Okładka książki Trafny wybór

978-83-240-2146-8
typ
papier
AMisz
6,55 (5916 ocen i 908 opinii)

Opis książki

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd. Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie? Pełna...

Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

„Trudno sobie wyobrazić autora, który byłby bardziej kochany przez swoich czytelników”.
„Publisher Weekly”

„To nie magia, ale czarny humor”.
Michael Pietach, amerykański wydawca książki

„J.K. Rowling ma wszystkie zalety wielkiego pisarza. Tworzy wspaniałe postaci i wciągającą fabułę. Ma poczucie humoru i umiejętność oddawania emocji”.
Arthur Levine, redaktor książki

„J.K. Rowling mogłaby napisać instrukcję obsługi kosiarki, a i tak sprzedałaby się w 2 milionach egzemplarzy. Ona nigdy nie napisze niczego, czego bym nie chciał przeczytać”.
Charles Finch,pisarz

Polecamy

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 879

Drugi debiut J.K. Rowling

Joanne K. Rowling musi być bardzo odważną kobietą. Po sukcesie, jaki przyniósł jej cykl o nastoletnim czarodzieju Harrym Potterze spokojnie mogłaby odpuścić sobie dalsze pisanie. W literaturze i popkulturze już się zapisała i to jako ta, która sprawiła, że młodzież zaczęła czytać. Gdyby nie J. K. Rowling, świat być może nie usłyszałby także o „Zmierzchu” czy „Igrzyskach śmierci”, a w dalszej kolejności prawdopodobnie nawet o „Pięćdziesięciu twarzach Greya”. Można więc było oczekiwać, że pierwsza powieść autorki po „Harrym Potterze” będzie jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Tyle, że zanim autorka to ogłosiła, mało kto się spodziewał, że będzie to książka dla dorosłych. To jeszcze spotęgowało udręki oczekiwania i wywołało lawinę pytań, a wśród nich to najważniejsze: czy Rowling podoła. A co, jeśli okaże się, że jest niczym popowa piosenkarka jednego sezonu, autorką jednego hitu? Wkraczając na zupełnie inny obszar literackiego rynku, Rowling podjęła ryzyko, które mogło zachwiać jej stabilnym wizerunkiem. Ale nic takiego nie będzie miało miejsca. Dziś już możemy to powiedzieć: „Trafny wybór” to jej kolejny sukces.

Przyznaję uczciwie, że Potteromania całkowicie mnie ominęła, choć moja metryka powinna wskazywać na co innego. Nie potrzeba jednak znać poprzednich dokonań Brytyjki, by dostrzec jej talent do snucia wciągających historii, które mogłaby opowiadać – zdaje się – bez końca. „Trafny wybór” jest obszerną, ponad pięciuset stronicową powieścią, napisaną z dużym rozmachem. Zaczyna się tak, jak powinna się zaczynać powieść, której nie będziemy chcieli od razu odłożyć – od śmierci. Śmierć na pierwszej stronie zawsze intryguje czytelnika. a w wypadku „Trafnego wyboru” jest przyczynkiem do całej dalszej akcji. Umiera Barry Fairbrother, mąż i ojciec, mieszkaniec małej miejscowości Pagford, ale co najważniejsze dla fabuły - członek Rady Gminy. Człowiek, który za sprawą swoich poglądów, miał tyleż zwolenników, co przeciwników. Wszyscy oni, choć jedni płaczą, a inni pozostają niewzruszeni, śmierć Barry’ego przyjmują z podobną ekscytacją. Zwalnia się bowiem jego miejsce w Radzie, a zatem pojawia się tymczasowy wakat („Tymczasowy wakat” to zresztą oryginalny tytuł powieści). A Rada dla mieszkańców Pagford (przynajmniej większości z nich) jest wszystkim. Wpływ, jaki można mieć na pozostałych mieszkańców, zwłaszcza tych, których niekoniecznie się lubi, jest dzięki zasiadaniu w niej ogromny. Odwiecznym spornym tematem między członkami rady jest osiedle Fields, zamieszkałe przez patologiczne środowisko, na czele z narkomanami i prostytutkami. Położone na granicy między Pagford, a większym miastem - Yarvil, dla części Pagford jest zbędnym balastem, kolebką zła, miejscem które psuje wizerunek pięknego, spokojnego miasteczka, i którego należy się pozbyć. Pozostali nieliczni, tacy jak Barry, uważają, że Fields trzeba zintegrować z pozostałą częścią Pagford, a jego mieszkańców zresocjalizować. Opowiedzenie się w wyborach za jednym z trzech kandydatów będzie opowiedzeniem się za lub przeciw Fields.

