Millennium, Stieg i ja

Wydawnictwo: Albatros
Millennium, Stieg et moi
Stieg Larsson
Ag2S

W listopadzie 2004 roku , wkrótce po złożeniu do wydawnictwa rękopisu powieści kryminalnej w trzech tomach pt. „Millennium”, umiera nagle szwedzki dziennikarz Stieg Larsson. Eva Gabrielsson opisuje 32 wspólnie spędzone lata, od chwili poznania na spotkaniu politycznym, przez lata trockistowskiej działalności i studiów, a wreszcie pracy i miłości. Stieg i ona są ideowcami, zaangażowani w pracę,...

Stieg i ona są ideowcami, zaangażowani w pracę, a życie prywatne wciąż zajmuje drugie miejsce. Jednak to wzajemna miłość, zbieżność celów i poglądów inspiruje ich i pomaga przetrwać. Z jej wspomnień dowiadujemy się o ich wspólnej pasji żeglarskiej, sentymencie do wiejskich chatek, o fatalnych nawykach żywieniowych Stiega, a przede wszystkim o działalności politycznej i dziennikarskich niepowodzeniach i sukcesach Larssona oraz o znaczeniu jego doświadczeń w pracy nad „Millennium”, którego bohaterowie to postaci w dużej mierze wzorowane na autentycznych. To, co trylogia opisuje, jest odzwierciedleniem rzeczywistości – afery gospodarcze, napastowanie kobiet, rozterki Blomkvista, który waha się, czy opublikować fakty mogące zaszkodzić ofierze ujawnionych zdarzeń. Eva podkreśla swój udział w pisarskim sukcesie Stiega, odsłaniając pewne nieznane czytelnikom tajemnice Millennium. Odkrywa również tajemnice walki o spadek po Stiegu.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Marzenia | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Ach, więc to TEN Stieg Larsson! Nie czytam horrorów, thrillerów, stąd moja zupełna nieświadomość o jakim autorze czytam biografię. Okazuje się, że to po prostu fenomenalne zjawisko. Ponad 40 milionów egzemplarzy sprzedanych jego książek. Millenium to podobno jeden z najważniejszych szwedzkich "towarów eksportowych".

Biografia napisana przez partnerkę Stiega jest ciepłym, przepełnionym miłością i wielkim bólem po jego śmierci, wspomnieniem o niezwykłym człowieku. To wspomnienia o dzieciństwie Stiega, o relacjach rodzinnych i jego działaniach antynazistowskich. Książka budzi wielkie współczucie dla autorki, gdyż nie będąc żoną Stiega nie może ona mieć praw do jego dorobku intelektualnego, a jak sama pisze w ciągu 32 lat wspólnego życia wzbogacali siebie wzajemnie.

Thadeus | 2015-05-25
Przeczytana: 24 maja 2015

Książka o życiu i ostatnich chwilach Stiega Larssona, jego pracy nad sagą Milennium opowiedziana przez jego partnerkę życiową Evę :) Dla wszystkich fanów sagi "Millenium" gorąco polecam :)

Haniapa | 2013-11-12
Przeczytana: lipiec 2013

Książka Millenium, Stieg I Ja Evy Gabrielsson to biografia na którą czekałam. Po dwóch niby biografiach to jest książka o prawdziwym życiu Stiega Larssona i jego ukochanej Evy Gabrielsson. Napisana jest dobrze, czyta się szybko, nie nudzi, nie ma tam niepotrzebnych rzeczy. Wzrusza bardzo, doprowadza do łez. Żal mi bardzo Evy, ponieważ przez brak przezorności i w wiarę w nieśmiertelność Stiega, straciła wszystko, co się jej należało. To jawna niesprawiedliwość. Brat Larssona, który praktycznie go nie znał, ojciec oddający malutkiego syna dziadkom na wychowanie(później próbował to zatuszować i zmieniać fakty na wikipedii). Takie osoby dziedziczą cały majątek Stiega! A kobieta jego życia mimo że była z nim 32 lata, nie dostaje nic. Przy tak ogromnym majątku rodzina Stiega wiele by nie straciła, przede wszystkim honoru, ale honor w tych czasach jest nic nie wart. Pazerność ludzka nie zna granic i czym człowiek bogatszy, tym bardziej pazerny.
Obraz Stiega widziany oczami ukochanej,...

Nateus | 2015-12-31
Przeczytana: grudzień 2015

Jakaż gorycz bije z każdej strony tej książki! Gorycz zrozumiała i jak najbardziej zasadna - nie dość, że Eva utraciła ukochanego mężczyznę, to jeszcze musiała stawić czoła bezdusznemu prawu, urzędasom, łasej na profity rodzinie Stiega. Walczyć o mieszkanie, o każdą pamiątkę po ukochanym, o Stiega takiego, jakim był w rzeczywistości, nim machina popularności przemieliła jego książki i stworzyła "przedsiębiorstwo Stiega Larssona" służące wyłącznie zarabianiu pieniędzy.

