Miłość dobrej kobiety

Tłumaczenie: Agnieszka Pokojska
Wydawnictwo: W.A.B.
The Love of a Good Woman
joly_fh

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej. Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

allison | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Przeczytałam wiele opowiadań Alice Maunro, lecz żadne nie dało mi tyle do myślenia, co tytułowy utwór zbioru "Miłość dobrej kobiety" (chodzi mi o zakończenie, które nie dawało mi spokoju przez kilka dni i jeszcze teraz czasem do mnie wraca).

Ten zbiór na pewno należy do najlepszych książek noblistki. Każde opowiadanie to małe dzieło sztuki, które udowadnia, że wiele treści można przekazać nie tylko dużą formą.
Munro kolejny raz podbiła moje serce umiejętnością opisywania pozornie zwykłej rzeczywistości, na którą składają się radości i smutki, nadzieje i lęki, mądre i złe decyzje, zwykle nieodwracalne, a ważkie i mające konsekwencje nawet w dalekiej przyszłości.

Motywem przewodnim tego zbioru są kochające kobiety. Nie zawsze ich uczucia są dobrze ulokowane, czasem stają się przyczyną nieszczęścia, czasem pomagają dojrzeć lub spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Całość napisana jest w typowy dla autorki sposób - stylem prostym, ale literackim, ujmującym, przesiąkniętym...

keys | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Nie jestem miłośniczką krótkich form literackich. Im większa objętościowo treść książki, tym większą sprawiam mi radość czytanie.
Nie dotyczy to jednak Alice Munro. Opowiadania tej autorki to w zasadzie mnipowieści. Nie wiele słów a jaki ogrom treści.
Głównymi bohaterkami tego zbioru są kobiety oraz ich problemy społeczne, zawodowe, rodzinne, uczuciowe i to jak one się w tym odnajdują, jakich dokonują wyborów i czy zawsze słusznych ?
Bez zbędnego patosu, przerysowań, zawikłań, zwyczajny język, czasami ostry jak brzytwa, pełen emocji.
To co najbardziej podoba mi się u A. Munro to szereg niedopowiedzeń. Każdy z utworów pozostawia pewien niedosyt i zmusza do przemyśleń.

Pani Munro życzę NOBLA i czekam z niecierpliwością na werdykt.

Pani Munro , chyba jakimś cudem , szóstym , albo i dziesiątym zmysłem dowiedziała się co to ja za herezje wypisuję na temat jej twórczości . W dodatku o tym moim odgrażaniu się , że już tylko jedna jej książka została mi do przeczytania (bo jak już zakupiłam , nieszczęśliwie , to trzeba przeczytać) i więcej tej autorki się nie tykam , też chyba ktoś jej zakapował :) , bo bardzo się postarała aby pozbyć się mnie do końca i na zawsze z roli swojego czytelnika . '' Miłość dobrej kobiety '' , w moim odczuciu jest najgorszą pozycją którą przeczytałam tej pisarki . Z tej książki ani jedno opowiadanie mi się nie podobało . A ostatnie opowiadanie z tego zbioru o tytule '' Sen mojej matki '' to już absolutne kuriozum . Narracja oddana w usta ? nie do końca martwego niemowlaka , to jakieś kpiny . To miało mnie '' szoknąć '' ? Ok ! , czuję się szoknięta i dziękuję pani Munro , bo na amen utwierdziła mnie w przekonaniu , co do słuszności mojej decyzji . Nigdy więcej tej autorki , pani Munro...

Renax | 2017-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Wreszcie wiem o czym rozmawiają inteligentni ludzie, gdy mówią o twórczości Alice Munro! Jest to moja pierwsza książka tej kanadyjskiej noblistki. Dosyć długo trwało zanim do niej sięgnęłam. Prawdę mówiąc wybór był przypadkowy i troszkę skłoniłam się ku tej właśnie książce z powodu formy opowiadań. Napisać dobre opowiadanie to wielka sztuka, która wychodzi tylko mistrzom.
Alice Munro otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2013 roku i od tamtego czasu przymierzałam się do sięgnięcia po jej książkę. Zleciało mi 5 lat na to czekanie. Wikipedia mówi o wielu nagrodach dla tej pisarki, w tym o Man Booker Prize w roku 2009 za całokształt twórczości. Za Miłość dobrej kobiety Munro została wyróżniona nagrodą National Book Critics Circle Award w 1998. Z hasła w Wikipedii wnioskuję, że pierwszą w Polsce wydaną książką Munro była właśnie 'Miłość dobrej kobiety' w roku 1998. Pozostałe wydawano już w tym naszym dziesięcioleciu i jak sobie przypominam również przed przyznaniem jej Nobla, bo...

wiejskifilozof | 2014-04-25

Nobel do czegoś zobowiązuje.Szacowna instytucja nie wręcza,tak sobie tej najważniejszej dla pisarza nagrody.
Alice Munro otrzymała to nagrodę,słusznie bo stworzyła świat pełen prawdziwych ludzi.
Ludzi z krwi i kości,pełnych wad i zalet.
Akcja opowiadań jest niespieszna,można się wczuć w to co mówią i przeżywają bohaterowie.
Najlepsze opowiadanie to na pewno Cortes Island.