„Trafny wybór” w swojej konstrukcji jest gotowym scenariuszem filmowym. Czuć w nim zresztą małomiasteczkowy klimat, który na ekranie był odtwarzany choćby w serialowych „Gotowych na wszystko”. Uwidacznia się on zwłaszcza w relacjach między mieszkańcami, które zdominowane są przez pozory, plotki, krytykę za plecami. Wpadki i niepowodzenia innych dają im powody do zadowolenia. Nowi mieszkańcy przyjmowani są niechętnie i z rezerwą, zwłaszcza przez „starą gwardię”. Autorka znakomicie buduje też postaci, stopniowo i bardzo drobiazgowo, misternie splatając sieć zależności między nimi. Z odrobiną czarnego humoru przedstawia reakcje poszczególnych mieszkańców na śmierć sąsiada. Przeskakując od domu do domu, od jednej rodziny do drugiej, klaruje się nam portret społeczności Pagford, której moralność autorka podważa, wyjawiając przed nami sekrety i występki swoich postaci. Jednocześnie, pokazuje ich niemoc i bezsilność w obliczu codzienności. Nikt tu nie ma łatwego życia, każdy z nich z czymś się zmaga, a najbardziej z sobą samym. Nie ma tu postaci, która byłaby czysta, niczym nieskażona, postaci, której racje byłyby na wierzchu. Wszyscy tu błądzą, jak w prawdziwym życiu.

Rowling kreując świat małego miasteczka i jego obywateli w pewnym sensie stworzyła miniaturę całego społeczeństwa brytyjskiego. Czytanie „Trafnego wyboru” tym samym przywiodło mi na myśl „Białe zęby” Zadie Smith. Podobnie jak tam, tu również w powieściowym mikroświecie odbijają się jak w lustrze problemy współczesności, takie jak rasizm, przemoc, nietolerancja czy wspomniana patologia. Mamy bowiem Sukhvinder, pakistańską nastolatkę szykanowaną w szkole z powodu swojego wyglądu, która smutek koi za pomocą żyletki. Mamy Simona, domowego tyrana, który agresją wymierzoną w żonę i synów rekompensuje sobie wszelkie niepowodzenia. Jest też Krystal, postać najbardziej tragiczna, córka narkomanki z Fields, która nie radzi sobie z odpowiedzialnością za matkę i młodszego brata. Krystal to największa ofiara konfliktu mieszkańców Pagford zaślepionych swoimi ideami. Gdzieś na horyzoncie majaczy wrażenie, że Rowling za pośrednictwem tej postaci atakuje system, który spycha na margines osoby takie jak Krystal, system w którym nie było i ciągle nie ma miejsca dla ludzi dotkniętych biedą i wynikłą z niej społeczną dysfunkcjonalnością. Ale do tragedii przyczyniają się też niedomówienia, unikanie szczerości i egoizm – autorka z sukcesem próbuje pokazać, że podobne postępowanie nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Finalnie daje jednak nadzieję, bo część jej bohaterów postanawia się zmienić. Może to i pobożne życzenie Rowling, ale widzi ona światełko w tunelu dla Pagford. Dla świata w ogóle.

Tymi, w których wciąż wierzy Rowling, są nastolatki, tak bliscy jej sercu jako pisarki. „Trafny wybór”, choć nie jest powieścią dla nastolatków, nimi się w znacznej mierze zajmuje. Ich dylematy związane z dorastaniem, pierwsze doświadczenia z seksem, narkotykami, z samoakceptacją, ale przede wszystkim relacje z rodzicami to lwia część fabuły książki. Problemy z dziećmi mają tu wszyscy dorośli, zarówno szkolna pedagog, jak i pracownica socjalna. Co leży na drodze do porozumienia? Klasyczny w pewnym wieku i nieodwołalny bunt, który pojawia się i mija? Nie zdaniem Rowling. To dorosłym wytyka błędy, a w dzieciach widzi ofiary ich pędu za pieniędzmi, sukcesami, miłostkami… Książka nie przybiera w żadnym momencie moralizatorskiego tonu, ale pojawia się pytanie, w jakim kierunku zmierza młode pokolenie. Czy obciążone genetycznie idzie w ślady swoich rodziców i dziadków, czy chce zerwać kajdany uprzedzeń i wzajemnej nieżyczliwości? Z jednej strony czyny nastolatków, wierne postępowaniu starszych, są siłą sprawczą lawiny nieporozumień, jakie spadają na miasteczko przed wyborami. Z drugiej jednak strony to młode pokolenie Pagford działa, kiedy wydarza się tragedia. Dorośli umywają ręce. To dzieci także najcieplej przyjmują Patricię – kobietę z zupełnie innego świata, bo lesbijkę, o której się w mieście nie mówi i której wstydzą się sami rodzice. Jej wolność i beztroska wywierają ogromnie wrażenie na nastolatkach. Jej nagłe pojawienie się w powieści jest zaledwie epizodem, ale z pewnością nieprzypadkowym i bezzasadnym.