Rozumiem rozczarowanie i żal osoby, która musiała zmierzyć się z tym wszystkim. Nie rozumiem natomiast, czemu nie napisała tej historii sama, czemu była jedynie współautorką. Jak na 32 lata spędzone wspólnie ze Stiegiem, informacji o nim samym jest w książce bardzo mało i są one niepełne, fragmentaryczne. Po wielu tematach Autorki jedynie się prześlizgują, dlatego przy czytaniu wciąż odczuwałam niedosyt. W rzeczywistości jest to książka głównie o Evie i jej sposobie na radzenie sobie ze stratą, jeśli więc ktoś...

Katarzyna Kunowska | 2014-01-23

Niedawno przeczytałam biografię Stiega Larssona autorstwa Barry'ego Forshawa. Nie dowiedziałam się z niej wiele na temat pisarza. Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja w książce autorstwa Evy Gabrielsson, partnerki pisarza. Polecam. Dla fanów Larssona pozycja obowiązkowa. Dużo informacji na temat młodości Larssona, jego podróży do Afryki, jego wydawnictwa "Expo", jego walce z ekstremalną prawicą, jego feminizmie, w końcu o książkach i bohaterach. Jest też o walce o spuściznę po autorze, która nie należy do łatwych, a warto zauważyć, że od jej wyników zależy czy będziemy mogli przeczytać 4-tą część "Millenium".

Krystyna | 2012-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Przeczytałam i mam mieszane odczucia. Z jednej strony warto popatrzeć na Stiega oczami jego wieloletniej partnerki, oczywiście licząc się z tym, że nie nie będzie to - i nie może być - obiektywny obraz, poznać trochę szczegółów z jego życia.
Ale tych szczegółów wcale nie ma tak dużo i muszę przyznać, że po przeczytaniu tych wspomnień nadal mam niedosyt. Właściwie podkreśla się w niej cały czas, że Stieg nie był tylko autorem "Millenium", ale informacje na temat jego dziennikarstwa, działalności i zaangażowania w walkę z ugrupowaniami neonazistowskimi tak naprawdę są tylko wzmiankami.
Według mnie jest to książka o jego partnerce Evie, jej odczuciach i radzeniu sobie z poniesioną stratą, a także walką z rodziną Stiega o prawa własności intelektualnej do całej twórczości Stiega (nie tylko Millenium). I to jest właśnie ta druga strona, też ciekawa i potrzebna. Mimo wszystko poczułam się w pewien sposób oszukana. Usiadłam do lektury z przekonaniem, że jest to książka o Stiegu...

vlysses | 2015-09-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 06 września 2015

Ta (auto)biografia jest świetnym dopełnieniem trylogii Millennium Stiega Larssona. Jednocześnie w jest też dobrym wstępem do 'kontynuacji' (pisanej przez innego autora). Z tej oto biografii można wysnuć oczywiste wnioski z jakich pobudek kontynuacja powstała i dlaczego partnerka Stiega nie chce mieć z nią nic wspólnego.
"He [Stieg] would have been furious. Who knows, maybe he’ll send a lightning bolt at the book [Det som inte dödar oss] launch."

Jednakże na początku książka jest odrobinę niespójna. Są rozdziały, w których autorka co akapit porusza inny niepowiązany z poprzednim temat, żeby chwilę później ciągnąć jeden wątek przez kilka kolejnych rozdziałów.

Rosalia_de_Castro | 2014-11-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 13 listopada 2014

Biografia ta, napisana przez najbliższą Siegowi Larssonowi osobę, to piękna opowieść przede wszystkim o człowieku i jego ideałach, o pasji i miłości, i o tym jakie są inspiracje sagi Millenium. Jest to również przejmująca opowieść o rzeczywistości, w której, gdy zabrakło wieloletniego partnera, Eva musi mierzyć się nie tylko z systemem szwedzkim (dot. konkubinatu), ale przede wszystkim z rodziną Larssonów

PrzyAromacieKawy | 2011-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2011

Skusiłam się na kolejną książkę o "tym" Stiegu Larssonie. Tym razem jest to relacja napisana przez jego wieloletnią partnerkę życiową i zawodową - Evę Gabrielsson. Autorka opowiada o dzieciństwie Larssona i o tym, jak doświadczenia z tego okresu wpłynęły na późniejsze losy Larssona. To własnie wtedy ukształtował się jego silny charakter i osobowość. Większość z nas zna Stiega Larssona jedynie jako autora trylogii Millennium. Ma on jednak na swoim koncie wiele innych zasług jak chociażby walkę z faszystowskimi ugrupowaniami w Szwecji. Jest to oczywiście walka głównie słowem, ale podparta kompetencją zawodową, szczerością i rzetelnością w wykonywaniu swoich obowiązków.
Eva Gabrielsson przedstawiła Stiega Larssona jako człowieka o bardzo silnych wartościach. Zaimponowała mi przede wszystkim jego postawa odnośnie dobra i zła. Coś jest dobre a coś jest złe i nie ma większej dyskusji na ten temat. Można przekroczyć granicę, ale w imię obrony wartości. Jeśli ktoś jest zły, musi...

wasp | 2016-01-19
Na półkach: 2016, Przeczytane

Dla wszystkich fanów trylogii Millennium idealne dopełnienie całości ;)