Ani | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Kiedy kobieta kocha nie pytaj jej o powody. Nie pytaj dlaczego, jak bardzo i za co. Nie znajdziesz odpowiedzi choć jest ona motorem działań i przyczyną wyrzeczeń. Niezależnie czy chodzi o miłość do mężczyzny, do dziecka, czy matki, miłość kobiety jest jak ona sama – skomplikowana, bezkompromisowa, czasem zaborcza, czasem zbyt uległa, z całym wachlarzem uczuć i emocji. O takiej miłości pisze tu Munro.
Te opowiadania to małe dzieła – piękny, nieco surowy język, doprecyzowana całość, niezwykła dbałość o szczegół.. aż żal, że tak krótko.

joaśka | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Poddaję się ostatecznie i przyznaję, że z panią Alice Munro mi nie po drodze. Naprawdę się starałam ;) Przeczytałam kilka jej książek, ale ta była ostatnią podjętą próbą.
Drażnił mnie język opowiadań, ich niespieszne tempo i słuchanie o rozterkach zwykłych ludzi. Mogłyby być i rozterki, ale może podane w sposób wykwintny i budzący ciekawość?
Nie rozumiem fenomenu Munro (podobnie jak Jelinek i niejakiego Dario Fo).
No, to się przejechałam po Noblistach. Od razu mi lepiej ;)

biomycha85 | 2014-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Po przeczytaniu, a właściwie przesłuchaniu tej książki, mam mieszane uczucia. Muszę docenić język i sposób pisania oddający atmosferę czasów, w których dzieje się akcja książki. Każde opowiadanie jest na swój sposób wyjątkowe, poruszające tematy dotykające kobiet, żyjących przed rewolucją seksualną. Na minus zaliczam to, że nie można przeczytać tej książki, od deski do deski, bo po pewnym czasie staje się monotonna - trzeba ją sobie dawkować, by ją docenić.

bewelka86 | 2014-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2014

"Miłość dobrej kobiety" to kolejny zbiór opowidań Noblistki z Kanady, który miałam okazję przeczytać. Tym razem główną osią wszystkich ośmiu opowiadań są problemy różnych kobiet, które muszą zmagać się z problemami, jakie pojawiają się w ich życiu. Szczególny nacisk kładzie Munro w tych historiach na rozmaite formy miłości każdej z bohaterek. Mamy tu miłość matki do córki, żony do męża, miłość do przyjaciółki i wiele innych odcieni tego uczucia.

Jak to zawsze bywa w przypadku zbiorów opowiadań: jedne polubimy bardziej inne mniej. Mnie bradziej przypadły do gustu 4 ostatnie opowiadania. Te pierwsze jakoś mnie nie wciągneły.

Nie zmienia to faktu, że jak zawsze Autorka potrafi za pomocą zwykłych i prostych słów oddać niezwykłość i zawiłość kolei ludzkiego życia.

Munro dawkuje nam emocje - największe wrażenie wywierają dwa ostatnie opowiadania: jedno o córce lekarza, który dorabia na boku przeprowadzając nielegalne aborcje; dugie zaś to opowieść o wzajemniej niechęci matki i...

Karolina | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

To było kolejne moje spotkanie z prozą Alice Munro. Muszę przyznać, że udane.

„ Miłość dobrej kobiety” różni się trochę od tomu „Taniec szczęśliwych cieni”. Przede wszystkim opowiadania są dłuższe (pierwsze liczy sto stron), bardziej rozbudowane. Książka podejmuje więcej wątków, obejmuje szerszą perspektywę nie tylko z punktu widzenia jednostki, ale także osób otaczających ją w najbliższym środowisku. Główny nacisk położony jest na rodzinie, sąsiedztwie, więziach i relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w korelacji matka- dziecko. To już nie są migawki z życia postaci, a raczej cały wycinek.

Autorka skupia się na roli społecznej kobiety, na relacjach jakie panują między partnerami, wierności małżeńskiej, zdradzie i przede wszystkim na macierzyństwie. To właśnie macierzyństwo wydaje się być w centrum zainteresowań pisarki- macierzyństwo jako najpiękniejszy akt miłości, życiowe powołanie kobiety, ukoronowanie istoty kobiecości. Dziecko- najpiękniejszy dar od losu. Ale czy na...