„Trafny wybór” prowokuje wiele refleksji. Nie wszystkie da się przywołać w tej krótkiej recenzji. Bo to nie jest książka, w której zaczytywać będziemy się z wypiekami na twarzy jak w przypadku przygód rezolutnego czarodzieja. To poważna, stricte „dorosła” proza, w której ostrze krytyki społecznej przeszywa czytelnika na wylot. Oczywiście, nie jest to proza na miarę Nobla. Jeszcze nie. Zresztą jeden „Trafny wybór”, jakkolwiek dobry by nie był, nie pomoże w odcięciu się Rowling od „bycia autorką Harry’ego Pottera”, ale jest ona na dobrej drodze, by stworzyć wiele książek, które przerosną jej dotychczasowe osiągnięcia. „Trafny wybór” to coś świeżego w świecie literatury popularnej, która bazuje na ogranych schematach i obraca się w kręgu zunifikowanej tematyki - powieść wielowątkowa, z wieloma postaciami i brakiem dominującego tematu. Takich książek nie spotyka się dziś wiele, zwłaszcza na szczytach list bestsellerów. Rowling, choć mogła napisać cokolwiek, bo jej nazwisko i tak by to sprzedało, zachciało się napisać właśnie taką ambitną, epicką powieść. A to może świadczyć, że mamy do czynienia z autorką, która długo nie pozwoli nam o sobie zapomnieć.

W środowisku muzycznym mówi się o klątwie drugiej płyty, która po znakomitym debiucie artysty, nie zawsze jest równie udana. Dla Rowling, która wydała już przecież siedem książek, „Trafny wybór” miał być takim właśnie sprawdzianem. Zdała go bardzo dobrze, podobnie jak tłumaczka polskiego wydania, Anna Gralak. Książka w przekładzie nie zatraca nic ze swojej przenikliwości, a język pozostaje żywy i wiarygodny. Gralak nie uległa pokusie (tudzież nie otrzymała polecenia) złagodzenia przekleństw, stosowanych przez Rowling w dużej ilości, a niezbędnych, by oddać ducha społeczności Pagford i w ogóle całej współczesności. Do tego celnie przetłumaczyła tytuł, nie pozbawiając go pierwotnego znaczenia, a nawet podsycając jeszcze zainteresowanie fabułą. Pozostaje pogratulować wydawnictwu Znak, bo wybór tłumaczki to był naprawdę trafny wybór.

Malwina Sławińska

Opinie czytelników
Książkowa-Fantazja | 2013-09-12
Przeczytana: 25 lipca 2013

Nazwisko Rowling jest w świecie literatury znane bardzo dobrze. Każdy kojarzy autorkę z serią o Harrym Potterze, seria ta osiągnęła niebywały sukces. W sumie autorka mogłaby spokojnie spocząć na laurach, bowiem i tak w świecie literatury zapisała swój "kawał" historii. Być może chciała udowodnić coś sobie, może swoim czytelnikom, a może zwyczajnie otoczeniu, iż jest w stanie napisać powieść dla dorosłych. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami :)

"Trafny wybór" rozgrywa się w małym miasteczku Pagford. Akcję powieści rozpoczyna śmierć Barry'ego Fairbrothera, który był radnym. Wieść się niesie błyskawicznie, a najważniejszym aspektem w tej sytuacji jest "wolny stołek. Pretendentów na stanowisko po zmarłym nie brakuje, ale także główną kwestią staje się rozwiązanie sporu, który trwa od lat. Poza wątkiem politycznym autorka przedstawia świat narkotyków, patologii, młodzieńczych zawirowań, przemocy.
Jeżeli chodzi o bohaterów, to trudno mi wymieniać tutaj wszystkich, ich naprawdę jest dużo...

allison | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 22 listopada 2012

Byłam bardzo ciekawa, jak pani Rowling poradzi sobie z literaturą dla dorosłych. Nie jestem rozczarowana, ale zachwycona i zauroczona też nie, bo nie znalazłam w "Trafnym wyborze" niczego nowatorskiego i zaskakującego.

