym to pachnie i smakuje. Nie miałam czasu, tradycyjnie, ale w końcu po kilku godzinach skusiły mnie te ogniste włosy "Czeszącej się" Władysława Ślewińskiego.

Książka łączy w sobie elementy kryminału i...

Kasia | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Nie sposób ocenić jej gorzej. Doskonała książka polskiego autora, ciekawa fabuła i co najbardziej mnie zaskoczyło osadzona w polskich realiach a dokładnie środowisku akademickim. Tylko Lipny mógł tak barwnie opisać losy głównego bohatera, zaciekawić mnie już od pierwszego zdania i nie przeciągać przesadnie akcji. 3 i pół godziny świetnej lektury, która pozostawiła mi niedosyt i chęć na dużo więcej... Jedna z lepszych książek nie tylko tego typu, ale ogólnie jakich czytałam. Aż szkoda, że nasza rodzima literatura nie jest doceniana.

agpela | 2015-01-05
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Super napisana fabuła. Czyta się migiem. Wartka akcja, wyraziste postacie. No lubię, lubię tak opowiedziane, niebanalne historie! Polecam.

kamocyt | 2010-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2010

Do przeczytania w jeden wieczór. Ciekawa, tylko moim zdaniem trochę jakby autor wzorował się na Kodzie Leonarda, ale może mi się wydaje ;)

skun | 2012-12-19

Świetna książka, zostaje na długo w pamięci.

9na10 | 2010-06-12

Przyjemna historia młodego doktora sztuki zaplątanego w różne niejasne zdarzenia. Zostajemy zaproszeni do świata jego rodziny oraz znajomych przeplatających się w tej opowieści.
Bohater któregoś dnia poznaje piękną dziewczynę, która przewraca do góry nogami jego życie. Nagle kobieta ginie, a razem z nią wartościowy dla bohatera obraz "Madonna z konwalią" Passerottiego. Niestety (tak mi się przynajmniej wydaje) zarówno malarz jak i obraz, to fikcja (a szkoda ciekawie uwiarygodniłoby opowieść prawdziwe dzieło). Książka wplata również w fabułę "Pamiętnik szlachcianki" oraz trochę tła historycznego, bądź na takie stylizowanego.
Ciekawy jest wybór tytułu przez autora. Barocco, to przecież piękna perła o nieregularnych kształtach. Według jednej z postaci powieści (głównego erotomana) kobieta nie może wyglądać idealnie, w swoim ciele powinna mieć coś za zaburza linię piękna (jak np. zbyt duże piersi nie pasujące do reszty sylwetki) tylko wtedy jest naprawdę pociągająca zupełnie jak owa...

Natalia | 2011-10-11

Dobrze się czyta, wciąga, fascynuje. Oprócz rozrywki edukuje - trochę historii, trochę sztuki. Autora odkryłam przez przypadek, kupiłam całą serię i czekam na więcej.

Mezuza | 2016-03-22
Przeczytana: 11 marca 2016

Ciekawie napisana. Spokojnym językiem. Ukwieconym "wstawkami" o pięknie sztuki. O pięknych kobietach. I to wszystko powiązane jest z zagadką kryminalną.

Izka | 2016-10-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2016

Szybko się czyta. Fabuła ciekawie napisana. Doskonała na krótką podróż pociągiem.

nina_kulik | 2016-11-12