Fabuła na pewno jest profesjonalnie skonstruowana, autorce udało się zbudować rosnące napięcie i stworzyć wyraziste kreacje bohaterów. Powieść w interesujący sposób pokazuje życie małego miasteczka, stopniowo obnażając prawdę o poszczególnych postaciach, ich kompleksach, lękach, mniejszych i większych grzeszkach, o ambicjach i marzeniach.
Poznajemy ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Większość uwikłana jest w samorządowe gierki i podporządkowuje im swoje życie prywatne. Śledząc te wątki, miałam wrażenie, jakbym oglądała obrazki z rodzimego podwórka:).

Bardzo przejmujące są historie młodych bohaterów - córki narkomanki, syna sadystycznego ojca... Ich perypetie dominują pod koniec powieści, stwarzając niesłychane napięcie i prowadząc do tragedii.

Czyta się t...

kajsanka | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, 52/2013
Przeczytana: marzec 2013

Naprawdę nie rozumiem sensu dodawania opinii o książce,przed jej przeczytaniem.Człowiek chce poznać zdanie innych czytelników o danej pozycji,po czym 7/10 opinii brzmi "tak strasznie chcę ją przeczytać,że aż piszczę!".Instrukcja dla nadpobudliwych: pod napisem "Moja biblioteczka" edytować daną książkę,w opcjach "półka" ustawić "chcę przeczytać".I wystarczy...

vandenesse | 2012-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 listopada 2012

Z jednej strony drażni mnie ciągłe buczenie, że oto autorka przygód najsławniejszego czarodzieja napisała książkę dla dorosłych. Z drugiej strony - nie można tej książki całkowicie odciąć od Pottera. Bo Potter determinował to, czego można się było spodziewać po Rowling - wspaniałego języka i umiejętności snucia opowieści. Bo Rowling ma niesamowity dar do snucia opowieści w taki sposób, że pomimo ogromnej liczby postaci i problemów, spokojnie sobie czytamy, nie wertując co chwila wcześniejszych rozdziałów, żeby znaleźć choćby najmniejszą wskazówkę o kimże to teraz jest mowa. Po prostu świetny warsztat pisarski.
"Trafny wybór" to dla mnie rewelacyjnie napisana powieść OBYCZAJOWA, genialnie opisana małomiasteczkowa hipokryzja - ja lubię o tym czytać, jak ktoś nie lubi niech się nawet nie zabiera za tą książkę :)

PABLOPAN | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Jako zapalony Potteromaniak miałem silną pokusę, żeby podejść do książki z pewnymi oczekiwaniami i z gotowym na nią pomysłem, ale udało mi się (chyba) tego uniknąć. Wyrzucając z głowy myśl, że "Trafny wybór" napisała J.K. Rowling pozwoliłem się ponieść opowieści, która moim zdaniem jest rewelacyjna. Udowadnia nam jak wiele dzieje się w życiu zwyczajnych, szarych ludzi, których codziennie mijamy na ulicy, oraz to, jak jedno wydarzenie potrafi wpłynąć na los wielu osób, rodzin, miast. Książka obala mit sielskiej, angielskiej prowincji. Ukazuje obraz życia takim, jakie ono jest, bez koloryzowania i wyolbrzymiania. Pióro Rowling jest genialne, książkę czyta się z przyjemnością i jednym tchem. Mimo natłoku bohaterów i wydarzeń, nie sposób się pogubić. Każdy bohater wzbudza w czytelniku jakieś emocje, nie można przejść obojętnie obok, lub zapomnieć któregokolwiek z nich.
Książka też, jak mało która, uświadomiła mi, że śmierć jest jedyną prawdziwą granicą, a mimo wszystko zapominamy o własne...

boziaczek | 2013-12-24

Na początku muszę wspomnieć, że jest to pierwsza książka autorstwa J.K. Rowling, którą miałam przyjemność poznać. Nigdy nie czytałam przygód Harry'ego Pottera i po lekturze "Trafnego wyboru" bardzo tego żałuję. Cóż przyjdzie mi nadrobić zaległości:)
"Trafny wybór" to niesamowicie barwny i zaskakujący obraz życia mieszkańców małej miejscowości Pagford. Autorka ma dar przedstawiania bohaterów i wydarzeń w swojej książce, które jest niezwykle plastyczny. Miałam wrażenie, że znajduję się w centrum wydarzeń. Poza tym, pojawia się tutaj cały szereg różnych postaci, prawdziwy korowód zachowań, przesądów, lęków, namiętności, jakie mogą skrywać się w sercach mieszkańców tej małej miejscowości. Śmierć jednego z najbardziej znanych mieszkańców, działacza społecznego Barry'ego, powoduje istną lawinę wydarzeń i uwolnienie emocji, których nawet się po sobie nie spodziewają bohaterzy tej historii.
"Trafny wybór" to książka, którą zdecydowanie trzeba przeczytać. Polecam!

Anika | 2014-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Od pierwszych stron dałam się porwać nurtowi wydarzeń w małomiasteczkowej społeczności Pagford. Książka świetnie przemyślana pod względem fabularnym z doskonałymi charakterystykami bohaterów, a z pozoru zwykłe, nieciekawe historie opowiedziane są w sposób niezwykle interesujący. Chwilami jest trochę wulgarnie, ale ma to na celu podniesienie poziomu autentyczności opisywanych sytuacji. Powieść bardzo mi się podobała i z pewnością sięgnę po "Wołanie kukułki".

Monka | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Jedno WIELKIE rozczarowanie... Nie wiem gdzie podziała się niesamowita wyobraźnia J.K. Rowling... Książka dla dorosłych nie musi być mdła, mało ciekawa i napisana "rynsztokowym" językiem pełnym wulgaryzmów i kolokwializmów...

czytanieWwannie | 2012-10-10
Przeczytana: 10 października 2012

Jestem po lekturze ,,Trafnego wyboru”. Na wstępie wypada powiedzieć, że do lektury tej podeszłam z pewną nieufnością, ponieważ byłam przekonana, że autorka bestsellerowego Harrego (kilka części czytałam i doceniłam) pozostanie niestety gwiazdą jednej serii i to z nią już zawsze będzie kojarzona. Zgodnie ze starym, mądrym(!) a do tego angielskim przysłowiem mówiącym: nie sądź książki po okładce, bo sam będziesz sądzony, powinnam czym prędzej udać się na szafot.
Rzecz się dzieje w małym angielskim miasteczku. Zgodnie ze stereotypami, trawniki są przystrzyżone, a płotki bielusieńkie lub, by zamanifestować swoją przyjacielską postawę wobec sąsiadów, zupełnie ich brak. Osiedle uśmiechniętych ludzi i drogich samochodów, w którym rada miasta jest wyrocznią komfortu jego mieszkańców. Jeden z członków, Barry Fairbrother nagle umiera na skutek niemożliwej dla rzeszy plotkarzy nazwania choroby. Rozmowy telefoniczne, domowe, biurowe, rodzinne i te zupełnie przypadkowe wskazują na mózg – to tam zr...

edit3008 | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Kiedy zaczęłam czytać powieść Pani J.K.Rowling to przyznam, że nie bardzo mogłam zrozumieć skąd pochlebne opinie. Zaczęła się jak każdy "Harry.." od trupa, no wprawdzie zgon był naturalny, ale zawsze to nieboszczyk...Potem strasznie mnie nużyły te charakterystyki postaci i wiele szczegółów. Wydawało mi się, że już zanudzę się na amen. Ogarnął mnie jakiś sceptycyzm co do fabuły jak i talentu autorki.
Odłożyłam na jakiś tydzień czy dwa czytanie tej książki.
I chyba dobrze, bo jak wróciłam do niej, to już jakoś złagodniałam przy ocenie postaci, zaczęłam dostrzegać to co istotne [tak przynajmniej myślę :) ].
Tak wciągnęła mnie lektura, że w 1 dzień skończyłam czytanie z oceną zadowalającą !
Mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo mi się podobała.
Nie będę opisywać fabuły, ale dodam, że uważam, iż genialnie oddała małostkowość mieszkańców miasteczka ! Pokazała także, że wcale nie obce są im uprzedzenia rasowe i klasowe !
Anglicy ( jak i chyba inne nacje w tym również My Polacy) są gdzieś...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto